Švédsko - Švýcarsko 1:0. Seveřané postupují do čtvrtfinále po 24 letech

15:45
PETROHRAD - Fotbalisté Švédska se stali dalšími čtvrtfinalisty mistrovství světa. V osmifinále v Petrohradu porazili 1:0 Švýcarsko a v sobotu vyzvou lepšího z dvojice Anglie - Kolumbie. Švédové postoupili mezi nejlepší osmičku MS poprvé od roku 1994, kdy získali bronz.

Radost švédských fotbalistů po výhře nad Švýcary. foto: Reuters

Vyrovnané utkání v Petrohradu rozhodl v 66. minutě záložník Emil Forsberg, jehož střelu tečoval obránce Manuel Akanji do vlastní branky. V nastavení dostal Švýcar Michael Lang červenou kartu a jeho mužstvo se nedočkalo prvního postupu do čtvrtfinále po 64 letech.

MS ve fotbale 2018: radost Švédů po první brance v síti Švýcarska.
MS ve fotbale 2018: Švéd Gustav Svensson (vpravo) a Švýcar Blerim Dzemaili v...

Švýcarskou hru dirigoval především Shaqiri, který měl hodně prostoru k centrům do šestnáctky, po jednom z nich Zuber hlavičkoval nepřesně. V 28. minutě další Bergův pokus pohotově zneškodnil brankář Sommer.Do prvních větších šancí se dostal švédský útočník Berg. Nejprve mu po Toivonenově přistrčení nevyšla střela, v deváté minutě zase Bergovi v dobré pozici zblokoval ránu stoper Akanji. Následnou dorážku Ekdal poslal nad bránu.

V závěru poločasu si obě mužstva vypracovala velkou příležitost. Švýcar Dzemaili však minul a podobně na druhé straně dopadl také Ekdal, jenž byl před brankou úplně sám.

Na začátku druhého poločase měli převahu Švýcaři, ale své akce nedotáhli. V 66. minutě pak inkasovali, když Forsbergovu střelu tečoval Akanji mimo Sommerův dosah. Záložník Lipska se na turnaji trefil poprvé a oslavil jubilejní 40. reprezentační start.

online reportáž z utkání si přečtete zde

Tým ze země helvétského kříže poté soupeře zatlačil. Nejblíže vyrovnání byl v 80. minutě střídající Embolo, jehož hlavičku švédská obrana odvrátila s vypětím sil. Brankáři Olsenovi na čáře pomohli Forsberg a poté kapitán Granqvist. Olsen v závěru ještě chytil Seferovicovu hlavičku.

V nastaveném čase unikajícího Olssona zezadu strčil Lang a dostal červenou kartu. Rozhodčí po zhlédnutí videa místo penalty nařídil přímý kop, ale Toivonen z něj Sommera nepřekonal. Švédi náskok udrželi a neinkasovali v pátém z posledních šesti utkání. Na MS poprvé od roku 1958 vyhráli dva zápasy po sobě.

Švýcarsko prohrálo v normální hrací době teprve druhý z posledních 26 duelů a na vítězství nad Švédskem čeká od roku 1994.