Kvitová zvládla české derby a je po třech letech ve finále Wimbledonu

13:45aktualizováno  19:28
LONDÝN (Od našeho zpravodaje) - Tenistka Petra Kvitová si po třech letech znovu zahraje finále Wimbledonu. Česká jednička zvítězila v duelu dvou kamarádek z jedné země nad Lucií Šafářovou 7:6 (8:6), 6:1. Její soupeřkou bude dvacetiletá Kanaďanka Eugenie Bouchardová, která zdolala Simonu Halepovou z Rumunska podobným výsledkem 7:6 (7:5), 6:2.

Ano! Vítězné gesto Petry Kvitové. foto: Reuters

Úspěšný turnaj pro český ženský tenis v sobotu vyvrcholí souboj o titul ze slavného grandslamu. Vzácnou šanci dostane opět 24letá Kvitová, šampionka z roku 2011.

„Je to určitě skvělé. Ještě se vzpamatovávám z těch emocí ze semifinále, ale těším se,“ řekla Kvitová v rozhovoru na kurtu. „Ještě mám dva dny, abych se připravila. Vím, jaké to je, když člověk drží trofej. Udělám, co budu moct, abych si ten pocit zopakovala.“

ON-LINE PŘENOS ZDE

Po 22 letech se na grandslamu konalo čistě levácké semifinále, v roce 1992 ve Wimbledonu hráli Monika Selešová a Martina Navrátilová.

V úvodu Šafářová potvrdila, že wimbledonský centrkurt má opravdu zvláštní moc. Není jednoduché tam vstoupit poprvé, a ještě do prvního semifinále v kariéře. Možná proto Šafářové ze začátku vůbec nefungoval první servis. Kvitová si naopak pomáhala esy a díky tomu se dostala do vedení 2:0.

Šafářová se však postupně rozehrála, vypořádala se s nepříjemnými returny české jedničky. Útočila z bekhendové strany, dobře se bránila, častěji chodila na síť. První set byl nakonec vzácně vyrovnaný, soupeřky si pak držely podání až do konce. Přetahovaná dvou levaček dospěla až do zkrácené hry a opravdu rozhodl jediný míč.

V dramatickém tie-breaku za stavu 6:6 napálila Šafářová síť. Kvitová si pak dobrým servisem připravila forhendový útok do protipohybu. Za 51 minut udělala první krok k postupu, zakřičela si a se zaťatou pěstí se obrátila do své lóže, kde mimo jiných seděl i bývalý vynikající fotbalista Marek Jankulovski.

Kvitová znovu uspěla proti Šafářové v tie-breaku, v takových momentech se větší zkušenosti hodí. Šafářová na turnaji vůbec poprvé ztratila set.

Zajímavé bylo, že v prvním setu si ani jedna Češka nevyužila jestřábí oko, které by prozkoumalo sporné dopady míčků. Na techniku zřejmě Kvitová se Šafářovou zapomněly i ve druhé sadě.

Soustředěná Lucie Šafářová.

Kvitová využila psychické výhody, vezla se na pozitivní vlně. „Snažila jsem se být soustředěná hned od začátku. Hned se mi povedl brejk. Pak už jsem dobře podávala,“ uvedla.

Šafářová se mohla vrátit do zápasu za stavu 1:3, ale při brejkbolu těžký bekhend nezvedla přes pásku. Další příležitost už nedostala, byla pod tlakem a i přes statečnou obranu padla.

Ve čtvrtfinále čtyřhry hraje na kurtu číslo 1 Radek Štěpánek s indickým partnerem Leandrem Paesem. Pátý nasazený pár se utká s turnajovými trojkami - Danielem Nestorem z Kanady a Srbem Nenadem Zimonjičem. To by mohl být rovněž zajímavý duel.

Bouchardová je v prvním finále své kariéry

Druhé semifinále mělo podobný průběh jako český duel. Bouchardová hrála stejně jako její soupeřka agresívně, počet „winnerů“ byl podobný (20). Kanaďance se sice tolik nedařilo na servisu, ale oproti Kvitové chodila často k síti, kde byla až na jednu výjimku bezchybná.

Za stavu 5:1 ve druhém setu kanadská tenistka nevyužila dva mečboly na returnu a pak zaváhala dvakrát i při vlastním servisu. Premiérový postup do finále grandslamu dokonala až na šestý pokus. „Bylo to docela bláznivé, nikdy jsem takový konec nezažila,“ smála se v rozhovoru na kurtu. „Jsem nadšená!“

Kanaďanka Eugenie Bouchardová.

Zápas trochu ovlivnily dvě situace: za stavu 2:2 v prvním setu Halepová špatně došlápla na levý kotník, který si nechala ovázat (tejp navíc měla už na stehni). Po krátké pauze však pokračovala. V tie-breaku úvodní sady pak umpirový rozhodčí Kader Nouni náhle přerušil hru a běžel do hlediště, kde zkolabovala jedna z divaček. I po téhle dramatické chvíli se hrálo dál.

Bouchardová se stala první Kanaďankou, která postoupila do finále grandslamu. Letos se radovala po dvou neúspěšných pokusech v Melbourne a Paříži. „Nejsem překvapená. Tvrdě makám,“ prohlásila sebevědomě. „Ale dřinu miluju. Miluju těžké zápasy a výzvy.“

Jedna čeká pohlednou blondýnu v sobotním finále. S Kvitovou loni prohrála v Torontu, teď se pokusí o vyrovnání vzájemné bilance. „Půjdu do toho!“

Štěpánek s Paesem jsou v semifinále čtyřhry

Česko bude mít zastoupení také v semifinále čtyřhry. Na kurt číslo 1 totiž Radek Štěpánek s indickým partnerem Leandrem Paesem porazili třetí nasazený pár Daniela Nestora z Kanady a Srba Nenada Zimonjiče.

Štěpánek a Paes sice prohráli první set 3:6, ale po vydřené druhé sadě v tie-breaku utkání otočili. Oba tenisoví veteráni se jako obvykle bavili nejen samotnou hrou, ale stihli také se o radost podělit s diváky mezi výměnami. Třeba když Štěpánek předvedl „brazilku“ - s tenisovým míčkem udělal několik fotbalových nožiček.

Na konci utkání zase český nadšenému publiku poslal polibky. „Diváci byli jako vítr, který nám dával křídla. Díky nim se v těžkých zápasech zvedáme nahoru,“ chválil Paes.

Semifinálovými soupeři česko-indické dvojice se stali Vasek Pospisil (Kanada) a Jack Sock (USA), kteří vyřadili Brazilce Bruna Soarese a Alexandera Peyu z Rakouska, nasazené dvojky.

Wimbledon 2014 (tráva)

ŽENY
Dvouhra - semifinále:

Kvitová (6-ČR) - Šafářová (23-ČR) 7:6 (8:6), 6:1.
Bouchardová (13-Kan.) - Halepová (3-Rum.) 7:6 (7:5), 6:2

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Hlaváčková, Čeng Ťie (9-ČR/Čína) - Pavljučenkovová, Šafářová (Rus./ČR) 6:1, 4:6, 6:3

MUŽI
Paes, Štěpánek (5-Ind./ČR) - Nestor, Zimonjič (3-Kan./Srb.) 3:6, 7:6 (7:5), 6:3, 6:4

JUNIOŘI
Čtyřhra - 2. kolo:
Martínez, Munar (5-Šp.) - Appelgren, Poljak (Švéd./ČR) 6:7 (4:7), 7:6 (7:5), 6:3