Švédové se s Francií trápili, pomohli však Česku k postupu

19:19aktualizováno  12. května 8:04
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Německu ve skupině C Francii těsně 3:2 a zajistili si postup. V osmifinálové části šampionátu jsou díky tomu navzdory porážce s Norskem také čeští hokejisté, kteří se právě se Švédy utkají ve svém posledním vystoupení ve skupině.

Švédsko - Francie. foto: Reuters

Švédové zápasu zpočátku celkem jasně dominovali a do druhé přestávky si vybudovali tříbrankový náskok díky gólům, o něž se podělili Gunnarsson, Andersson a Harju. Stav 3:0 svítil na ukazateli skóre již ve 28. minutě. Z poklidného vedení se však stalo drama, na jehož konci nebylo daleko k dalšímu velkému překvapení na turnaji.

Seveřané třetí dvacetiminutovku podcenili a ve 45. minutě snížil finalista české extraligy s Vítkovicemi Yorick Treille. Na začátku 56. minuty překvapil brankáře Markströma Tardif a Švédové posledních šest minut hájili těsný náskok, což se jim i přes dlouhou power play soupeře podařilo.

Rusové přejeli Kazachy
Rusko - Kazachstán (Ovečkin se raduje se Sjominem).
Úřadující světoví šampioni z Ruska porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Německu hokejisty Kazachstánu a zajistili si postup do další části turnaje. Na výhře sborné se třemi kanadskými body za gól a dvě asistence podílel útočník Alexandr Sjomin.

Favorizovaní Rusové se dostali do vedení v 11. minutě, když Ovečkin využil hned první přesilovou hru. Vzápětí mohl vyrovnal Solarev, jenž po rychlém protiútoku trefil pravou tyčku Jerjomenkovy branky.

HISTORICKÁ BLAMÁŽ: NOROVÉ PORAZILI 3:2 MALÁTNÝ ČESKÝ TÝM - VÍCE ČTĚTE ZDE!

K očekávané výhře přiblížil svěřence kouče Bykova hned na začátku druhé třetiny Kovalčuk, jenž se prosadil po samostatné akci. Kapitán Ruska mohl přidat i třetí branku, ale uspěl až v závěru druhé části Sjomin. Na 4:0 zvýšil Grebeškov ve třetí třetině. Na výhře sborné nic nezměnila ani přesilovková branka Dudareva v závěru zápasu.

ÚTERNÍ VÝSLEDKY NA 74. MISTROVSTVÍ SVĚTA

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Rusko - Kazachstán 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Ovečkin (Sjomin, Fjodorov), 21. Kovalčuk (Sjomin), 38. Sjomin, 44. Grebeškov (Afinogenov, Kuljomin) - 58. Dudarev (Šafranov). Rozhodčí: Looker (USA), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 9274.

Bělorusko - Slovensko 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Děmagin (Stas, Meleško), 10. Kaljužnyj (Stas, Meleško) - 23. Čiernik (Lintner), 31. Bartovič (Pánik, Lintner), 45. Zagrapan (Sekera), 60. Bartovič (Pánik, Podkonický). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Savage - Bechard (oba Kan.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:2. Diváci: 8862.

Hokejisté Slovenska se po úvodní prohře s Rusy dočkali ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Německu prvního vítězství. V základní skupině A dnes porazili svěřenci kouče Glena Hanlona Bělorusko 4:2, přestože po první třetině prohrávali 0:2. Vítězný gól dal ve 45. minutě při přesilovce útočník Marek Zagrapan.

Slováci začali podobně zakřiknutě jako proti Rusku a byli v první třetině horším týmem. Bělorusové ze své střelecké převahy (11:5) vytěžili dvě branky. V páté minutě otevřel skóre Děmagin, v 10. minutě při signalizované výhodě přidal druhý zásah s přispěním brankáře Budaje z velkého úhlu Kaljužnyj. Odpovědí Slováků byla nastřelená tyč po akci Bulíka s Tatarem.

Slovensko - Bělorusko.

Od druhé části se obraz hry výrazně změnil, k čemuž notně přispěla i využitá přesilovka Slováků a gól Čiernika. Chvilku nato pálil Bartovič, puk vyražený brankářem Kovalem už se snášel do brankoviště, ale Stasenko ho za pomoci horní tyče dokázal vyrazit do bezpečí. Vyrovnání ovšem pouze oddálil. Krátce po polovině základní hrací doby se právě Bartovič prohnal obranou Bělorusů a bekhendem vyrovnal na 2:2.

Možná klíčový okamžik přišel v úvodu třetího dějství, kdy ujel v oslabení Kovyršin, ale ztroskotal na Budajovi. O chvilku později při další přesilovce naopak na druhé straně skóroval Zagrapan. Bělorusové se sice snažili o vyrovnání, ale 54 vteřin před koncem pohřbil jejich naděje na bodový zisk po rychlém brejku opět Bartovič.

Skupina C (Mannheim):

Švédsko - Francie 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 18. Gunnarsson (Omark, Persson), 23. Andersson (Nylander, Johansson), 28. Harju (Omark, Bäckman) - 45. Y. Treille, 55. Tardif (Da Costa, Amar). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Kowert (Něm.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3268.