Tenisté zůstávají mezi elitou. Vyhráli 5:0

13:57aktualizováno  14:13
BUKUREŠŤ - Čeští tenisté si udrželi příslušnost ve Světové skupině Davisova poháru i pro příští sezonu. V dnešní čtyřhře získali třetí rozhodující bod v souboji s Rumuny Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, kteří v Bukurešti porazili Horiu Tecaua a Mariuse Copila 3:6, 6:3, 6:0 a 6:2. Za rozhodnutého stavu 3:0 na zápasy postavil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil do nedělních závěrečných dvouher Lukáše Rosola a Jana Hájka, kteří přidali zbývající dva body bez ztráty setu.

Berdych a Štěpánek foto: Reuters

Úvodní dva body získali tenisté v pátečních dvouhrách, ve kterých Štěpánek porazil Adriana Ungura a Berdych i přes křeče v závěru duelu Victora Crivoie.

"Úkol splněn, povedlo se to, zachránili jsme opět Světovou skupinu," řekl Berdych, pro kterého byla výhra i malým dárkem  26. narozeninám, v České televizi. "A můžeme se prát o nejvyšší pozice," dodal Štěpánek.

Berdych mohl po pátečních problémech do debla nastoupit, ale se Štěpánkem se dostávali trochu pomaleji do rytmu. A především Berdychovi chyběla razance a více kazil na síti, což vyústilo v brejk Rumunů ve čtvrtém gamu. "Začátek nebyl z mojí strany ideální, ale Radek mě neskutečně podržel," pochválil spoluhráče Berdych. Češi se snažili hrát přes slabšího dvacetiletého Copila.

Tomáš Berdych
Radek Štěpánek.

Během tří zápasů se do hry dostali jen Berdych a Štěpánek, kteří v baráži uspěli.

Dvakrát ho na síti nastřelili, ale dva brejkboly při jeho podání nevyužili a hlavně díky výbornému Tecauovi o první set přišli.

Ve druhé sadě se devátý hráč světa Berdych zlepšil a po sérii brejkbolů v šesté hře už český pár vzal Copilvi servis, což k zisku setu stačilo.

"Soupeři v prvním setu neuvěřitelně servírovali a my čekali na svou šanci. To se stalo a pak to byla jednostranná záležitost," řekl Štěpánek, kterého zisk druhého setu vyburcoval k výbornému výkonu. Třetí set se nesl skoro až v exhibičním duchu. Soupeř neuhrál ani game a hravý Štěpánek ukončil sadu parádním forhendovým kraťasem.

"Oni se neměli kam zlepšovat. Bylo vidět, že jakmile přestali dávat první servis, tak jsme si začali dělat, co jsme potřebovali," komentoval Berdych zápas.

V neděli vyhrál také Hájek a Rosol

Od konce druhého setu do čtvrtého tak vyhráli čeští tenisté devět her v řadě, což rozhodlo o vývoji utkání. Češi si bez problémů došli pro výhru, kterou orazítkoval esem Štěpánek. V hledišti tak mohli jejich fanoušci, kteří dorazili do rumunské metropole a byli hlasitější než prořídlé domácí publikum, rozvinout obří vlajku.

Večer mohli tenisté oslavovat udržení ve Světové skupině i narozeniny Berdycha, který už dopoledne dostal od Rumunů dort. "Já jsem nic neplánoval, ale kluci něco vymyslí," řekla česká jednička a Štěpánek šibalsky doplnil: "Nebude to mít levné, už máme něco vymyšleného a s klidnou hlavou můžeme slavit." Soupeře pro první kolo Světové skupiny Davisova poháru pro rok 2012 se tenisté dozvědí již ve středu při losování, které se uskuteční v Bangkoku.

Lukáš Rosol při daviscupové premiéře
Český tenista Jan Hájek

Jan Hájek a Lukáš Rosol zvládli závěrečné zápasy daviscupové baráže s Rumunskem

Navrátil nechal v neděli odpočívat Tomáše Berdycha i Radka Štěpánka. Proto Rosol nastoupil ke své daviscupové premiéře proti Mariusi Copilovi a domácího reprezentanta porazil 6:4, 7:6. V poslední dvouhře na bukurešťské antuce pak Hájek zdolal Victora Crivoie 6:1, 6:4.

Daviscupový nováček Rosol zápas s Copilem, jenž je v žebříčku o 162 míst níž, bez větších problémů zvládl. Po prohraném prvním setu se sice dvacetiletý rumunský tenista v druhé sadě držel až do tie-breaku, v tom ale získal jen dva míčky.

Rosol přiznal, že byl v úvodu utkání nervózní. "Ale držel jsem si podání a všechno probíhalo tak, jak jsem si představoval. Věřil jsem, že ho zdolám," přiznal ČT. Nad Copilem letos zvítězil i v kvalifikaci grandslamového Roland Garros, tam ale jeho rumunský soupeř získal první set.

Hájek porazil Crivoie i potřetí v kariéře. Začal zostra, jeho soupeř si poté za stavu 0:5 nechal ošetřit rameno a nakrátko se vrátil do hry, ale závěr druhé sady znovu vyzněl pro českého tenistu. Domácí tým si tak v celém duelu připsal jen jediný set, který získali Copil a Horia Tecau v sobotní čtyřhře.

Hájek v duelu s Crivoiem navázal na své vítězství z minulého týdne, kdy se oba tenisté utkali na challengeru v jiném rumunském městě Brašově. "Za stavu 4:0 na zápasy jsem to vzal jako dobrý trénink a myslím, že jsem odehrál slušný zápas. Nechtěl jsem mu dát velkou šanci, aby se nechytil a nedostal do vedení," popsal Hájek.