Sparta nepřesvědčila, povinnost proti Bohemians ale splnila

19:50aktualizováno  23:01
PRAHA - Herně nenadchli, ale vyhráli. Sparťanští fotbalisté v zahajovacím utkání nového ligového ročníku porazili domácí Bohemians 2:1. V malém pražském derby tak zopakovali březnovou výhru. Opět se trefil nejlepším střelec minulé sezony Hušbauer.

Hlavičkový souboj. Nešpor (vlevo) vs. Brabec. foto: MAFRA - Michal Růžička

Pro sparťany to byl už čtvrtý soutěžní zápas v novém ročníku a rozhodně povedený nebyl. Na úterní duel 3. předkola Ligy mistrů proti Malmö se naladila aspoň třemi body.

Na první gól nového ročníku se čekalo do 25. minuty. Dal ho sparťan Nešpor, odchovanec Bohemians, a byl kuriózní.

Ohlasy trenérů

Roman Pivarník (Bohemians Praha 1905): "Zápas ukázal, že jsme se na Spartu dokázali dobře připravit a potvrdilo se to, co jsem říkal před utkáním, že ji chceme potrápit. Je důležité, že hráči do puntíku plnili to, co jsme celý týden trénovali a řekli si před zápasem. Je škoda, že jsme nevyužili šance a pak hloupou chybou jsme dostali Spartu na koně a nabídli ji mečbol. Havránek tam měl dobré zákroky, chybou to bohužel pokazil. Fotbal je o chybách a když ji udělá gólman, tak je to skoro vždycky hrubá chyba. Je to škoda, musím si to uležet v hlavě a v pondělí si to rozebereme. Kdo bude chytat další zápas, si řekneme v druhé polovině týdne, poté co uvidíme chytat Švengra v juniorce."

Vítězslav Lavička (Sparta): "Stará pravda říká, že první krok určuje směr, a proto jsme rádi, že jsme ho zvládli. Zápas měl na první kolo velkou kvalitu, Bohemka nám dělala problémy, hlavně při nakopávaných míčích jsme nezvládali nejen souboje, ale i následné sbírání míče. Pak jsme díky důrazu Martina Nešpora využili chybu v soupeřově rozehrávce a po pěkné akci po přestávce přidali druhou branku. Nicméně se zlobím, jak jsme potom vyřešili situaci předcházející gólu Bohemky. Byl tam hloupý, netaktický faul, přestože jsme věděli, že soupeř je silný právě při standardních situacích. Ale nakonec vezeme z horké půdy v Ďolíčku tři body, což je důležité pro naše sebevědomí, které potřebujeme nejen v lize, ale také v Evropě."

Po dlouhém nákopu sparťanů domácí stoper Brabec před dotírajícím Nešporem s přehledem míč odehrál brankáři, jenže Havránek místo odkopu začal kličkovat. Nešpor mu míč vzal a skóroval do prázdné brány.

Domácí gólman sice v úvodu zlikvidoval sóla Přikryla, po přestávce i střelu Nešpora zblízka. Na Hušbauerův volej však neměl nárok a Bohemians v 55. minutě prohrávali 0:2. I když vzápětí ze standardky snížili a Spartu pořádně potrápili, na body nedosáhli.

Sparťané vyhlíželi začali vlažně, jejich výkon se podobal jejich úternímu vystoupení v předkole Ligy mistrů v Tallinnu, kde se jim nedařilo.

Předváděli profesorský fotbal a pak se divili, že prohrávali souboje. Museli často faulovat, jindy jim důraz chyběl. Nedokázali protihráče obejít ani pořádně odcentrovat, nepřesnosti přibývaly. Až na sólo Přikryla si v první půli nevypracovali žádnou šanci. Když se dostali k vápnu, byli bezradní.

Laxní přístup se jim málem vymstil ve 12. minutě. Costa nejdřív zaváhal, když se pak snažil chybu napravit, přihrál soupeři do šance. Moravcovu ránu Bičík reflexivně vyrazil, Mikuš pálil do břevna a dorážku pak poslal do náruče sparťanského brankáře.

Bohemians soupeře předčili v bojovnosti a vyrovnali se mu i fotbalově. Ve středu pole hrál výborně sparťanský odchovanec Rada. Podržel míč, přesně přihrával, rozdával pasy. Když bylo zapotřebí, tak přitvrdil.

Jenže k čemu ta snaha, když tým prohrával. Zatímco Bohemians chybu soupeře nepotrestali, sparťané ano.

Když deset minut po přestávce zvýšil nejlepší střelec minulé sezony Hušbauer, zdálo se, že hosté nebudou mít problémy. Jenže hned z rozehrání fauloval Vácha, z přímého kopu krásně odcentroval Rada a stoper Šmíd hlavou snížil, byť v době přihrávky byl v ofsajdu.

Chvíli poté Rada centroval z podobné pozice, míč proletěl pokutovým územím a Bičík ho s obtížemi vyrazil mimo tyče. Až do konce sparťaně neměli klid. Soupeř je zlobil a když Přikryl nevyužil ani svou další možnost, strachoval se favorit až do 95. minuty.

Utkání Dukly s Ostravou přerušila tma. Gól nepadl

S netradiční, zhruba pětačtyřicetiminutovou přestávkou, se museli na Julisce vypořádat fotbalisté domácí Dukly a ostravského Baníku. Ve druhé půli totiž na stadionu vypadl elektrický proud. Oba týmy nakonec opustily trávník po bezbrankové remíze 0:0.

Nejzajímavější akce byly k vidění v úvodu. Zřejmě největší příležitost měl domácí Čajič, ale brankář Pavlenka reflexivním zákrokem balon vyrazil. Krátce předtím selhal střelou z vápna Hanousek - mířil vysoko nad.

1. kolo první fotbalové ligy

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 1:2 (0:1)

Branky: 56. Šmíd - 26. Nešpor, 54. Hušbauer. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Pochylý. ŽK: Růžička - Hušbauer. Diváci: 5000.

Bohemians 1905: Havránek - Růžička, E. Brabec, Šmíd, Kalina - Krch (75. Lietava), Jindřišek - Moravec, Rada, Engelmann (62. Bratanovič) - Mikuš (87. Artemuk). Trenér: Pivarník.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Hušbauer (90.+1 Kováč), Vácha, Dočkal - Přikryl (79. Breznaník), Lafata, Nešpor (70. Vacek). Trenér: Lavička.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

Dukla Praha - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: M. Paták - Pospíšil, Ratajová. ŽK: Čajič, Matěj Hanousek - Stronati, Frydrych, Mensah, Baránek. Diváci: 2425.