11. listopadu 2009 12:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tenisové legendy urazila svazová pozvánka, na finále DC nepojedou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 66Diskuse
Tomáš Šmíd (vlevo), Pavel Složil (druhý zprava), asi ani Jan Kodeš (vpravo) a otazník visí nad Ivanem Lendlem (na archivním snímku z prosince 1980 po vítězství v Davisově poháru). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Šmíd (vlevo), Pavel Složil (druhý zprava), asi ani Jan Kodeš (vpravo) a otazník visí nad Ivanem Lendlem (na archivním snímku z prosince 1980 po vítězství v Davisově poháru). | foto: ČTK

PRAHA Účast tenistů, kteří před 29 lety vyhráli Davisův pohár, na finále současného českého týmu v boji o salátovou místu ve Španělsku je nejistá. Podle deníku Sport do Barcelony, kde se hraje 4. až 6. prosince, nepojedou Tomáš Šmíd, Pavel Složil, asi ani Jan Kodeš a otazník visí nad Ivanem Lendlem.

Všechny bývalé vítěze Davisova poháru z roku 1980 pozval na utkání dopisem tenisový svaz ČTS a právě obsah dopisu někdejším hvězdám vadí. "Přijde mi, že tenhle dopis je na stejné úrovni, jako když mi ve dvanácti letech oznamovali, že mám jet na soustředění do Šumperka. To je jako za komunistickýho režimu," řekl Složil deníku.

Šmíd a Složil si stěžují, že jim svaz nabízí lístky a vstup do VIP prostor, ale v dopise se nic nepíše o tom, zda budou mít rovněž placený hotel a letenky, jak bývá ve světě zvykem. Kritizovali také, že musí dát svazu do 13. listopadu vědět, zda se zúčastní.

"Celá ta záležitost je dárek zhruba ve výši šedesáti až sedmdesáti tisíc a pokud tohle někdo považuje za málo důstojné, tak je mně velmi, velmi k smíchu," reagoval předseda ČTS Ivo Kaderka.

O účasti bývalé světové jedničky Lendla jedná Česká sportovní, která finále marketingově a logisticky z české strany zajišťuje. "Věříme, že přijede, a uděláme vše proto, aby tam byli rovněž ostatní hráči," řekl mluvčí České sportovní Karel Tejkal.

Kodeš, který za své éry odehrál v Davis Cupu 94 zápasů, což je nejvíce z českých reprezentantů, byl předchůdcem Kaderky na postu šéfa ČTS (v roce 1998) a mají spolu dlouholeté spory. Ve svém prohlášení pro média Kodeš uvedl, že v minulosti pozvánky nedostával a nad tou nynější se podivil.

"Při utkání se Švýcarskem v Praze mi nebyl umožněn přístup do prostor pro čestné hosty, proto nechápu ani důvod, proč jsem najednou pozván, a to dopisem, o jehož obsahu si myslím, že je i smutnou vizitkou našeho svazového vedení," uvedl Kodeš.

Bývalý vítěz Wimbledonu i Roland Garros podotkl, že byl před několika měsíci v odborném časopise Tenis "opět nepřiměřeně zdiskreditován" Kaderkou před mladou generací i před členy tenisových oddílů či klubů. "Proto mi připadá zcela absurdní toto pozvání přijmout," uvedl s tím, že hráčům bude jako vždy držet všechny palce.

"Protože vím, kolik to stálo úsilí probojovat se až do finále." Svůj názor by Kodeš změnil pouze v případě, že by se Kaderka veřejně omluvil všem bývalým hráčům. "Jiřímu Hřebcovi, Tomášovi Šmídovi, Martině Navrátilové a mně za jeho urážlivé a některé i nepravdivé výroky v médiích. Byl bych pak schopen o mé přítomnosti u české výpravy znovu uvažovat," napsal Kodeš v prohlášení.

ČTK
  • 66Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.