15. února 2007 8:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Taky bouchnu do stolu, líčí Záhrobský

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Šárka Záhrobská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská | foto: ČTK

AARE/PRAHA Chodí kolem ní opatrně jako kolem křehké mladé ženy, aby nešetrným pohybem neroztříštil vypiplaný talent, který se už nějakou dobu pohybuje ve světové špičce?

Anebo neváhá a když je třeba, sáhne k ráznějšímu gestu či slovu? Petr Záhrobský, otec a trenér nejlepší české sjezdařky, která svými výkony na mistrovství světa ve švédském Aare poutá pozornost nemalé části národa, vyrazil včera odpoledne s dcerou na slalomářský trénink. V pátek je čeká závod mezi brankami, třetí pokus o medaili.

LN V úterý večer jste po druhém místě v úvodu obřího slalomu pravil, že Šárka začíná předvádět, co už dávno předvádí v tréninku. Co chybělo, aby to předvedla i ve druhém kole? 
 Všechno chce svůj vývoj. První jízda byla excelentní, jenže každý závod je jiný. Druhé kolo jí nesedlo, trať byla rozbitější, potřebuje další zkušenosti. Někdo se po prvním kole namlsal, ale já říkám - vyčkejme, jako jsme si museli počkat ve slalomu.

LN Zdálo se, že ke konečnému dvanáctému místu vedla ve druhém kole jízda víc na jistotu. Vy jste to viděl jinak? 
Mně se to nezdálo, i když ji mohla vybídnout k větší opatrnosti skutečnost, že krátce před ní nezvládla trať domácí Pärsonová. Ale spíš šlo o to, že druhá trať měla o šest branek víc čili byla pomalejší, zatočenější. A oblouky jsou v pomalé jízdě strašně náročné na kondici, kterou ještě úplně dokonalou nemáme. Ale já jsem spokojený, že se Šárka začíná prosazovat i v obřáku.

* LN Nebyl jste trochu zklamaný? 
Spíš jsem byl trošičku překvapený z toho prvního kola, jak se Šárce povedlo. Byla to nová situace, kterou jsme v obřím slalomu ještě nezažili, takže jsem koukal na tabuli až s obavami. Ale ani dvanáctá pozice špatná není, vždyť ještě před pěti týdny, když přišlo to sedmé místo ze Světového poháru v Kranjské Goře, nikdo netušil, že umí i obřák. Navíc si myslím, že Šárka tedy píše pro české příznivce docela dobré detektivky. I když detektivka nemusí vždycky dopadnout nejlíp.

* LN Jak teď hodláte dceru uchránit od přílišného ruchu a zájmu okolí, aby se soustředila na páteční slalom, svoji parádní disciplínu? 
To je problém. Mistrovství světa je velká akce, na které jste přes dva týdny. Pořád se tu něco děje, neustále na vás někdo doráží... Zlaté Světové poháry, kde odjedete dva závody a jedete jinam. Navíc je tu neskutečná zima, ráno i šestadvacet stupňů, což vyčerpává. Abych nezapomněl - máme tady tři chlapce, co nám pomáhají s lyžemi a podobně, a ti Šárku hlídají. Takoví bodyguardi. (smích)

* LN Na jedné straně Šárku chráníte, ale jak to děláte vy sám? Hýčkáte ji, anebo je někdy lepší praštit do stolu a říct - teď nám to o kousek nevyšlo, ale ve slalomu všem ukážeme? 
Samozřejmě volím normální přístup. Když je třeba, bouchnu do stolu a řeknu - teď jdeme trénovat a budeme do toho mydlit jako vzteklí! To je běžná komunikace trenéra se závodníkem, rodičovské vztahy jdou trochu stranou.

* LN Vaše dcera málokdy přizná, že hodlá útočit na medaili. Spíše tvrdí, že jí jde o spokojenost z vlastní jízdy. Není lepší říci to naplno? 
Já jsem řekl, že se v každé ze tří disciplín pokusíme o útok na medaili. Neřekl jsem - získáme medaile. Na mistrovství světa to jede jinak. Je to hop, anebo trop, buď se to podaří, anebo ne. Jeli jsme superkombinaci, vyšel nám sjezd i slalom, a povedlo se čtvrté místo. Na medaili jsme útočili i v obřáku, a taky se to skoro povedlo, i když nám ještě kus cesty chybí. Na Šárce je vidět, že jde krok za krokem nahoru. Letos jsme se v konkurenci zemí, které mají nesrovnatelně jiné podmínky, zase posunuli dopředu, a v pátek přijd

Jiří Jakoubek, Lidové noviny
  • 2Diskuse
usměvavá bestie kdy já se naposled vyflákal na lyžích? 11:27 15.2.2007
ntw Super 10:24 15.2.2007

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz