Suverénní Rusko. Po Saúdské Arábii smetlo i Egypt se Salahem a má skóre 8:1

19:44aktualizováno  22:06
MOSKVA/PRAHA - Fotbalisté Ruska se chtě nechtě ocitají v roli černého koně fotbalového MS. Po Saúdské Arábii přejeli v druhém zápase skupiny A i Egypt s Mohamedem Salahem 3:1 a na svém kontě mají šest bodů při skvělém skóre 8:1.

Ruská radost. foto: Reuters

Po vydařeném druhém poločase jsou domácí fotbalisté blízko postupu. Pokud ve středu neprohraje Uruguay se Saúdskou Arábií, budou mít Rusové už před závěrečným zápasem ve skupině A jistotu první účasti v osmifinále od roku 1986.

Do klíčového duelu nastoupil v egyptské základní sestavě nejlepší střelec a hráč anglické ligy Muhammad Salah a při debutu na šampionátu vstřelil jediný gól svého týmu z penalty, jímž uzavřel skóre.

Zápas Rusko - Egypt jsme sledovali ŽIVĚ

Na druhé straně dostali oproti zápasu se Saúdskou Arábií (5:0) od začátku příležitost Denis Čeryšev a Arťom Dzjuba a trenérovi Stanislavu Čerčesovovi volba vyšla na výbornou, neboť oba skórovali.

Ještě předtím otevřel skóre vlastním gólem Ahmad Fasí.

„Nezávisle na tom, zda (Fjodor) Smolov v prvním zápase skóroval, nebo ne, preferoval jsem dnes Dzjubu. Je v dobré formě a takticky se pro tento zápas více hodil,“ poznamenal k volbě hrotového útočníka Čerčesov.

Mohamed Salah snižuje z penalty na 1:3.
Ruská euforie po gólu Čeryševa.

Rusko do zápasu vstoupilo aktivněji a v prvním poločase mělo optickou převahu, gólovou šanci si však nevypracovalo.

Ohrozit gólmana Muhammada Šanávího se pokusili například Ignaševič, Golovin nebo Čeryšev, jejich pokusům ale scházela razance či přesnost.

Na druhé straně se osmělili Hasan, Muhsín a v závěru poločasu střelou z otočky Salah, avšak ani oni nenadělali gólmanovi Igoru Akinfejevovi problémy.

Start druhého dějství už přinesl změnu skóre. Šanáví vyrazil centr jen k Romanu Zobninovi a jeho nepřesnou skákavou střelu si do vlastní branky srazil kapitán Fasí.

Už pět nešťastníků překonalo na MS v Rusku svého gólmana, k dorovnání rekordu z MS 1998 ve Francii chybí jediný zásah.

Rusko - Egypt 3:1

Branky: 47. vlastní Fasí, 59. Čeryšev, 62. Dzjuba - 73. Salah z pen. Rozhodčí: Caceres - Cardozo, Zorrilla (všichni Parag.) - Irrati (video, It.). ŽK: Smolov - Hasan. Diváci: 64 468.
Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Žirkov (86. Kudrjašov) - Zobnin, Gazinskij - Samedov, Golovin, Čeryšev (74. Kuzjajev) - Dzjuba (79. Smolov).
Egypt: Šanáví - Fasí, Gabr, Hegází, Abdal Šáfí - Hamad, Alnaní (64. Vardá) - Salah, Saíd, Hasan (68. Subhí) - Muhsín (82. Abdal Munaím).

Dvěma góly v rozmezí tří minut pak Rusové zápas rozhodli. Nejprve Fernandes přihrávkou pod sebe našel před brankou Čeryševa a ten dal třetí gól na turnaji. V 62. minutě bylo s africkým celkem ještě hůř.

Vytáhlý útočník Dzjuba si hrudí zpracoval centr, obehrál obránce Gabra a vystřelil neomylně k tyči. Rusko dalo v prvních dvou zápasech osm branek, což se naposledy pořádající zemi povedlo v roce 1934 Itálii.

Čtvrt hodiny před koncem se dostal ke slovu Salah. Po faulu na něj nejprve sudí Caceres nařídil přímý kop, po debatě s rozhodčím u videa ale změnil verdikt na penaltu, kterou egyptská hvězda s přehledem proměnila.

Ruští fotbalisté tak inkasovali z první střely na jejich branku na turnaji.

„Věděli jsme, co proti Salahovi hrát, a tento cíl jsme také splnili. Když jsme v druhém poločase skórovali, soupeř znervóznil, což jsme využili a uspěli jsme. Nevím, zda penalta byla nařízena správně, nebo ne, každopádně je škoda, že jsme inkasovali, ale tři body jsou hlavní,“ dodal ruský kouč Čerčesov.

„První poločas jsme odehráli velmi dobře. Z 94 minut jsme odehráli špatně deset až patnáct, a proto jsme prohráli. Nemyslím si, že by to bylo nedostatkem soustředěnosti. Chybělo nám i trochu štěstí v zakončení. Obecně jsem ale s přístupem hráčů spokojený,“ zhodnotil jeho protějšek Cúper.