31. března 2016 13:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Velké změny v nové české lize: nadstavba, baráž o Evropskou ligu, kratší zimu...

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Podle nového modelu by mohlo dojít i na více derby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle nového modelu by mohlo dojít i na více derby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda navrhl klubům zásadní změny v herním systému první fotbalové ligy. Po třicetikolové základní části by soutěž pokračovala nadstavbovou částí ve třech skupinách, poté by se hrála baráž o jedno místo v Evropské lize. Svoboda to řekl v deníku Sport, nový model podle něj může být připravený od sezony 2017/18.

Od příštího ročníku se první i druhá liga osamostatní, nově je bude řídit LFA. Svoboda tvrdí, že se v nejvyšší soutěži hraje málo zápasů, s čímž podle něho souhlasí i kluby. Větší počet utkání by pomohl rovněž navýšit příjmy.

„Třicet kol je nyní v Evropě jeden z nejnižších počtů. Navíc málokterá srovnatelná soutěž hraje ještě tím klasickým systémem dvakrát každý s každým a nic navíc,“ řekl. Hodlá zachovat soutěž s 16 účastníky a po základní části přidat nadstavbu, která by týmům přinesla tři až sedm zápasů navíc.

Svoboda chce atraktivnější soutěž

„Chceme atraktivnější soutěž s větším počtem kvalitních zápasů, v nichž se pokud možno do poslední chvíle o něco hraje. Ale hlavní téma je opravdu zvýšení počtu utkání, což se dá v zásadě třemi způsoby. Zaprvé zvýšit počet účastníků, s čímž se osobně neztotožňuji, rozmělnila by se kvalita. Zadruhé snížit počet účastníků a hrát vícekolově, což opět není něco, co bych preferoval a navíc je to podle mě neprosaditelné,“ tvrdí v rozhovoru Svoboda.

A následně dodává: „A tak zbyla třetí možnost – zachovat počet týmů a po základní části přidat nadstavbovou část. Tam vidím naši cestu s tím, že bych chtěl zdůraznit, že nadstavbová část rozhodně neznamená play off. Fotbal není hokej.“

Šest klubů by hrálo jednokolově každý s každým o titul, týmy na sedmém až desátém místě o možnost vyzvat celek na poslední pohárové příčce v baráži o postup do předkola Evropské ligy a zbylá mužstva o udržení.

„Body by se přičítaly k těm, které týmy získaly v základní části. Toto jsem klubům předložil k diskuzi a nyní čekám na debatu. Je to živé a hravé téma, takže už začala docela intenzivně,“ uvedl Svoboda, jehož návrh počítá s prodloužením podzimní části do poloviny prosince a dřívějším začátkem jara.

S počasím problém nebude

„Nevidím důvod, proč by se nemohlo hrát až do poloviny prosince a v únoru začít případně o týden dřív. Nyní máme jednu z nejdelších přestávek v Evropě, konkrétně 11 týdnů. A vedle jiného to svým způsobem handicapuje třeba i týmy, které hrají v pohárové Evropě. Protože když liga skončí na konci listopadu, máte problém, jak hráče další dva tři týdny udržet v zápasovém rytmu,“ vysvětluje.

„Je samozřejmě možné, že napadne sníh a nějaký zápas bude muset být přeložený. Ale to samé se může stát přece i v březnu viz letošní zápas Sparty na Dukle. A průtrž mračen, která neumožní odehrát zápas, může přijít třeba i v dubnu. Počasí je prostě součást hry,“ neobává případné nepřízně počasí s tímto krokem spojené.

Nový model ale není aktuálním tématem pro následující ročník. „Teoreticky by nový model mohl být připravený od sezony 2017/18. Protože pokud se shodneme, že chceme hrát více zápasů, tak těch variant, jak to udělat zase není tolik. A debata, jaký model chceme vybrat, by nám rozhodně neměla trvat roky, ale měsíce.“

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse


Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46