7. září 2016 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Švéd, Nor, Němec, Švýcar. Ti všichni se zasloužili o historický bod pro Kosovo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Slavící člen kosovského týmu po přijetí do UEFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavící člen kosovského týmu po přijetí do UEFA. | foto: Reuters

turku/PRAHA Doslova za pět minut dvanáct povolila Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) kosovské reprezentaci, aby hned šestnáctka hráčů mohla nastoupit k prvnímu soutěžnímu zápasu tamního národního týmu v historii. A hráči se za to odvděčili nečekanou remízou 1:1 ve Finsku vúvodním duelu kvalifikace o MS 2018.

FIFA části nově sestaveného týmu udělila výjimku jen šest hodin před startem utkání. Pravidla totiž zakazují hráčům, kteří nastoupili za seniorskou reprezentaci jedné země, aby později hráli za jinou.

V případě Kosovanů však federace uznala, že hráči, kteří se na území Kosova narodili anebo odtud pocházejí jejich rodiče, kopali za jiné státy i proto, že dříve neměli možnost svou novou vlast reprezentovat.

A právě jeden ze zmíněné šestnáctky – Valon Berisha – vyrovnávacím gólem z penalty rozhodl ozisku historicky prvního bodu pro Kosovo. „Jste nejlepší, noví hrdinové Kosova,“ radoval se prezident Hashim Thaci, který byl přítomen přímo na zápase v Turku.

Bod zajistil Nor, který se narodil ve Švédsku

Záložník Salcburku Berisha je příkladem toho, jak má republika, která vyhlásila vroce 2008 nezávislost, „kosmopolitní“ výběr.

Berisha se totiž narodil v roce 1993 v Malmö kosovským Albáncům. Záhy se však celá rodina přestěhovala do norského Egersundu a právě v Norsku začal malý Valon s fotbalem.

Už v 19 letech poprvé nakoukl do seniorské reprezentace, za kterou odehrál 18 zápasů. Když však FIFA letos vkvětnu uznala samostatnost Kosova, rozhodl se Berisha, že bude hrát za zemi, odkud pocházejí jeho rodiče.

Berisha dostal výjimku od FIFA stejně jako bývalý záložník Sparty a Liberce Herolind Shala, který se sice narodil kosovským Albáncům v norském Porsgrunnu, od roku 2013 však začal reprezentovat Albánii.

Až poté, co se neprosadil do nominace na Euro 2016, se rozhodl opět změnit národní dres.

Budou hrát švýcarské hvězdy za Kosovo?

V kosovském týmu vedle něj působí i bývalí reprezentanti Švýcarska, Německa, Rakouska, Švédska a Norska. A to ještě nemusí být přísunu konec.

Kosovští Albánci totiž stále tvoří podstatnou část současné reprezentace Albánie, řada hráčů se stejným původem, jako například Xherdan Shaqiri, hraje za Švýcary.

Naopak Albert Bunjaku, který helvétský kříž reprezentoval na MS 2010, hraje za Kosovo už od roku 2014.

Kosovská skupina I je zatím vzácně vyrovnaná, kde všechny tři dosavadní zápasy skončily 1:1.

Za měsíc přivítá Kosovo v historicky prvním zápase na „domácí“ půdě Chorvaty. Půda však bude domácí jen obrazně, stadion se nachází v albánské Škodře, protože v Kosovu žádný vhodný stánek pro mezinárodní duely není.

  • 0Diskuse