Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Kvitová vydřela výhru nad Bartyovou, odnesla si titul ze Sydney

10:05
SYDNEY - Tenistka Petra Kvitová vyhrála dva dny před startem grandslamového Australian Open turnaj v Sydney a získala šestadvacátý titul. Ve finále dvojnásobná vítězka Wimbledonu po pomalejším rozjezdu porazila domácí Ashleigh Bartyovou 1:6, 7:5, 7:6 a v žebříčku se posune na šesté místo.

Petra Kvitová vyhrála turnaj v Sydney. foto: APČTK

Kvitová neměla slitování ani se Sasnovičovou a v Sydney si zahraje ve finále

Osmadvacetiletá Kvitová v Sydney triumfovala stejně jako v roce 2015. Levou rukou hrající tenistka potvrdila, že finálové zápasy umí a prohrává v nich jen zřídka. Bilanci v bojích o titul si vylepšila na 26:7 a uspěla v osmém finále v řadě.

V prvním setu jako by ještě Kvitová byla unavená ze semifinále, které dohrála hodinu po půlnoci. O úvodní game přišla po páru dvojchyb, byla pomalá, zatímco Bartyová odehrála skoro perfektní sadu a Češka získala jen jeden game.

Od druhého setu Kvitová hru vyrovnala a postupně se dostávala do ráže. Za stavu 5:5 si vypracovala první brejkbol a hned ho proměnila. Vzápětí při svém podání set dokončila milimetrovým bekhendem na lajnu, což potvrdilo jestřábí oko.

V dramatické třetí sadě prohrávala česká tenistka už 0:3, ale srovnala a z tribun se ozývalo hlasité „Pétra Kvitová“. Dvakrát pak podávala na výhru, ale ani jednou neuspěla, přičemž do tie-breaku set posunula po dvou dvojchybách.

V tie-breaku odskočila do vedení 3:1, ale po její desáté dvojchybě v utkání bylo srovnáno. Přestože dostávala křeče, vybojovala si tři mečboly a po dvou hodinách a devatenácti minutách hned ten první využila 32. vítězným úderem.

„Omlouvám se, že ti to doma nevyšlo,“ řekla Kvitová při ceremoniálu na dvorci k Bartyové. „Děkuju všem, i českým fanouškům. Byly to tady dlouhé dny,“ připomněla časté přerušování a odkládání zápasů kvůli dešti. „Petro, hrála jsi neskutečně. Dělala jsem, co jsem mohla, ale nestačilo to. Hodně štěstí,“ řekla Bartyová, která prohrála finále v Sydney i loni.

Šestadvacátým vavřínem v kariéře si Kvitová upevnila postavení třetí nejlepší Češky a už jen jeden triumf ji dělí od Hany Mandlíkové. Nedostižná bývalá světová jednička Martina Navrátilová během kariéry slavila ve dvouhře 167 titulů.