Sýkora a Havlát vstřelili v NHL vítězné branky

10:55
NEW YORK - Hokejový útočník Petr Sýkora přispěl v nedělním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství Pittsburghu 4:1 na ledě Buffala, za což byl oceněn titulem třetí hvězda zápasu. Český hráč vstřelil v utkání druhou branku týmu a na třetí přihrál Jevgeniji Malkinovi. Sýkora tak bodoval v sedmém z osmi únorových duelů, v nichž nasbíral 11 kanadských bodů.

Ilustrační foto: Petr Sýkora foto: Roman VondroušČTK

Hráči Buffala se přitom snažili odčinit den starou porážku 1:5 s Rangers, v utkání byli aktivnější a v průběhu druhé třetiny vedli na střely už 23:8. Přesto na ukazateli skóre svítil stav 0:2. "Když brankář podá takový výkon, jaký dneska předvedl Ty (Conklin), tak to týmu dodává sebevědomí. Je velkou součástí našich úspěchů," pochválil trenér Penguins Michel Therrien gólmana Conklina, jenž po zranění brankářské jedničky Marka-Andreho Fleuryho dovedl tým k vítězství v 15 z 22 startů.

Hokejistům Pittsburghu nevadila ani absence Sidneyho Crosbyho, což vedlo novináře k otázce, zda Penguins kanadskou hvězdu vůbec potřebují. "Jak se můžete takhle ptát? Sidney je nejlepším hokejistou na světě a v play off bude naším klíčovým mužem," reagoval Sýkora. Sám Crosby, jenž už absolvoval celý trénink, tvrdí, že stav jeho zraněného kotníku se zlepšuje, ovšem týmu bude chybět minimálně do konce února.

Shodnou bilanci jako Sýkora zaznamenal v souboji mezi Minnesotou a Nashvillem Martin Erat. Produktivita českého útočníka pomohla Predators smazat dvoubrankovou ztrátu a zajistila týmu alespoň bod za prohru 4:5 v prodloužení.

Hrdinou byl Slovák Gáborik
Hrdinou utkání byl Slovák Marián Gáborík, jenž svým druhým gólem v zápase rozhodl o výhře Minnesoty necelých pět sekund před vypršením nastaveného času. "Předvádí nejlepší hokej v kariéře," prohlásil trenér Jacques Lemaire na adresu Gáboríka, který vstřelil šestou vítěznou branku v sezoně. Hráči Wild sice v třetí třetině promarnili dvougólový náskok, přesto nakonec zvítězili ve čtvrtém z posledních pěti utkání. Ve všech čtyřech případech to přitom dokázali až v prodloužení či po samostatných nájezdech. "Milujeme drama. Chceme, aby se divákovi vyplatila každá penny, kterou dal za lístek,"
vysvětloval s úsměvem Mark Parrish.

Gól Martina Havláta pomohl hokejistům Chicaga k vítězství 2:1 nad Coloradem. Český útočník zvýšil v úvodu druhé třetiny na dvoubrankový rozdíl, za hosty až v závěru zápasu snížil Jaroslav Hlinka. Chicago sice zvítězilo v třetím utkání za sebou, ale poslední místo v tabulce Centrální divize neopustilo. "Je to výsledek tvrdé práce. Konečně hrajeme jako tým,"
radoval se náhradní brankář Patrick Lalime.

Blackhawks vyhráli poslední tři utkání se skóre 15:4 a v tabulce ztrácejí šest bodů na poslední postupovou příčku, která zatím patří Vancouveru. Naopak trenér Colorada Joel Quenneville se na své svěřence zlobil: "Nelíbilo se mi, jak jsme hráli. Byli jsme pasivní a čekali jsme, co vymyslí soupeř. Spoustu času jsme odehráli v našem obranném pásmu,
nedokázali jsme vymyslet nic s pukem a několikrát jsme ho přihráli přímo soupeři. Neodehráli jsme letos moc tak špatných zápasů," prohlásil. Hokejisté New Yorku Rangers doma vyhráli oba víkendové zápasy. Po vítězství nad Buffalem porazili i San Jose 3:1, na dva góly přihrál Martin Straka.

Kapitán Rangers Jaromír Jágr neskóroval už v jedenáctém utkání za sebou. Zápas přitom začal pro San Jose slibně. Sharks, kteří patří k nejlepším týmům venku, se ujali vedení již ve 4. minutě, na čemž se 500. asistencí v NHL podílel Joe Thornton. V dalším průběhu vyrovnaného utkání však stříleli góly už jen hráči Rangers, kteří zásluhou dvou branek Ryana Callahana a trefy Chrise Druryho v přesilovce otočili stav na konečných 3:1. Jedním ze zlomových momentů zápasu byla neproměněná gólová šance Milana Michálka za stavu 1:1. "Bylo to zvláštní. Milan nevyužil výbornou příležitost ke skórování a z protiútoku dostaneme gól. Bylo to zajímavé utkání, jen se špatným koncem pro nás," konstatoval Thornton.
Anaheim zásluhou čtyř branek v druhé třetině zdolal Calgary 4:2. Na vítězství se jednou asistencí podílel finský útočník Teemu Selänne, který v dresu Ducks zaznamenal 670. kanadský bod a stal se nejproduktivnějším hráčem v klubové historii. "Jsem tady šťastný. Klub prokázal velkou loajalitu, když mi dal dostatek času k rozhodnutí, zda pokračovat v
kariéře. To znamená více než rekordy," uvedl Selänne, jenž s Anaheimem loni získal svůj první Stanleyův pohár.

Série proher hokejistů Detroitu a Philadelphie pokračovaly. Tým Red Wings nedokázal v Dallasu vstřelit gól a v souboji dvou nejlepších týmů NHL podlehl 0:1, což pro lídra soutěže znamenalo už šestý neúspěch za sebou. Po nepovedených posledních zápasech Chrise Osgooda a zranění Dominika Haška dostal příležitost chytat Jimmy Howard. "Svými zákroky nám dal šanci vyhrát, jenže my jsme nebyli dneska schopní vstřelit gól. Přitom jsme měli
spoustu možností. Je to hrozné, musíme v nadcházejícím zápase najít způsob, jak tu nepříjemnou sérii zastavit," řekl útočník Detroitu Tomas Holmström. Hráče Red Wings vychytal brankář Marty Turco, který zlikvidoval všech 28 střel soupeře. Zaznamenal tak druhou nulu v sezoně a teprve druhé vítězství v 16 startech proti Detroitu.

Hokejisté Philadelphie mají sérii porážek ještě o jeden zápas delší než Detroit, sedmý nezdar za sebou jim v neděli připravil Montreal. "Zoufalost. To je to pravé slovo," komentoval útočník Flyers R.J. Umberger prohru 3:5, ke které přispěl přihrávkou na úvodní branku i český útočník Tomáš Plekanec. Zatímco Philadelphia se propadla na sedmé místo ve Východní konferenci s jednobodovým náskokem před osmým Bostonem, hráči Montrealu se bodově dotáhli na vedoucí Ottawu.