Dva tie-breaky a Federer slaví na Masters v Šanghaji 81. titul

Davis Cup

12:49
ŠANGHAJ/PRAHA - Švýcarský tenista Roger Federer vyhrál turnaj Masters v Šanghaji a slaví 81. titul. Francouze Simona ve finále porazil dvakrát v tie-breaku.

Roger Federer s pohárem pro vítěze Masters v Šanghaji. foto: Reuters

Třiatřicetiletý grandslamový rekordman vyhrál ve finále oba tie-breaky, první 8:6, druhý 7:2. Z turnajů kategorie Masters 1000 si odvezl trofej potřiadvacáté.

Federer se v největším čínském městě odrazil na vrchol téměř ze dna. Hned v prvním duelu totiž odvrátil pět mečbolů Argentinci Leonardu Mayerovi. Ale pak už ho nikdo nezastavil, ani v semifinále jiný tenisový velikán Novak Djokovič.

Simon přitom začal finále nadějně, Federer byl nervózní, dělal lehké chyby a v první sadě prohrával 3:5. Třemi gamy za sebou však favorit vývoj otočil. Simon, přemožitel Tomáše Berdycha ze čtvrtfinále, ještě dva setboly odvrátil, vynutil si tie-break a měl setbol také. Federer však bekhendovým prohozem sadu ukončil.

Vyrovnaný souboj vyvrcholil zkrácenou hrou i podruhé, když Simon zahodil další dva setboly. Od stavu 2:2 však bodoval už jen Federer a vybojoval čtvrtý titul v sezoně. V pondělním žebříčku se posune na druhé místo a před domácím turnajem v Basileji, Turnajem mistrů v Londýně a finále Davis Cupu ve Francii má šanci Djokoviče z trůnu sesadit.

Tenisový turnaj mužů v Šanghaji

tvrdý povrch, dotace 6,521.695 dolarů

• Dvouhra - finále: Federer (3-Švýc.) - Simon (Fr.) 7:6 (8:6), 7:6 (7:2)
  • Čtyřhra - finále: B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Benneteau, Roger-Vasselin (5-Fr.) 6:3, 7:6 (7:3)