Suverén Vettel. Vyhrál pátý závod v řadě, titul ale ještě nemá

10:23aktualizováno  10:52
SUZUKA - Německý pilot Sebastian Vettel s vozem Red Bull vyhrál Velkou cena Japonska formule 1 a připsal si páté vítězství za sebou. Titul mistra světa ještě nezískal, neboť jeho jediný konkurent Španěl Fernando Alonso ze stáje Ferrari byl čtvrtý, ovšem čtvrtý triumf má na dosah. Double Red Bullu zpečetil druhý Australan Mark Webber, třetí byl Francouz Romain Grosjean s lotusem.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel z Red Bullu foto: ČTK

Šestadvacetiletý Vettel má v průběžném hodnocení 297 bodů a náskok 90 bodů na Alonsa. Čtyři závody před koncem je vyloučeno, aby ho ještě Španěl o titul připravil, ve hře je už pouze 100 bodů. Druhou šanci na zisk titulu bude mít Vettel za dva týdny ve Velké ceně Indie, kde mu stačit skončit do pátého místa bez ohledu na další výsledky. Německý fenomén v Suzuce vyhrál podruhé za sebou a počtvrté z poslední pěti závodů. Pětkrát za sebou v jedné sezony vyhrál naposledy v roce 2004 Michael Schumacher.

9. Williams 1.

"Je jasné, že máme skvělou pozici, ale musím pořád pracovat. Nebudeme na titul čekat," prohlásil Vettel. "Vypadá to dobře, ale ještě není konec. Ten bude až za čtyři závody," uvedl. Jiný názor má Alonso. "Je to hotové. I kdyby Vettel ani jednou nebodoval, já bych musel skoro všechno vyhrát." Radost bývalému dvojnásobnému šampionovi udělal alespoň rekord v počtu bodů v kariéře. Svou bilanci vylepšil na 1571 bodů a předstihl o pět bodů sedminásobného mistra Němce Michaela Schumachera. Třetí v této statistice je Vettel s 1351 body. "Takže to byl dobrý den. Mít nejvíc bodů v historii F1 je skvělé," řekl Alonso.

Nijak ho nermoutí, že po změně bodovacího systému a díky nabitějšímu závodnímu kalendáři má oproti Schumacherově éře výhodu. "Až mě za šest let někdo překoná, nikdo si na bodování nevzpomene. Všichni budou oslavovat prvního. Takže teď to můžu slavit já," prohlásil Španěl. Do roku 2010 bral vítěz deset bodů, zatímco od té doby je to 25.

Red Bully opanovaly už kvalifikaci, ale na startu je zaskočil Grosjean, jenž se ze čtvrté pozice po pravé straně protáhl do vedení. Vettelovi s Webberem se start nepovedl a mezi ně se natlačil na startu třetí Brit Lewis Hamilton s Mercedesem, ale prorazil zadní kolo o přední Vettelovo křídlo, propadl se a musel do depa. Po chvíli ze závodu odstoupil.

"Byl to hrozný start, ale dokázal jsem se fantasticky vrátit do závodu," komentoval úvod Vettel. Výborně odstartoval Nico Rosberg z Německa (Mercedes), který se ze šestého místa protáhl na čtvrté. Rovněž o dvě pozice, z osmé na šestou, proklouzl Alonso.

Už ve dvanáctém okruhu se začalo jezdit k mechanikům, na čas si dal pouze Vettel a o tři kola později se vrátil na třetí místo. Rosberg při výjezdu z garáže ohrozil jednoho ze soupeřů a nucený průjezd boxy znamenal výrazný pokles pořadím. Ve třicátém okruhu byl Grosjean podruhé v boxech a propadl se za rychlé vozy Red Bull.

Zatímco Webber absolvoval tři výměny pneumatik, Vettel měl jen dvě, což se ukázalo jako lepší varianta. Ve 38. okruhu byl obhájce titulu naposledy u mechaniků a se svým týmovým kolegou bojoval na dálku. Australanovi přidalo vedení týmu jednu zastávku až v průběhu závodu, což Webbera překvapilo. "Myslím, že bych to zvládl i se dvěma zastávkami. Neříkám, že bych bojoval se Sebem, ale takhle to bylo hotové." Webber byl potřetí pro nová kola deset okruhů před koncem a vrátil se až na třetím místě za Grosjeanem. Francouze dokázal předjet až kolo před cílem, ale dohnat Vettela už neměl šanci. Na čtvrté místo se nakonec propracoval Alonso a odložil Vettelovu korunovaci mistrem světa, k níž by už došlo, kdyby se Španěl nevešel do první osmičky.

Piloti v Japonsku uctili minutou ticha památku testovací jezdkyně formule 1 Maríi de Villotaové. Španělka zemřela v pátek ve 33 letech na následky poškození mozku, které bylo následkem loňské vážné nehody při testování pro stáj Marussia. Vettel si na její počest vzal na helmu hvězdu.