Šustr a Palát přispěli přihrávkou k důležité výhře Tampy Bay

7:30
PITTSBURGH/PRAHA - Čeští hokejisté Andrej Šustr a Ondřej Palát se podíleli v pátém finálovém utkání Východní konference NHL asistencí na výhře Tampy Bay 4:3 v prodloužení v Pittsburghu. Lightning v průběhu zápasu i díky dvěma brankám nejlepšího střelce letošního play off Nikity Kučerova srovnali z 0:2 a 2:3 a v čase 60:53 zařídil týmu vedení v sérii 3:2 šťastnou brankou Tyler Johnson.

Šustr a Palát přispěli přihrávkou k důležité výhře Tampy Bay. foto: Reuters

Šustr prvním gólem v letošním play off přispěl k výhře Tampy

„Je to vítězný typ a chová se podle toho. Nikdy se nevzdává, a když je před ním výzva, hledá způsob, jak ji zvládnout. To dokazoval už dlouho předtím, než přišel do Tampy,“ řekl trenér Jon Cooper na adresu Johnsona, který rozhodl kuriózní trefou - puk se do branky odrazil od jeho zad.

Podle svých slov měl Johnson při střele spoluhráče Jasona Garrisona dojem, že mu puk letí do tváře, tak se raději otočil. Aby nedopadl jako při rozbruslení předchozího duelu s Pittsburghem, kdy ho puk zasáhl do hlavy a musel zápas odehrát s celoobličejovým krytem.

Skóre otevřel sedm desetin před koncem úvodní třetiny z dorážky Brian Dumoulin a brzy po přestávce přidal druhý gól do prázdné klece po hezké kombinaci Patric Hörnqvist. Ale i Tampa Bay odpověděla ještě v prostřední části dvěma slepenými zásahy a v obou měl prsty Šustr.

Český obránce si připsal přihrávku, když o mantinel poslal kotouč Alexi Killornovi, který našel skulinku mezi vyrážečkou brankáře Marka-Andreho Fleuryho a tyčkou.

Ve druhém případě po Šustrově souboji u hrazení získal kotouč Vladislav Naměstnikov a předložil puk skórujícímu Kučerovovi.

„Cítil jsem, že to dnes nebylo z mé strany nejlepší,“ uvedl sebekriticky Fleury, který na konci března utrpěl druhý otřes mozku v sezoně.

Od té doby nechytal až do minulého zápasu, kdy nahradil za stavu 0:4 Matta Murrayho. „Ale hodně jsem trénoval. Měl bych být lepší. Je to těžká porážka,“ nevymlouval se.

V poslední minutě druhé třetiny znovu strhl vedení na stranu Pittsburghu z dorážky Chris Kunitz, ale závěr zápasu vyšel lépe hostům.

Kučerov, u jehož druhého gólu asistoval Palát, sebral po Johnsonově střele odražený kotouč, obkroužil branku a u levé tyčky byl rychleji než beton Fleuryho. Prodloužení trvalo jen 53 sekund do šťastné branky Johnsona.

„Jsme na tom stejně jako minulý rok,“ připomněl autor vítězné trefy loňské finále Východní konference, v němž Tampa po výhře na ledě New York Rangers vedla 3:2 na zápasy.

Doma sice utržila debakl, ale v rozhodujícím duelu uspěla. „Věřím, že tentokrát už sérii uzavřeme doma,“ dodal Johnson.

Pittsburgh prohrál ve dvou utkáních po sobě poprvé od poloviny ledna. Navíc se mu za celou sezonu nestalo, že by nedovedl do vítězného konce zápas, v němž po dvou třetinách vyhrával.

„Posledních čtyři pět měsíců hráči vždy reagovali správným způsobem na kritické situace. Musíme je přimět k ještě vyššímu nasazení a přesně o tom jsme hned po utkání mluvili. Věříme si,“ uvedl trenér Penguins Mike Sullivan.