Sparta rozesmutnila Řepku. Liberec nestačil na Jihlavu

17:21aktualizováno  19:31
PRAHA - Třetí výhru za sebou získali v nejvyšší soutěži fotbalisté pražské Sparty, kteří v dnešním zápase 4. kola porazili České Budějovice 3:1. Jihočeši na Letné, kam znovu nesměli fanoušci kvůli disciplinárnímu trestu z konce minulé sezony, prohrávali po brance Kadlece, ale ještě do poločasu srovnal Markovič. O vítěznou branku se postaral útočník Kweuke, který se letos střelecky prosadil ve všech zápasech, ke kterým nastoupil. Kweuke v závěru připravil třetí branku i pro Kadeřábka.

Aleš Hanzlík z Budějovic (vlevo) a Léonard Kweuke ze Sparty foto: ČTK

V týmu Dynama smutnil obránce Tomáš Řepka, který se na Letné představil podruhé od zimního odchodu. Sparta se udržela na čele ligy a vítězně se naladila také na čtvrteční zápas Evropské ligy proti Feyenoordu Rotterdam.

Výhra nad Budějovicemi kouče Sparty Vítězslava Lavičku potěšila, k výkonu samotnému ale měl řadu výhrad. "Máme co zlepšovat, když budu hovořit jen o předvedené hře, ke spokojenosti máme daleko," uvedl Lavička. Starosti mu dál dělá hlavně chybující defenziva týmu, který ve všech čtyřech ligových zápasech inkasoval branku. Sparta však i přesto s deseti body společně s Jabloncem vede ligu.

"Nedaří se nám uhrát čisté konto, táhne se to s námi, ale průběžně se na tom snažíme pracovat. I dnes jsme ale inkasovali dost lacinou branku," připomněl Lavička vyrovnání Jihočechů před poločasovou pauzou. "Možná to souvisí i s naším zatím nedostatečným sebevědomím. I s Budějovicemi jsme byli nervózní až do samého konce, než jsme výhru zpečetili třetí brankou," poznamenal kouč.

Sparta - Č. Budějovice 3:1

Branky: 26. Kadlec, 51. Kweuke, 88. Kadeřábek - 35. Markovič. Rozhodčí: Nenadál - Mencl, Pelikán. ŽK: Hušbauer, Kadeřábek, Kweuke, Jarošík - Halama. Hráno bez diváků.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek, Hušbauer, Pavelka (56. Matějovský), Skalák (46. Přikryl) - Kadlec (83. Kerič), Kweuke. Trenér: Lavička.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík (80. Řezníček) - Halama (66. Zeba) - Klesa (69. Němec), Otepka, Rýdel, Sandro - Markovič. Trenér: Cipro.

Sparta před prázdným stadionem chtěla nechat zapomenout na dva týdny staré domácí trápení s Příbramí. Ovšem i proti Budějovicím, které v minulých dvou kolech inkasovaly hned pět branek, měli domácí při postupném dobývání obrany soupeře dost potíží. Akce Kadlece a Kweukeho z první čtvrthodiny byly jen slabými náznaky, dost sebevědomí ukazoval i novopečený reprezentant Hušbauer, který se v prvním poločase předvedl dvěma nebezpečnými pokusy ze střední vzdálenosti.

V první velké šanci selhal kapitán Sparty Jarošík, když neobsazený po rohovém kopu nastřelil jen brankáře Daňka. Pražané uspěli až ve 26. minutě a Jihočeši jako v minulých utkáních znovu pykali po hrubých chybách defenzivy. Útočník Kadlec využil nedorozumění hostů po dlouhém nákopu a křížnou střelou Spartě dal vedení. A navázal na minulý střelecký úspěch proti Slovácku.

Dynamo na Letné, kde v minulosti dokázalo bodovat jen třikrát ze šestnácti pokusů, kontrovalo z ojedinělé, ale o to povedenější akce. Skvělý pas Sandra za Jarošíka zužitkoval ve vyrovnání Srb Markovič, který v přímém souboji překonal svého někdejšího parťáka ze Žižkova Vaclíka.

Sparta tak i ve čtvrtém zápase sezony inkasovala branku a z šoku jí musel probrat tradiční "spasitel" Kweuke. Šest minut po poločase se prosadil ostrou střelou k bližší tyči a trefil se i v pátém zápase, ke kterému letos nastoupil. Budějovičtí se nesesypali a ukazovali stále víc odvahy, což nahrávalo sparťanským kontrům.

Dvě velké možnosti propásl Kadeřábek, hájit sparťanský náskok přišel i uzdravený kapitán Matějovský, který po problémech s kotníkem naskočil do akce poprvé v sezoně. Pražané ale až do konce trnuli: hlavně dvě akce Markoviče jim nadělali dost starostí. Tříbodovou jistotu Spartě daroval až Kadeřábek dvě minuty před koncem, když zužitkoval další dobrou práci Kweukeho.

Liberec zachránil bod až v nastavení

Fotbalisté Liberce vybojovali ve 4. kole první ligy doma s Jihlavou remízu 1:1, bod jim zajistil ve čtvrté minutě nastavení Josef Šural. Obhájce titulu tak na poslední chvíli odvrátil hrozbu druhé porážky za sebou. Naopak nováček z Vysočiny ani počtvrté neudržel vedení, které mu tentokrát zajistil v 10. minutě Marek Jungr.

Jihlava do utkání nemohla nasadit svou oporu brankáře Blažka, který měl údajně autonehodu, a nemohl s týmem do Liberce přijet. Místo něj nastoupil Hanuš a při teprve 13. ligovém startu si vedl velmi dobře.

V 10. minutě vychytal přímý kop Váchy a založil tím rychlý protiútok Jihlavy. Josl vysunul Jungra, který obešel brankáře Bičíka a z úhlu trefil odkrytou branku.

Liberec - Jihlava 1:1

Branky: 90.+4 Šural - 10. Jungr. Rozhodčí: Zelinka - Pospíšil, Zeman. ŽK: Nezmar, Fleišman, Kelič - Kryštůfek, Tlustý, Josl, Hanuš. Diváci: 2853.

Liberec: Bičík - Ljulka (79. Maicon), Nezmar, Kelič, Fleišman - Kušnír (46. Musiol), Janů, Morozenko (37. Hadaščok), Vácha, Breznaník - Šural. Trenér: Šilhavý.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek (46. Rada), Šourek, Tlustý (86. Gavrič), Josl - Masopust (83. Sedláček), Jungr, Koloušek, Karlík, Vaculík - Tecl. Trenér: Komňacký.

Liberec si postupně vypracoval nápor a prosazoval se zejména v krajních prostorech, ale chyběla mu lepší finální fáze. Šance přišly až v závěru poločasu, ale Hadaščok nedosáhl na střílený centr Breznaníka a Fleišman po hezké kombinační akci mířil jen do brankáře Hanuše.

Krátce po změně stran mohl navýšit jihlavské vedení bývalý hráč Slovanu Koloušek, s jehož nepříjemnou dalekonosnou střelou měl Bičík velké problémy, jelikož těsně před ním změnila směr.

Liberec měl nadále více ze hry, ale šance přicházely sporadicky. Do jedné se dostával Hadaščok, kterého našel ve vápně Ljulka, jenže mladý útočník si dlouho připravoval míč na střelu a obrana ho zablokovala.

Blízko vyrovnání byl Breznaník, jehož střelu po rohu nechtěně poslal mimo tři tyče spoluhráč Nezmar. Pět minut před koncem Musiol po závaru před jihlavskou brankou trefil jen Hanuše.

Liberci nepomohlo ani to, že Jihlava pět minut v závěru odehrála v deseti bez Karlíka, který byl s tržnou ranou na hlavě ošetřován. Už to vypadalo, že Slovan počtvrté z posledních sedmi ligových zápasů nedá gól, jenže při posledním zoufalém nákopu vyhrál Nezmar souboj, obrana zastavila gólovou hlavičku Musiola, ale Šural už z dorážky zařídil dělbu bodů.

Liberec si tak alespoň trochu vylepšil náladu před důležitým zápasem play off Evropské ligy s Dněpropetrovskem.

Plzeň si pohrála s Baníkem a v Ostravě vyhrála 3:1

Fotbalisté Plzně odčinili domácí výpadek proti Brnu a ve čtvrtém prvoligovém kole zvítězili v Ostravě 3:1. Od vedoucího gólu Ševinského v osmé minutě měla Viktoria hru zcela ve své moci a z její převahy rezultovaly další dvě branky Horvátha a Hanouska. Baník dohrával od 56. minuty bez vyloučeného Greguše, i tak se nigerijský útočník Onuchukwu dočkal premiérové trefy v české lize.

Přestože Plzeň do zápasu vyrukovala bez reprezentantů Daridy s Limberským, kteří zůstali pouze mezi náhradníky, brzy šla do vedení. Pokus exostravského Řezníka ještě v osmé minutě zablokovala domácí obrana na roh, po kterém se však prosadil Ševinský a nadýchaný centr Bakoše trknul z bezprostřední blízkosti hlavou do sítě.

Ostrava - Plzeň 1:3

Branky: 73. Onuchukwu - 8. Ševinský, 28. Horváth, 50. Hanousek. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Jiřík. ŽK: Kaprálik, Greguš, Vomáčka, Milosavljev - Ďuriš, Hanousek. ČK: 56. Greguš. Diváci: 9872.

Ostrava: Buček - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik - Zawada (37. Onuchukwu), Vašenda, Greguš, Mach - Kraut (61. Droppa), Kukec (82. Holzer), Milosavljev. Trenér: Látal.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Řezník - Hanousek, Horváth - Štípek (66. Hora), Kolář (59. Darida), Ďuriš (84. Fillo) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Vzdor a odhodlání Baníku klesly k bodu mrazu. Domácí se nechali zatlačit, a když kombinovali, tak vesměs jen ustrašeně na vlastní polovině.

Plzeň se v třicetistupňové výhni v nasazení nepředřela, v mezihře před ostravským vápnem však soupeře převyšovala o třídu. Ďuriš si po Rajtoralově pasu za obranu vylámal zuby na Bučkovi, Bakošovo zakončení z malého vápna po plzeňském ťukesu zase tečoval mimo tyče Kaprálik.

Západočechy rozradostnil až Horváth, který z přímého kopu ze své ideální parkety nachytal Bučka obstřelem na gólmanovu tyč.

Ostrava dohrávala poločas ve velkém útlumu. Hosté si ještě v závěru poločasu vytvořili v rychlém sledu další možnosti, ale Bakoš, Horváth i Řezník síť nenapnuli a Bakoš navíc zatřásl břevnem.

Na odevzdaný výkon Baník navázal i ve druhé půli a co nevidět přišel třetí trest, když po Řezníkově pasu si Bučka technicky vychutnal Hanousek. Kolář záhy pálil do tyče a zmar domácích podtrhl Greguš, který po druhé žluté kartě musel opustit trávník.

Viktoria v závěru ubrala plyn a Baník se i v oslabení zmohl na korekci skóre. Lehkou teč Onuchukwua nejprve Kozáčik vytěsnil na roh, ale pak se domácí Nigerijec položil do Kukecova centru a o tyč dostal balon za brankovou čáru.

Na výsledek už to ale nemělo vliv. Plzeň ještě stihla zahodit několik dalších příležitostí, a za rozhodnutého stavu se tedy prvních osmi prvoligových minut dočkal i sedmnáctiletý ostravský benjamínek Holzer.

Další nedělní zápasy 4. kola

FK Teplice - 1. FK Příbram 0:0
Rozhodčí
: Matějek - Ubias, Peřina. ŽK: Lukáš, Jindráček, Ježdík - P. Pilík, Trapp, Krbeček. Diváci: 2905.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Rosa, Chovanec - Krátký (69. Dolejš), Ljevakovič, Vachoušek, Vůch - Jindráček (82. Veverka), Mahmutovič (63. Melunovič). Trenér: Přerost.

Příbram: Hruška - Krbeček, Hájovský, Dejmek, Divíšek (80. Wágner) - P. Pilík (56. Danoski), Trapp, J. Pilík, Koukal - Šlapák, Střihavka (90.+1 Kalivoda). Trenér: Vavruška.

Zbrojovka Brno - Baumit Jablonec 1:4 (0:1)
Branka
: 70. Fall - 33. Eliáš, 56. Vaněk, 81. Lafata z pen., 84. Čížek. Rozhodčí: Ardeleánu - Blažej, Dobrovolný. ŽK: Švancara (Brno). Diváci: 6572.

Brno: Doležal - Pašek, Kaufman, Pernica, Husár (84. Nekuda) - P. Mezlík, Zavadil, Šoljič (46. Fall), Lutonský (61. Jurdík) - Halaška, Švancara. Trenér: Čuhel.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Novák, Jablonský (80. Štochl) - Kopic, Loučka, Vaněk, Piták (72. Čížek), Zoubele (62. Třešňák) - Lafata. Trenér: Kotal.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 1:1 (1:1)
Branky
: 21. Vepřek - 39. Šisler. Rozhodčí: L. Kovařík - J. Paták, T. Kovařík. ŽK: Hubník - Harba. Diváci: 4739.

Olomouc: Blaha - Janotka, Šindelář, Škerle, Vepřek - Pospíšil, Rossi, Hořava - Schulmeister (64. Petr), Ordoš (58. Doležal), Hubník (76. Navrátil). Trenér: Pivarník.

Hradec: Koubek - Holeš (82. Rezek), Plašil, Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Strnad, Šisler, Harba - Štěpán, Dvořák (78. Uškovič). Trenér: Plíšek.