Suverénka Sáblíková bere další zlato. Ve víceboji na MS zvítězila počtvrté

17:30
BERLÍN/PRAHA - Martina Sáblíková se počtvrté v kariéře stala mistryní světa ve víceboji. K triumfu v Berlíně pomohla trojnásobné olympijské šampionce výhra v závěrečném závodě na 5000 metrů, po kterém předstihla do té doby vedoucí Ireen Wüstovou z Nizozemska.

Martina Sáblíková se raduje ze čtvrtého triumfu na MS ve víceboji. foto: ČTK/AP

Jedenáctý titul mistryně světa! Sáblíková porazila Wüstovou o pouhých 8 setin

Osmadvacetiletá česká reprezentantka byla v čele průběžného pořadí již po sobotním programu, v nedělní patnáctistovce však o vedení přišla, když prohrála v rozjížďce s Wüstovou o 0,61 sekundy.

Čas 1:55,44 však Sáblíkové zajistil výbornou výchozí pozici do závěrečné disciplíny.

„Škoda zaváhání v poslední zatáčce, kdy Martina škobrtla a málem spadla. Jsem rád, že to ustála, protože jsem chvilku trnul. Ale nebýt toho, tak prohrála o hodně méně. Ztratila tam tak tři čtyři desetiny. I tak jsem ale spokojený,“ řekl trenér Petr Novák.

Martina Sablikova, of Czech Republic, celebrates with her coach Petr Novak...
Martina Sablikova, of Czech Republic, reacts after winning the women's 5000...

„Převážila jsem se dopředu a jsem ráda, že jsem nespadla. Čas je ale dobrý,“ uvedla Sáblíková.

Rodačka z Nového Města na Moravě před pětkou ztrácela na nizozemskou reprezentantku 1,94 sekundy, což bez problémů dokázala smazat.

Zajela čas 6:52,57 a Wüstovou porazila o 8,84 sekundy. Došlo tak na slova kouče Nováka, že ztráta po patnáctistovce „je hratelná“.

Momentálně už víc myslím na kolo

Sáblíková tak zakončila dalším triumfem skvělou sezonu, v níž se už letos v Minsku stala evropskou šampionkou ve víceboji.

Sáblíková po druhém zlatu: ‚Po trojce jsem šla spát až v půl třetí v noci‘

Na MS na jednotlivých tratích v Kolomně získala zlaté medaile na trojce a pětce a s předstihem si zajistila i jubilejní desátý triumf v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích. Ten vyvrcholí příští týden v Heerenveenu.

„Pojedu tam, ale jen pro diváky a proto, abych si pak převzala pohár. Momentálně už více myslím na kolo,“ přiznala Sáblíková.

Zajistila si tak účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro a v současnosti se již více než rychlobruslařské přípravě věnuje cyklistickému tréninku.