20. května 2013 17:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Suverén Nibali si podmanil Giro, od titulu ho dělí týden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vicenzo Nibali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicenzo Nibali | foto: ČTK

PRAHA Vicenzo Nibali na slavném Giru válcuje všechny své soupeře. Do druhého volného dne italského závodu se probudil s luxusním náskokem 1:26 minuty a s vědomím, že v horách, kam peleton v posledním týdnu ještě několikrát zavítá, bude hledat konkurenci jen těžko.

V sobotu se z mlhy v Bardonecchii vynořil s náskokem půl minuty na nejbližší pronásledovatele, i jeho nedělní atak pod vrcholem Galibieru byl důkazem jeho pohody. "Myslím, že mám stejnou formu jako loni na Tour," srovnával lídr týmu Astana se závodem, v němž dojel třetí.

Když si Nibali znovu zapnul růžový dres, když se mu na zarostlých tvářích červenaly obtisky rtěnky, mohl počítat, jestli výhoda, kterou dosud nasbíral, bude do finále Gira stačit. Právě poslední týden bude ten nejbolestnější - ve čtvrtek ho prověří horská časovka, pak dvě brutální etapy, co se znovu dotknou oblohy.

"Loni jsem neměl žádný slabý den, jen během poslední horské etapy na Tour mě trošku trápil natažený sval," vzpomínal osmadvacetiletý vrchař. "Ale špatný den může potkat každého."

ČTĚTE TAKÉ

V Itálii s rostoucím náskokem národního hrdiny roste i nadšení. Rodí se nám nový šampion, nástupce Marca Pantaniho. Ty úvahy rezonovaly, když peloton Gira v 15. etapě mířil k cíli u památníku posledního italského šampiona Tour. Právě v těch místech Pantani nakročil ke žlutému dresu.

Nedělní noviny s chutí narážely na symbolismus a vyzývaly Nibaliho k akci. "Dnes má příležitost, kterou nesmí promarnit. Pro sebe, pro italskou cyklistiku, pro manažera Giuseppa Martinelliho," vytrubovala Gazzetta dello Sport a připomínala, že Martinelli byl i sportovním ředitelem italského piráta.

V pozici lídra se za etapovým triumfem nehnal

Nibali sice jednou, asi dva kilometry od cíle, vystartoval a svým nástupem rozbil skupinu favoritů, ale ve své hlavě spíš postupně stoupá k celkovému vítězství, než že by udělal jeden obří skok do historických knih. Ve zmrzlé etapě dojel sedmý po boku Evanse, Urána, Scarponiho, svých přímých protivníků.

"Útočit a podniknout něco bello, krásného, je jednou z mých charakteristik," uznal žralok. "Ale mám na sobě růžový dres, takže chci jenom budovat náskok. Nebýt lídrem a v jiných podmínkách bych útočil na etapové vítězství."

Sníh na Galibieru se pomalu snášel k zemi a stejně pomalu však ubíhají dny, co Itala dělí od celkového prvenství. Jeho hlavním cílem teď je vyhýbat se černým dnům, zvlášť za podmínek, jaké teď na Giru vládnou.

Filip Grim, vlh
  • 0Diskuse