Tampa vyhrála první duel druhého kola play off ve Washingtonu

11:13
WASHINGTON/SAN JOSÉ - Hokejisté Washingtonu s Michalem Neuvirthem v brance prohráli v prvním utkání 2. kola play off NHL s Tampou Bay 2:4. Lightning rozhodli zápas na konci druhé třetiny, kdy dvěma góly v rozmezí tří minut otočili skóre z 1:2 na 3:2, čtvrtý gól pak přidali v poslední minutě při power-play do prázdné branky.

Washington - Tampa (Varlamov v akci). foto: Reuters

"Washington je opravdová hokejová mašina. Z tribuny vypadají neporazitelně. Jsme proto překvapeni, že jsme dokázali vyhrát hned první zápas na soupeřově ledě. Vůbec jsme to nečekali," prohlásil po zápase kouč Tampy Guy Boucher.

Jeho svěřenci vyhráli v play off už čtvrtý zápas v řadě, z toho třetí na ledě soupeře. V prvním kole totiž dokázali otočit nepříznivý vývoj série s Pittsburghem z 1:3 na 4:3 na zápasy, když poslední vyhráli v Pittsburghu 1:0.

Hrdinou Tampy se stal brankář Dwayne Roloson a dařilo se mu i v

Statistika 2. kola play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:
Washington - Tampa Bay 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 5. Sjomin, 22. Fehr - 3. Bergenheim, 37. Downie, 40. Stamkos, 60. Moore. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18.398.

Západní konference - 1. zápas:
 (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)San Jose - Detroit 2:1 v prodl.
Branky: 51. Pavelski, 68. Ferreiro - 10. Lidström. Střely na branku: 46:25. Diváci: 17.562.

prvním duelu ve Washingtonu. Ve čtvrté minutě sice možná mohl chytit ránu Alexandra Sjomina, který vyrovnal na 1:1, za druhý gól ale nemohl a naopak předvedl několik skvělých zákroků, díky nimž jeho tým uhájil vedení 3:2 ve třetí třetině až do poslední minuty.

"Myslím, že jsme dnes udělali to samé, o co se snažíme v celém play off. Dostali jsme se do vedení a to jsme se za každou cenu pokoušeli udržet. Soupeř měl spoustu dobrých šancí, ale při některých u nás stálo štěstí a další zneškodnil výbornými zákroky Rollie (Roloson)," konstatoval útočník Steven Stamkos.

Domácí kouč Bruce Boudreau bědoval na ztrátu koncentrace v závěru druhé třetiny. "Až do gólu Downieho, který v 37. minutě vyrovnal na 2:2, jsme měli zápas pod kontrolou," konstatoval. "Jenže pořád to bylo jen o gól a ten vyrovnávací soupeře vysadil na koně. Nehráli jsme dnes náš hokej, musíme se vrátit k tomu, díky čemu jsme byli úspěšní v první sérii," dodal Boudreau.

V druhém pátečním zápase zvítězili Žraloci ze San Jose nad Detroitem 2:1 v prodloužení a ujali se na úvod série vedení. Red Wings přitom v utkání dlouho vedli 1:0, teprve v polovině třetí třetiny domácí vyrovnali a o jejich vítězství rozhodl v 8. minutě nastaveného času Benn Ferreiro.

Americký útočník tak skvělým způsobem oslavil své 24. narozeniny a zároveň premiérový zápas v play off. Při rozhodující akci ledabyle vypálil od levého kruhu pro vhazování, puk se otřel o hokejku obránce Brada Stuarta a prošel mezi betony brankáře Jimmyho Howarda až do sítě.

"V play off a navíc v prodloužení potřebujete mít trošku štěstí," uculoval se po utkání Ferreiro, který strávil na ledě pouhých pět a půl minuty. V sezoně hrál střídavě na farmě ve Worcesteru a v prvním týmu, kdy v 37 zápasech zaznamenal 5 gólů a 4 asistence. "Pokaždé, když jsme ho povolali z farmy, hrál velmi dobře. Dával do toho všechno, stejně jako dnes," uvedl trenér Sharks Todd McLellan.

Pro Detroit byl inkasovaný gól o to bolestivější, že předtím dokázal v prodloužení ubránit čtyřminutové oslabení poté, co byl Justin Abdelkader vyloučen za hru vysokou holí. "Měli jsme více ze hry a většinu času jsme strávili s pukem na našich hokejkách, přesto jsme to my, kdo je v prodloužení vyloučen," postěžoval si trenér Red Wings Mike Babcock.

Druhé zápasy obou sérií jsou na programu v neděli opět ve Washingtonu a v San Jose.