Švédové mají jisté čtvrtfinále, Slovákům se po další prohře vzdaluje

21:56
MINSK - Hokejisté Švédska jsou prvním čtvrtfinalistou světového šampionátu. Ve svém pátém utkání na turnaji v Minsku zdolali obhájci titulu Slováky 3:1 a v tabulce skupiny A se vrátili na první místo. Slovensko si prohrou boj o čtvrtfinále ztížilo.

Švédové slaví gól foto: Reuters

Slovenští hokejisté mají po pěti zápasech na MS jen čtyři body a v tabulce skupiny A zůstávají až šestí. Postup do čtvrtfinále tak nemají ve vlastních rukou.

OSTATNÍ PÁTEČNÍ ZÁPASY

Slováci měli před zápasem velké problémy se složením sestavy, kouč Vůjtek postrádal trojici nemocných útočníků Hrivík, Haščák, Marcinko, neměl tak k dispozici kompletní čtyři formace.

"Projevilo se to. Haščák s Marcinkem byli jedni z našich nejlepších hráčů. Bohužel, takový je život," řekl kouč slovenského výběru Vladimír Vůjtek ve studiu České televize.

Do první šance se dostal ve druhé minutě Nyquist, Laca ve slovenské brance však nepřekonal. V 11. minutě již Švédové vedli, když vyloučení Nagyho využil Nyquist.

Mikael Backlund se tlačí před bránu Jána Laca.

Seveřané poté nevyužili několik slibných příležitostí, jedenáct sekund před koncem první třetiny však vedení zvýšili. Opět se prosadili v přesilové hře, když byl podruhé vyloučen Nagy.

Do branky se poté místo Laca poprvé na turnaji postavil Janus a jeho spoluhráčům se podařilo duel zdramatizovat. Kapitán Šatan se ještě ve 25. minutě neprosadil, ale Marinčinova tečovaná střela v polovině zápasu těsně po vypršení přesilovky již skončila za zády Nilssona.

Vyrovnat mohl Miklík, ale švédský gólman předvedl vydařený zákrok. A na začátku třetí třetiny to místo 2:2 bylo 3:1. Januse ve 42. minutě překonal střelou od modré Nygren.

Švédové ještě přidali a mohli vedení zvýšit, ale brankář Slovanu Bratislava i díky pomoci tyčky držel Slováky ve hře o body. Jeho spoluhráčům se však již snížit nepodařilo a Slovensko prohrálo čtvrtý z pěti zápasů na turnaji.

Pokud chce Vůjtkův tým postoupit do čtvrtfinále, musí bezpodmínečně vyhrát oba zbylé zápasy s Itálií a Dánskem. A ani to mu nemusí stačit. "Sil máme dost," prohlásil kouč. "Kolaps s Francií nás moc mrzí, ale máme dva zápasy před sebou a musíme udělat všechno pro to, abychom zvítězili."

Skupina A:

• Švédsko - Slovensko 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
    Branky a nahrávky: 11. Nyquist (Axelsson), 20. Backlund (Lindström), 42. Nygren (Klasen) - 30. Marinčin (Réway, Tatar). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Šindler (ČR) - Carlson (Kan.), Leermarkers (Niz.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 7563.