Švédové před domácími fanoušky rozdrtili ruskou sbornou 6:2

16:23aktualizováno  18:34
PRAHA/STOCKHOLM - Švédské LG Hockey Games pokračovaly sobotními duely. V prvním utkání porazil celek Finska český tým 3:2 po prodloužení. Ve druhém sobotním utkání Švédové přejeli Rusy 6:2.

Ilustrašní foto. foto: Reuters

Před zhruba desetitisícovou návštěvou ve stockholmské Globe Areně začali domácí hokejisté výtečně. Neúnavným pohybem, přesnými přihrávkami a častou střelbou dostali Rusy do zapeklité situace.

Po gólech Thörnberga, Krügera, Petraska a Johanssona vedli po osmi minutách 4:0! Tento vývoj, i přes nesouhlas trenéra Bykova, vyhnal brankáře Biryukova z klece. Jindy bez jakéhokoliv náznaku emocí se Bykov rozhodl k důrazné promluvě ke svým svěřencům.

To vedlo k většímu důrazu a mírnější agresivitě ruských hráčů, ale hokej hráli jen hokejisté Tre Kronur. Na ruskou bránu vypálili v první dvacetiminutovce neuvěřitelných třiadvacet ostrých "kulek".

Po přestávce se hra vyrovnala, ale kvůli častým přerušením po nedovolených zákrocích. Sborná mohla snížit po půl hodině hry, ale ruský forvard trestné střílení neproměnil.

Ve strkanici gólman Liv a provokatér Artyukhin
Poslední kapkou pro "horké" ruské hlavy byla osmnáctá vteřina třetí třetiny. Po chybě ruské obrany zvýšil na hrozivých 5:0 Axelsson.

To vyústila i v potyčku švédského gólmana Liva s vyhlášeným provokatérem Artyukhinem, který při zákroku sekl švédského gólmana do rukavic. Oba vyfasovali osobní desetiminutové tresty, ruský zadák navíc dvě minuty za sekání.

Utkání už se dohrávalo pouze z povinnosti, ale padly i dvě branky. Za Švédy se radoval Thörnberg a za Rusy se prosadili Kuznetsov a Galimov: Švédsko - Rusko 6:2.

V neděli pokračuje Evropská hokejová tour zápasy Česko - Rusko, Švédsko - Finsko.

LG Hockey Games, třetí turnaj hokejové Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Švédsko - Rusko 6:2 (4:0, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 3. Thörnberg (Krüger, Melin), 5. Krüger (Axelsson, J. Andersson), 7. Petrasek (J. Andersson, Axelsson), 8. Magnus Johansson (Melin, Thörnberg), 41. Axelsson (Sjögren), 48. Thörnberg (Persson) - 46. Kuzněcov (Trubačev, Aťušov), 53. Galimov (Kaljanin, Čurilov). Rozhodčí: Savolainen, Laaksonen (oba Fin.) - Dahmén, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 9:12. Využití: 1:0. Diváci: 11.071.

Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Fälth, S. Erixon, Petrasek, Fernholm, Sandström - Nordgren, Persson, Lindström - J. Andersson, Sjögren, Axelsson - Melin, Krüger, Thörnberg - Brodin, R. Wallin, Hjalmarsson - Ericsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko: M. Birjukov (8.-54. Volkov) - Kornějev, Kalinin, J. Birjukov, Guskov, Jemelin, Kuljaš, Bělov, Aťušov - Afinogenov, Gluchov, Arťuchin - Galimov, Čurilov, Kaljanin - Rybin, F. Fjodorov, Paršin - Kuzněcov, Trubačev, Šipačov. Trenér: Vjačeslav Bykov.