15. února 2018 4:55 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Svindal vyhrál finále sjezdu o 12 setin a stal se prvním norským vítězem této disciplíny

Aksel Lund Svindal jako první norský lyžař v historii ovládl olympijský sjezd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aksel Lund Svindal jako první norský lyžař v historii ovládl olympijský sjezd. | foto: ČTK

Pchjongčchang Aksel Lund Svindal jako první norský lyžař v historii ovládl olympijský sjezd. Dvojnásobný mistr světa vyhrál na hrách v Pchjongčchangu před krajanem Kjetilem Jansrudem a Švýcarem Beatem Feuzem a v 35 letech se stal zároveň nejstarším olympijským vítězem ve sjezdovém lyžování.

Z českých reprezentantů byl nejlepší na 38. místě Filip Forejtek se ztrátou 4,54 sekundy na nového šampiona. Janové Hudec se Zabystřanem se s více než šestisekundovým odstupem zařadili na 45. a 46. místo, Ondřej Berndt, který v Koreji laboruje se zlomeným palcem na ruce a v úterní kombinaci obsadil 16. místo, do závodu nenastoupil.

Svindal rozhodl norský souboj s náskokem 12 setin a získal druhé olympijské zlato v kariéře po triumfu v superobřím slalomu ve Vancouveru. V Kanadě byl před osmi lety ve sjezdu druhý a na stejný výsledek to vypadalo i tentokrát, protože Jansrud po něm zajížděl nejrychlejší mezičasy. V jednu chvíli vedl i o 43 setin, ale v závěru i kvůli nepovedenému skoku zpomalil a umístění ze Soči 2014 vylepšil jen o jednu pozici.

Nor Aksel Lund Svindal během závodu, ve kterém získal historické zlato pro svou zem.

Úřadující mistr světa Feuz, který v královské disciplíně vede díky třem vítězstvím v sezoně aktuální pořadí Světového poháru, skončil třetí o dalších šest setin sekundy.

Bez medaile skončili Rakušané. Nejlepší z nich Vincent Kriechmayr nenavázal na triumf v tréninku a skončil sedmý, obhájce zlata Matthias Mayer se po pádu v úterním kombinačním sjezdu musel spokojit s devátým místem.

Závod na 2850 metrů dlouhé trati v Čongsonu se měl jet původně v neděli, ale lyžaře nepustil na svah vítr. Dnes panovaly v Koreji ideální podmínky.