Švédové zvládli i drama se Švýcary, Čechům to pomohlo

23:30
kodaň - Hokejisté Švédska vyhráli i šesté utkání na mistrovství světa v Kodani a po výhře nad Švýcarskem 5:3 i nadále vedou tabulku skupiny A. Porážka Švýcarů definitivně posunula do čtvrtfinále český tým.

Švédská gólová radost proti Švýcarsku foto: Reuters

MS v hokeji - skupina A:

Švýcarsko - Švédsko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky:
39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan (Untersander) - 6. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Pettersson, Backlund), 22. Backlund (Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.255.

Gólem a třemi asistencemi se na výhře úřadujících mistrů světa podílel kapitán Mikael Backlund, mezi střelce se zapsala i čerstvá posila z Pittsburghu Patric Hörnqvist.

Oba týmy do předposledního utkání v první části turnaje nasadily další posily z NHL. Dres Švédska vedle Hörnqvista poprvé oblékl i Arvidsson, Švýcaři nasadili Josiho a Fialu.

Úvod Seveřanům ulehčila nedisciplinovanost Švýcarů. Švédové totiž v první třetině využili obě přesilové hry. Nejprve faul Schäppiho potrestal obránce Klingberg, poté se při vyloučení Diaze proadil Hörnqvist.

Snížit mohl Josi, ale skóre se opět změnilo až ve 22. minutě a zasloužil se o to Rakell, který potrestal chybu v rozehrávce soupeře. Švédové měli výraznou střeleckou převahu, místo další branky však sami inkasovali.

Nilssona překonal střelou od modré čáry Untersander a připravil gólmana Vancouveru o neprůstřelnost na šampionátu. Při předešlých dvou startech na MS Nilsson udržel čisté konto.

Patrick Kane (na snímku druhý zprava) právě vstřelil gól v utkání Norsko - USA.
Anders Lee z USA překonává brankáře Norska Henrika Haukelanda.

Ve třetí třetině Švýcaři dokázali zápas ještě více zdramatizovat a na 2:3 snížil Diaz. Následně Adam Larsson vrátil Švédsku dvoubrankové vedení, ale klid do závěru to jeho týmu nepřidalo.

Backlund hrubě fauloval Niederreitera, Švýcaři povýšili přesilovou hru odvoláním brankáře, z tlaku ale snížit nedokázali. Navíc pak sami inkasovali do prázdné branky. Poslední slovo měl ještě v další početní výhodě Kukan, ale na vítězství Švédska to nic nezměnilo.