Suverén Northug ovládl na MS i závěrečný maraton, Bauer dojel třináctý

15:54
OSLO - Norský lyžař Petter Northug vyhrál na závěr mistrovství světa v Oslu závod na 50 km volnou technikou s hromadným startem a na šampionátu získal třetí zlatou medaili. Lukáš Bauer skončil třináctý, když na Northuga ztratil 32 sekund. Nejlepším výsledkem české hvězdy na Holmenkollenu zůstalo sedmé místo z klasické patnáctky.

Petter Northug foto: ČTK

Na druhém místě dnes za Northugem doběhl ve finiši stejně jako předloni v Liberci Rus Maxim Vylegžanin a bronz vybojoval další Nor Tord Asle Gjerdalen. Další český reprezentant Martin Koukal skončil na 23. místě a Jiří Magál obsadil 43. příčku.

Northug potvrdil svoji suverenitu v závodech s hromadným startem. Padesátku vyhrál už na třetí velké akci za sebou: na Holmenkollenu navázal na triumfy z Liberce a loňské olympiády ve Vancouveru.

Petter Northug

Datum a místo narození:
6. ledna 1986, Mosvik
Státní příslušnost: Norsko
Výška a váha:
185 cm, 82 kg
Největší úspěchy: dvojnásobný olympijský vítěz, sedminásobný mistr světa, vítěz Světového poháru. Olympijské hry: 2010 (Vancouver) - 2x zlato (sprint dvojic a 50 km klasicky), stříbro (štafeta) a bronz (sprint). mistrovství světa: 2007 (Sapporo) - zlato (štafeta), 2009 (Liberec) - 3x zlato (skiatlon, 50 km volně a štafeta), 2011 (Oslo) - 3x zlato (skiatlon, štafeta, 50 km volně) a 2x stříbro (sprint a sprint dvojic) - Světový pohár: celkový vítěz 2010, vítěz devíti závodů.

"Snažil jsem se bojovat, ale je to holt třinácté místo. Odjel jsem velmi slušný závod, ale v jednu chvíli jsem vybouchl, když jsem se potřeboval udržet. Pak jsem se do skupiny vrátil, ale nepodařilo se mi propracovat blíž, to už jsem mlel z posledního," řekl Bauer. Koukal prohlásil, že podal nejlepší výkon v sezoně. "Ale problém, který mě letos pronásleduje letos, to jsou lyže. Člověk na to musí mít jako zvíře, nebo mít fantastický lyže a ani jedna z těch proměnných u mě neplatila," konstatoval bývalý mistr světa na padesátce.

V závěru maratonu rozradostnil Norsko stejně jako při páteční štafetě, kdy také ovládl poslední úsek. Předtím dominoval i ve skiatlonu. Jeho bilanci a nadvládu nad současným mužským lyžováním podtrhují ještě dvě stříbra ze sprintu jednotlivců a dvojic.

Závěrečný závod světového šampionátu nevybočil z tradice posledních mužských maratonů na vrcholných akcích, na nichž také rozhodoval až finiš. Početná skupina závodníků jela dlouho pohromadě a v hlavním poli byli i Bauer s Koukalem.

"Ráno jsem se cítil špatně. Byl jsem strašně unavený, ale první čtyři okruhy se mi jezdily výborně," řekl Bauer. "Velmi dobře jsem to takticky odchodil, netahal jsem, vyhýbal se kolizím a dobře občerstvoval. V pátém kole nastoupil Hellner a řekl jsem si, je čas začít útočit. Ale po chvíli jsem zjistil, že ač se mi jelo dobře, tak přišla obrovská krize a začaly mi vystřelovat křeče do levé nohy. Začalo se přese mně hrnout tolik lidí a říkal jsem si, že to je špatný," řekl Bauer.

Nabral ztrátu, ale pak se ještě do boje o medaile na chvilku vrátil. "Byl jsem ten, který bojuje, ale horko těžko. V kopci mě dva lidi zase odpojili, snažil jsem se to dohánět, ale skupina už se dojet nedala," řekl k 44. kilometru, na kterém za lídry zaostával už o jedenáct sekund a bylo jasné, že se jeho medailový sen rozplývá.

Situaci si znovu suverénně pohlídal Northug. Vylegžanin v posledních dvou kilometrech ve stoupáních přeřadil na vyšší rychlostní stupeň, ale norský šampion se udržel v závěsu a s vedoucí dvojicí se vyvezl i Gjerdalen. Na stadionu pak opět vládl Northug.

Stejně jako ve štafetě zaútočil dvě stě metrů před cílem na závěrečném krátkém výběhu u hlavní tribuny a Vylegžanin už nedokázal reagovat. Northug doběhl do cíle s náskokem necelých dvou sekund a tentokrát si odpustil posměšná gesta k soupeřům, která předvedl ve štafetě, kdy před cílem zastavil a cílem jen prošel. "Přesně takhle jsem chtěl šampionát zakončit. Zlatou medailí! O tom jsem snil celou zimu, skoro každý den, každou minutu," zářil Northug.

Maraton potvrdil norskou nadvládu v běžeckých disciplínách. Norové se po závodech mužů a žen těší ze šestnácti medailí. Northuga ještě předčila Marit Björgenová, která získala hned čtyři zlaté a jedno stříbro.