Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

SOUHRN: Liberec šokoval Spartu, Plzeň ale zvýšila náskok jen zčásti

18:55aktualizováno  20. dubna 20:17
PRAHA - Dva skvělé obraty, jeden senzační výsledek a jeden zmařený trhák. Fotbalová Synot liga má za sebou neúplné 24. kolo. O největší překvapení se postaral Liberec, který doma porazil Spartu. Bohemians 1905 a Příbram braly tři body, přestože ve svých zápasech prohrávaly už 0:2.

Zklamaný David Lafata po utkání v Liberci. foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Plzeň odmítla smrtící náskok

FK Teplice - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Marek - Nádvorník, Caletka. ŽK: Krob, Potočný - Limberský. Diváci: 8671.

Plzeňští fotbalisté sice poprvé v jarní části sezony nevyhráli, ale i tak zvýšili náskok v čele tabulky. V Teplicích navzdory několika velkým šancím remizovali 0:0 a na druhou Spartu, která v sobotu prohrála v Liberci, mají k dobru už šest bodů.

Sparta žije. Plzeň v Teplicích pálila do tyčí a odmítla rozhodující trhák

Břevno, střela z metru, další břevno a tyč. Velké šance sice Plzeň měla, ale ne a ne je proměnit, a tak poprvé na jaře zaváhala. Její vítězná série se zastavila na devíti zápasech.

Oba týmy se potkaly potřetí během necelých dvou týdnů. Narazily na sebe totiž také ve čtvrtfinále Poháru FAČR - v něm byly úspěšnější Teplice, které po výsledcích 2:1 a 1:2 postoupily na penalty.

Bojovnost, obětavost, vůle. A Sparta nestačila

„Měli jsme problém vyrovnat se s nasazením a agresivitou domácích. Z naší strany bylo v hře strašně moc hektiky a nevynucených ztrát,“ říkal po utkání do mikrofonu České televize sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:1 (2:1)

Branky: 21. Delarge, 64. Pokorný - 26. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Pospíšil. ŽK: Bakoš, Frýdek, Pokorný - Vácha. Diváci: 8195.

Ten prožil v novém působišti neúspěšnou premiéru: jeho svěřenci nezvládli roli favorita v Liberci prohráli 1:2. Za domácí se trefili Delarge a Pokorný, jediný gól Pražanů vstřelil Lafata.

Sparta se tak nedokázala příbližit k vedoucí Plzni, která vede o pět bodů a má k dobru pondělí utkání v Teplicích. Liberec zůstává příčku nad pásmem sestupu.

Jablonec na jaře poprvé nebodoval

Dukla Praha - Baumit Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 11. Berger. Rozhodčí: Příhoda - Mokrusch, Jiřík. ŽK: Považanec (Dukla). Diváci: 1898.

Baumit v zápase na půdě pražské Dukly nedokázal odpovědět na gól Tomáše Bergera z 11. minuty a nenavázal tak na podzimní drtivou výhru nad Pražany 6:0.

Severočeši měli v závěru územní převahu, ale větší šanci si nedokázali vytvořit. Na druhou Spartu ztrácí čtyři body, Dukla poskočila na páté místo.

Baník bez zraněného Baroše podlehl Slovácku

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 34. Valenta, 50. Kerbr. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Dobrovolný. ŽK: Rada. Diváci: 3713.

O třetí vítězství hostů z posledních čtyř utkání na Bazalech se postarali Jiří Valenta a Milan Kerbr. Baníku utkání hrubě nevyšlo a v domácím prostředí pošesté v řadě nezvítězil.

Domácím došel dech hlavně ve druhé půli, kdy si podrážděné obecenstvo žádalo rezignaci trenéra Petra Frňky. Slovácko mohlo v závěru nastřílet do sítě utrápeného soka další góly, ale selhalo ve finální fázi.

Budějovice prohrály, přestože vedly 2:0

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:0)

Branky: 8. Varadi, 64. Kladrubský z pen. - 69. z pen. a 79. J. Rada, 75. Bartek. Rozhodčí: M. Paták - Vysloužil, Kubr. ŽK: Varadi, Lengyel, Janotka. ČK: 68. Kladrubský (Č.Budějovice). Diváci: 2405.

Když Jiří Kladrubský proměnil v 64. minutě pokutový kop, mělo Dynamo proti Bohemians 1905 už dvoubrankový náskok. Jenže exsparťanský fotbalista byl později vyloučen a hostům se senzačně podařilo utkání otočit.

Budějovice zaznamenaly osmou porážku v řadě a zdá se, že nezadržitelně míří do druhé ligy. „Klokani“ si naopak spravili chuť po minulém kole, kdy doma prohráli s Ostravou.

Jihlava potvrdila, že na Slavii umí

Slavia Praha - Vysočina Jihlava 1:2 (0:0)

Branky: 82. Diop - 51. Šulek, 65. Kučera. Rozhodčí: Franěk - J. Paták, Vlasjuk. ŽK: Bílek, Červenka - Kliment, Fulnek. Diváci: 4351.

Vysočina se po výhře 2:1 výrazně přiblížila k jistotě udržení, naopak červenobílí se namočili do bojů o záchranu. Za hosty se trefili Šulek a Kučera, Slavia snížila až devět minut před koncem řádné hrací doby zásluhou Diopa.

Jihlava porazila červenobílé popáté v řadě, výsledkem 1:2 skončilo i minulé vzájemné měření sil v Edenu.

Brnu proti Boleslavi pomohla penalta

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)

Branka: 12. Markovič z pen. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Fišer. ŽK: Lutonský - Navrátil, Ščuk, Šisler, Ďuriš. Diváci: 3782.

Fotbalisté Zbrojovky ukončili sérii dvou proher a poskočili na deváté místo, zato Středočeši nedokázali ani potřetí za sebou zvítězit. Utkání rozhodla 12. minuta, kdy Miroslav Markovič proměnil penaltu.

Brno bylo v první půli lepším týmém, v té druhé ale mělo štěstí. Dvakrát nebezpečně zahrozil hostující Skalák, střela Zahustela čtvrt hodiny před koncem skončila na tyči.

Příbram nastartovala k obratu proměněná penalta

FC Hradec Králové - 1. FK Příbram 2:3 (2:0)

Branky: 12. z pen. a 21. P. Dvořák - 55. z pen. a 70. Zeman, 80. Pilík. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Plašil - Matějů, Pilík. ČK: 54. Plašil. Diváci: 2900.

Středočeši se ve 24. kole stali druhým týmem, který i přes ztrátu 0:2 vybojoval tři body. Příbram v Hradci ztrácela po dvou trefách Pilíka, ale nevzdala se. Domácí Plášil dostal v 54. minutě červenou kartu a hosté se nadechli k obratu.

Zeman proměnil penaltu, pak se trefil i ze hry. Deset minut před koncem pak o vítězství svých barev rozhodl Pilík. Východočeský nováček tak ztrácí už pět bodů na čtrnáctý Liberec.