Soukalová skončila ve stíhačce pátá, Vítkové pálila do terčů soupeřka

12:51aktualizováno  16:08
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ/PRAHA - Třikrát pálila bezchybně, až čtvrtá položka stíhacího závodu Gabriele Soukalové nevyšla a musela na dvě trestná kola. Přesto po ní držela druhé místo a mohla v závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě pomýšlet na stupně vítězů. V závěru však české biatlonistce došly síly a skončila pátá. Mezi muži triumfoval Slovinec Fak, Michal Šlesingr dojel jedenáctý.

Gabriela Soukalová během stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jen jednou letos zhoršila ve stíhačce své postavení z předchozího sprintu, ve třech závodech si Soukalová polepšila. A obří skok si připsala i na Vysočině, v poslední ženském závodě sedmého dílu Světového poháru.

Obě ležky byly bezchybné a po té druhé šéftrenér týmu Ondřej Rybář do televizního mikrofonu analyzoval: „Poslední rána byla trošku o štěstí, ale ostatní byly vypracované.“

Soukalová se pak probudila i běžecky, druhé Francouzce Bescondové utekla a Domračevové dovolila stáhnout jen tři sekundy. Také první stojka, když se nad Vysočina Arenou zatáhlo a spustila se sněhová průtrž, 25letá závodnice zvládla neomylně. „Přitom podmínky byly hodně těžké,“ říkal kouč.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Jenže pak přišel nejtemnější okamžik závodu, Soukalová dvakrát chybovala, zato Domračevová jen jednou a šla do vedení. Češka za ní před posledním běžeckým okruhem zaostávala o čtvrt minuty, jenže smečka silných běžkyň se přes ni brzy převalila.

Nejdřív vedoucí závodnice Světového poháru Mäkäräinenová z Finska, pak i Němka Dahlmeierová, vítězka sobotního sprintu, a když Soukalovou předjela také další Němka Hinzová, biatlonová blondýna obsadila páté místo.

Veronice Vítkové se hlavně vinou střeleckých omylů nepodařilo navázat na sobotní bronz ze sprintu. Po kilometru a půl už se sice lepila na záda německé dvojice, která vyrážela do závodu s náskokem 14 sekund, ale hned na úvod vleže pálila vedle.

„Padesát procent štěstí,“ říkal Rybář a dodal, že už u jedné rány měla Vítková namále. Po trestném kole rázem ztrácela půl minuty.

Těžké podmínky. Stíhací závod biatlonistek provázelo husté sněžení.
Veronika Vítková (vlevo) a Gabriela Soukalová (uprostřed) na střelnici.
Gabriela Soukalová během stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.
Veronika Vítková na střelnici.

Druhá střelecká zastávka přinesla další omyl, první stojka dokonce dva a nejhorší moment přišel na poslední položce. Ještě než Vítková zaujala pozici, jeden terč zbělal. Vedle stojící soupeřka si popletla stavy a střílela vedle. „Křižná palba, zastřílela nám do terče,“ říkal Zdeněk Vítek, trenér žen.

Vítková se hlásila rozhodčím, snad půl minuty mávala rukou nad hlavou a oznamovala problém. Pak dostala novou šanci a při ní jednou minula. „Bude se jí odečítat čas,“ předpovídal trenér. Vítková do cíle dorazila na 17. pozici, ale po odečtu zhruba 55 sekund se posunula těsně za první desítku.

Jedna chyba a slabší běh. Šlesingr se nevešel do Top 10

Kontaktní závody má rád a věřil proto v posun výsledkovou listinou. Jenže biatlonista Michal Šlesingr, pátý muž sobotního sprintu, ve stíhačce jednou střelecky chyboval a do cíle dorazil na 11. pozici. Druhý triumf víkendu urval Slovinec Jakov Fak. Druhý byl Němec Simon Schempp. Třetí místo obsadil Francouz Martin Fourcade.

Na Šlesingrovi se podepsala únava a v závěrečném okruhu už nedokázal uhájit ani TOP10 a za vítězným Fakem zaostal o 1:17 minuty. Českou dvojkou v cíli byl Jaroslav Soukup se dvěma chybami, Michal Krčmář pálil třikrát mimo a Ondřej Moravec po nepovedené druhé ležce, kde udělal tři kiksy, obsadil devětatřicátou, předposlední bodovanou pozici.

SP v biatlonu v Novém Městě n.Mor. (Žďársko)

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Domračevová (Běl.) 35:22,3 (4 tr. okruhy), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -6,8 (4), 3. Dahlmeierová -14,9 (3), 4. Hinzová (obě Něm.) -24,0 (2), 5. Soukalová (ČR) -33,2 (2), 6. Glazyrinová (Rus.) -34,5 (3), 7. Džymová (Ukr.) -43,9 (2), 8. Tofalviová (Rum.) -45,5 (2), 9. Valj Semerenková (Ukr.) -48,2 (4), 10. Krjuková (Běl.) -49,1 (2), 11. Vítková -49,2 (5), ...14. Puskarčíková -1:12,9 (3), 30. Tomešová -3:42,3 (5), 34. Landová (všechny ČR) -4:33,9 (6).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 25 závodů): 1. Mäkärainenová 750, 2. Domračevová 723, 3. Valj Semerenková 579, 4. Vítková 552, 5. Hildebrandová (Něm.) 504, 6. Wiererová (It.) 477, ...8. Soukalová 417, 35. Puskarčíková 136, 43. Landová 112, 77. Tomešová 11.

Muži - stíhací závod (15 km): 1. Fak (Slovin.) 37:24,9 (1 tr. okruh), 2. Schempp (Něm.) -4,4 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -13,3 (0), 4. Semjonov (Ukr.) -20,3 (0), 5. Smith (Kan.) -24,1 (0), 6. Garaničev (Rus.) -45,6 (1), 7. Birnbacher -46,8 (0), 8. Lesser -54,7 (1), 9. Peiffer (všichni Něm.) -1:01,9 (2), 10. Lindström (Švéd.) -1:02,3 (0), 11. Šlesingr 1:17,9 (1), ...31. Soukup -3:17,0 (2), 33. Krčmář -3:28,9 (3), 39. Moravec (všichni ČR) -4:03,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 663 b., 2. Schempp 657, 3. Šipulin (Rus.) 600, 4. Fak 583, 5. J. Bö 480, 6. Svendsen (oba Nor.) 470, 7. Moravec 430, ...10. Šlesingr 359, 44. Krčmář 84, 46. Soukup 81, 63. Krupčík (ČR) 28.