Světový rekord a osmá medaile. Wiggins je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob

0:42
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Britští dráhaři na olympijských hrách v Riu de Janeiro zlepšili ve finále stíhacího závodu na 4 km, v němž porazili Austrálii, opět světový rekord. Maximum z olympiády v Londýně 2012, jež posunuli už na cestě do finále o více než vteřinu na 3:50,570, dokázali ještě vylepšit na 3:50,265.

Bradley Wiggins získal svou osmou olympijskou medaili a je tak nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob. foto: Reuters

Ve strhující finálové jízdě vybičovali tým ve složení Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley Wiggins k dalšímu světovému rekordu fantastickým výkonem jejich dlouhodobí rivalové z Austrálie, kteří ještě po třech čtvrtinách závodu vedli. Jenže favorizovaní Britové vydrželi déle ve čtyřech a nakonec vyhráli o více než sedm desetin vteřiny. Bronz získali v souboji s Novým Zélandem Dánové.

Šestatřicetiletý vítěz slavné Tour de France z roku 2012 Wiggins naplnil svou vidinu dalšího úspěchu pod pěti kruhy a s osmi cennými kovy je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.

Dosud se o tento post dělil co do počtu cenných kovů s jiným dráhařem Chrisem Hoyem, v jehož sbírce je šest zlatých a jedno stříbro. Wiggins má po úspěchu v Riu na kontě čtyři zlaté, stříbro a dva bronzy z dráhy a kromě toho ještě triumf ze silniční časovky před čtyřmi lety v Londýně.

Bradley Wiggins získal svou osmou olympijskou medaili a je tak nejúspěšnějším...
Britští dráhaři se zlatými medailemi. Ve finále stíhacího závodu na 4 km...

První čínské zlato v dráhové cyklistice na olympijských hrách vybojovaly Kung Ťin-ťie a Čung Tchien-š’, které vyhrály týmový sprint. S ohledem na výsledky posledních let v očekávaném souboji předčily na 500 metrech jasně takřka o tři desetiny sekundy Rusky. Číňanky v předchozích bojích vytvořily nový světový rekord (31,928 vteřiny).

Obhájkyně zlata z Londýna Němky dosáhly alespoň na bronz, když zdolaly o pouhých 22 tisícin Australanky. Anna Mearesová si tak musí na svou šestou olympijskou medaili ještě počkat.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.