Murray ve Wimbledonu nečekaně končí, Djokovič a Federer jdou dál

14:53aktualizováno  21:36
LONDÝN (Od našeho zpravodaje) - Další den a další senzace! Z letošního Wimbledonu se po obou světových jedničkách poroučel také obhájce mužského titulu. Domácí favorit Andy Murray podlehl ve čtvrtfinále Grigoru Dimitrovovi. Bulhar vyhrál hladce 6:1, 7:6 (4), 6:2.

Zase špatně. Andy Murray po jedné z výměn. foto: Reuters

Berdych, Serena Williamsová, Šarapovová, Nadal a teď dokonce Murray...

Na londýnské trávě padá jeden favorit za druhým. Každé nové ráno v All England Clubu s sebou nese riziko pro vysoko nasazené hráče. Středa nezastihla v pohodě miláčka domácího publika, loňský šampion a olympijský vítěz z roku 2012 prohrál se 23letým Dimitrovem ve třech setech. Za dvě hodiny a jednu minutu přišel o sérii 17 vítězství ve Wimbledonu. V semifinále bude chybět poprvé od roku 2008.

„Byl od začátku do konce lepší. Já jsem hrál mizerně. Musím se zlepšit, výkonnost mladých kluků jde nahoru,“ uznal Murray.

Přitom v průběhu turnaje nenaznačoval, že by mohlo přijít podobné selhání, mezi nejlepší osmičku dokráčel bez ztráty setu. Až proti Dimitrovovi se mu začaly plány na obhajobu bortit.

V prvním setu měl Murray mizernou úspěšnost prvního servisu. Dělal chyby, celkem jich napáchal 37. První set prohrál hrozivých 1:6.

Naopak Dimitrov hrál soustředěně, přesně a dostatečně tvrdě. Vycházel mu přechod na síť, kde si také vybojoval důležité body ve zkrácené hře. Murrayho skvěle podávající Bulhar, přítel Rusky Marie Šarapovové, pustil pouze ke dvěma brejkbolům.

Brit sice jeden z nich ve druhém setu využil, ale byl mu na konci k ničemu. Murray častokrát klel a když za stavu 2:3 udělal při brejkbolu dvojchybu, na centrkurtu se ozvalo nevěřícné zahučení. A poté, co domácí tenista napálil při mečbolu z forhendu síť, si britský princ William, který sledoval utkání po boku manželky Kate, znechuceně odfoukl.

Dimitrov je prvním Buhlarem v semifinále mužské dvouhry na grandslamu a navíc si věří i dál: „Jsem nadšený, že jsem Andyho porazil na jeho domácím turnaji. Ale ještě mi tady, doufám, zbývají dva zápasy.“

Djokovič udolal Čiliče, Federer porazil Wawrinku

Dimitrov v semifinále vyzve Novaka Djokoviče ze Srbska. Nasazená jednička se však dlouho trápila s Chorvatem Marinem Čiličem, který vyřadil Tomáše Berdycha.

Djokovič prohrával po ztraceném tie-breaku 1:2 na sety, ale v dalších dvou zvítězil 6:2 a utkání s chorvatským ranařem otočil. Vyhrál tak i desátý vzájemný „balkánský“ souboj. Srb postoupil do svého 23. semifinále na grandslamu a ve Wimbledonu je mezi nejlepšími čtyřmi popáté v řadě.

Radost Rogera Federera.

Historicky první duel dvou Švýcarů ve Wimbledonu vyhrál ten slavnější. Sedminásobný šampion Roger Federer zdolal Stana Warinku po setech 3:6, 7:6, 6:4, 6:4. Utkání trvalo něco málo přes dvě a půl hodiny.

Wawrinka v prvním setu jako první hráč na turnaji obral Federera o podání a nakonec i o set. Ovšem pak už na svého kamaráda nestačil, Federer byl lepší v rozhodujících chvílích. Téměř nekazil (14 nevynucených chyb) a když byl v nouzi, pomohl mu servis. V závěru proměnil 32letý Švýcar pátý mečbol.

Soupeřem Federera bude mladý kanadský bombarďák Milas Raonic, který přetlačil ve čtyřech setech 19letého Nicka Kyrgiose, australského Nadalova přemožitele.

V ženském semifinále jsou Halepová a Bouchardová

Pařížská šampionka Halepová se střetla s loňskou finalistkou Lisickou. Start neměla vůbec dobrý, v prvním setu prohrávala 1:4. Ovšem pak snad někdo stiskl vypínač a - blonďatá Němka už nezískala ani game.

Halepovou vyzve dvacetiletá Bouchardová. Kanadská dívka je novou hvězdou ženského tenisu, vždyť v semifinále nechyběla ani na jednom letošním grandslamu. „Genie“ by jistě ráda na třetí pokus uspěla a udělala další krok.

Proti Kerberové zaznamenala čtvrté letošní vítězství nad hráčkou z elitní desítky. Klíčové bylo, že za stavu 3:3 v prvním setu odvrátila čtyři brejkboly německé sokyně a pak i díky brejku dovedla úvodní sadu do vítězného konce.

Ve druhém setu směřovala k hladkému postupu, ale Kerberová za stavu 1:4 ještě zabojovala. Dokonce měla brejkbol na 5:5, ale Bouchardová poslední game na servisu zvládla. „Jsem nadšená!“ radovala se.

Tenisový turnaj Wimbledon (tráva)

MUŽI:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Dimitrov (11-Bulh.) - Murray (3-Brit.) 6:1, 7:6 (7:4), 6:2
Djokovič (1-Srb.) - Čilič (26-Chorv.) 6:1, 3:6, 6:7 (4:7), 6:2, 6:2
Federer (4-Švýc.) - Wawrinka (5-Švýc.) 3:6, 7:6 (7:5), 6:4, 6:4
Raonic (8-Kan.) - Kyrgios (Austr.) 6:7 (4:7), 6:2, 6:4, 7:6 (7:4)

Semifinálové dvojice:
Djokovič - Dimitrov, Federer - Raonic

ŽENY:
Halepová (3-Rum.) - Lisická (19-Něm.) 6:4, 6:0
Bouchardová (13-Kan.) - Kerberová (9-Něm.) 6:3, 6:4.

Halepová - Bouchardová, Kvitová (6-ČR) - Šafářová (23-ČR).

Kúreší, Duševinová (16-Pák./Rus.) - B. Bryan, Peschkeová (2-USA/ČR) 7:5, 6:4
Jelgin, Rodionovová (Rus./Austr.) - Bopanna, Hlaváčková (7-Indie/ČR) 3:6, 7:5, 6:3.