Tandem Kweuke-Pekhart spláchl Brno, Sparta nahání i nadále Plzeň

19:14aktualizováno  19:33
PRAHA - Sparta boj o titul nevzdává. Obhájce trofeje si doma na Letné poradil v 21. kole první fotbalové ligy s kousavým Brnem 2:0 zásluhou nového průbojného ofenzivního dua Kweuke-Pekhart. Kamerunský hromotluk dvakrát předložil gólovou zásilku českému mladíkovi a ten ji bez problémů potvrdil a doručil do sítě. Sparta stáhla po návratu generálního sportovního manažera Jozefa Chovance náskok Plzně zpět na pět bodů, Pekhart se 13 góly vládne kanonýrům.

Sparta - Brno (Pekhart v akci). foto: ČTK

Ti dva dohromady váží více jak 90 kilo, a měří 190 cm. To už je fyzická síla, která se jen těžko zastavuje. Brněnští fotbalisté to na Letné poznali na vlastní kůži, dvojice útočníků Kweuke-Pekhart si mnohdy dělala na trávníku, co chtěla. Jozefu Chovancovi, navrátilci na lavičku Sparty, musely jeho ofenzivní klenoty dělat radost.

Letenští se uklidnili již ve 5. minutě. Kweuke podržel na hraně vápna zády k brance míč, přihrál na pravé křídlo dobře nabíhajícímu Pekhartovi a ligový kanonýr si poradil s vyběhnuvším Krbečkem naprosto s přehledem - 1:0. "Jsem rád, že se nám vstup do zápasu povedl," hodnotil duel pro Českou televizi generální sportovní manažer Sparty Jozef Chovanec.

"Uklidnili jsme se, protože jsme zápas museli vyhrát kvůli výsledku Plzně a na hráčích byla občas vidět nervozita," dodal. Ta rozhodně nesvazovala obě útočné věže. Chvíli po gólu vystřihnul agilní Pekhart parádní nůžky, leč míč branku hostí minul. Jedinou připomínku toho, že i Brno přijelo s útočnými hráči, předvedl ve 21. minutě Střeštík hezkou střelou z dálky.

Sparta - Brno (Kweuke v akci).

Po něm se předvedli Kadlec a Kweuke, jejich šance ale zmařil gólman Krbeček. A tak přišla řada opět na Pekharta. Kweuke vyhrál čistě osobní souboj se Simerským, předložil míč před prázdnou branku českému "lvíčeti" a ve 35. minutě to bylo 2:0. "Jsem rád, že jsem dal ty góly. Čekal jsem na šanci dost dlouho, chtěl jsem se prosadit," usmíval se po zápase Pekhart. Ten se nyní pyšní v lize parádní bilancí: 16 zápasů, 13 branek a je v čele tabulky kanonýrů.

Do druhé půle vstoupili brněnští odvážněji a dvakrát vystrašili letenskou obranu, jenže skvěle chytajicího Blažka nepřekonal Kalabiška ani Rabušic. Tím ofenzivní snaha hostů v zápase skončila. "Chtěli jsme se skóre ještě něco udělat na začátku druhého poločasu, ale nepovedlo. Sparta pak už duel kontrolovala," smutnil kouč hostí Karel Večeřa.

Domácí po dvou "moravských" varováních skutečně opět zabrali a nebýt nemohoucnosti v zakončení a také skvělým zákrokům Krbečka, klidně se mohl opakovat výsledkově podzimní debakl 0:5 z Brna. Sparťané ale tentokrát soupeře od debaklu ušetřili. I tak si s přehledem pojistili druhou příčku a opět vrátili ztrátu na vedoucí Plzeň na přijatelnou pětibodovou hranici.

21. kolo první fotbalové ligy

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (2:0)
Branky: 5. a 35. Pekhart. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Pospíšil. ŽK: Pekhart - Kalabiška, Mitrovič. Diváci: 7203.

Sparta: Blažek - Kušnír (79. Sionko), Brabec, Zápotočný, Pamič - Kadlec, Matějovský, Vacek, Zeman (57. Kladrubský) - Kweuke, Pekhart (76. Kerič). Trenér: Chovanec.

Brno: Krbeček - Husár, Simerský, Mitrovič, Hamouz - Rabušic (54. Přerovský), Dostálek, Borek, Střeštík, Kalabiška (82. Brdarovski) - Došek (69. Šamánek). Trenér: Večeřa.