Djokovič nečekaně padl s Querreym, končí i Kvitová. Šafářová po bitvě postupuje

Australian Open

18:05aktualizováno  19:36
Světová tenisová jednička Novak Djokovič titul na Wimbledonu neobhájí. Srb překvapivě vypadl už ve třetím kole s Američanem Samem Querreym po setech 6:7, 1:6, 6:3, 6:7. Zápas začal už v pátek a musel být několikrát přerušen kvůli dešti. Také česká jednička Petra Kvitová se s turnajem loučí až příliš brzy, s Ruskou Makarovovou prohrála 5:7 a 6:7. Naopak Lucie Šafářová zdolala Slovenku Janu Čepelovou a postupuje dál.

Novak Djokovič ve WImbledonu. foto: AP/ČTKReuters

Lucie Šafářová letos už podruhé otočila ve Wimbledonu zápas z mečbolu, slovenskou tenistku Janu Čepelovou zdolala po obrovské bitvě 4:6, 6:1, 12:10 a je v osmifinále. Do této fáze grandslamu na trávě v Londýně se dostala třetím rokem v řadě. O čtvrtfinále si zahraje s Kazaškou Jaroslavou Švedovovou.

S Čepelovou, která letos ve Wimbledonu senzačně vyřadila světovou dvojku a vítězku Roland Garros Garbiňe Muguruzaovou, bojovala Šafářová dohromady dvě hodiny a 36 minut. Zápas však byl několikrát přerušen kvůli dešti.

Osmadvacátá nasazená Češka v úvodním duelu odvrátila deblové partnerce Bethanii Mattekové-Sandsové tři mečboly, dnes ji dělil jediný míč od vyřazení na konci třetího setu za stavu 8:9 a 30:40. Slovenka však při mečbolu zahrála return do sítě.

V úvodní hře první sady Šafářová odvrátila tři brejkboly a pak šla do vedení 3:0, ale o náskok přišla. Za stavu 3:3 a 40:40 byl duel poprvé přerušen. Po návratu si Češka prohrála servis a ztratila první set 4:6, načež hráčky znovu spěchaly do šatny.

Druhý set Šafářová začala stejně jako první a vedla 3:0. Tentokrát výhodu udržela, přidala další brejk a druhý set vyhrála 6:1. V hledišti Šafářové fandil i krajan Radek Štěpánek, s kterým budou hrát v Londýně soutěž ve smíšené čtyřhře.

Třetí set dvakrát přerušila přeháňka, nejdříve za stavu 2:2 a pak při skóre 3:3. Pak rodačka z Brna ztratila dvě hry a Čepelová podávala na vítězství, ale loňská finalistka Roland Garros zahrála odvážně, srovnala a v 21. gamu se jí povedl klíčový brejk. Zápas dopodávala a vydřela postup.

Lucie Šafářová.
Petra Kvitová ve Wimbledonu.

Petra Kvitová dohrála vloni při obhajobě titulu z roku 2014 ve 3. kole. Letos neprožívá úplně povedenou sezonu a doufala, že se ve Wimbledonu chytí. V utkání s rovněž levou rukou hrající Makarovovou se hodně snažila, ale chyběly jí jistota a uvolněnost v úderech, což proti pětatřicáté hráčce žebříčku nestačilo.

Zápas Kvitové s Makarovovou začal v pátek a česká tenistka ztratila úvodní set poměrem 5:7. Pak byl zápas přerušen kvůli dešti za stavu 40:30 při podání desáté nasazené Kvitové a obě hráčky čekaly skoro den na pokračování.

Kvitová začátek dohrávky zvládla, podání si udržela a po dvou dvojchybách Rusky dokonce vedla 2:0. Vzápětí bylo ale srovnáno na 2:2. Poprvé byla druhá sada přerušena za stavu 3:3 a podruhé 4:3 pro Kvitovou. Při skóre 5:4 měla Kvitová setbol, ale poslal dlouhý míč za lajnu. Dokázala se vzápětí dostat ze stavu 0:40, jenže ve zkrácené hře trefovala pásku i auty a po 43. nevynucené chybě prohrála.

Kvitová vypadla ve druhém kole stejně jako na lednovém Australian Open. Ve Wimbledonu hrála hůře jen při své premiéře v roce 2008 a o rok později.

Příští soupeřkou Makarovové bude další česká hráčka Barbora Strýcová. Jejich zápas 3. kola by se měl uskutečnit v neděli.

Querrey dal 31 es

Obhájce titulu Djokovič v minulém kole oslavil třicáté vítězné utkání na grandslamech v řadě, což je rekord v open éře. Querrey, jednačtyřicátý muž žebříčku ATP, mu však v několikrát přerušeném utkání nastřílel 31 es a jeho úspěšné tažení zastavil. Ve vzájemné bilanci tak snížil na 2:8 a postupem do osmifinále vyrovnal své grandslamové maximum.

„Sam dneska hrál úžasně, hlavně servis měl brutální. Musím ho ocenit, přetlačil mě a zasloužil si vyhrát,“ řekl Djokovič. „Je to něco neskutečného, navíc když se mi to povedlo ve Wimbledonu, největším turnaji na světě,“ konstatoval překvapivý vítěz. „Bylo důležité, že jsem vždycky dokázal odvrátit brejkbol nějakým povedeným servisem, a v závěru mi pak pomohly jeho chyby,“ dodal.

Výsledky tenisového Wimbledonu

Muži:

Dvouhra - 3. kolo: Querrey (28-USA) - Djokovič (1-Srb.) 7:6 (8:6), 6:1, 3:6, 7:6 (7:5), Johnson (USA) - Dimitrov (Bulh.) 6:7 (6:8), 7:6 (7:3), 6:4, 6:2, Murray (2-Brit.) - Millman (Austr.) 6:3, 7:5, 6:2.

Ženy:

Dvouhra - 2. kolo: Makarovová (Rus.) - Kvitová (10) 7:5, 7:6 (7:5) Šafářová - Čepelová (SR) 4:6, 6:1, 12:10, Švedovová (Kaz.) - Lisická (Něm.) 7:6 (7:2), 6:1.

Querrey a Djokovič, který wimbledonskou dvouhru vyhrál celkem třikrát, rozehráli zápas už v pátek. Američan vyhrál první dva sety, po přerušení sice v sobotu favorizovaný Srb snížil, ale ve čtvrté sadě přišel za stavu 5:4 o podání a tie-break pak prohrál 5:7. Na grandslamu se nedostal do osmifinále naposledy v roce 2009, v Paříži tehdy rovněž skončil v třetím kole.

Djokovič dosud získal na turnajích „velké čtyřky“ 12 titulů a po letošních vítězstvích v Austrálii a na French Open měl nakročeno ke kalendářnímu Grand Slamu. Výkon Australana Roda Lavera z roku 1969 ale nakonec nevyrovná.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...