Sumec na ledě a Vancouver je v semifinále play off NHL

10:25
NASHVILLE (USA) - Hokejisté Vancouveru zvítězili v šestém utkání 2. kola play off NHL na ledě Nashvillu 2:1, vyhráli sérii 4:2 na zápasy a po 17 letech postoupili do finále Západní konference. V bitvě o postup do finále Stanley Cupu vyzvou vítěze série San Jose - Detroit, v níž zatím vedou Žraloci 3:2.

Hokejisté Vancouveru slaví postup do semifinále play off NHL foto: ČTK

Canucks vstřelili oba góly během úvodních deseti minut zápasu. V 8. minutě svou první brankou v letošním play off otevřel skóre utkání Mason Raymond, o necelé dvě minuty později zvýšil na 2:0 v přesilové hře Daniel Sedin, který se sice trefil ve vyřazovacích bojích už pošesté, ale v sérii s Nashvillem to byl jeho první zásah. Nakonec se ukázal jako vítězný.

Domácí totiž v úvodu druhé třetiny zásluhou lišácké střely Davida Legwanda zpoza branky snížili na 1:2, ve zbytku zápasu byl však brankář Vancouveru Roberto Luongo už bezchybný. Připsal si 23 úspěšných zákroků a Canucks hubený náskok uhájili až do závěrečné sirény. Pomohl k tomu i tradiční sumec. Ryba, kterou fanoušci na začátku utkání hází na led, aby si tým udržel vítěznou vlnu.Fanoušci Vancouveru Canucks slaví postup do semifinále play off NHL

Jednu z největších šancí na vyrovnání promarnil český útočník Martin Erat, který v 34. minutě ujížděl sám na branku hostů. V poslední chvíli ho však důrazným zákrokem odstavil od puku Jeff Tambellini, hrající svůj premiérový zápas v play off.

Nejlepší tým základní části vyhrál v Nashvillu všechny tři zápasy. V tom pondělním přežil v první třetině čtyři oslabení, na druhé straně dvakrát udeřil a poté se stáhl do obranné ulity. Predators měli v první třetině jedenáct střel na branku, ve zbývajících čtyřiceti minutách ale zaměstnali brankáře Luonga jen třináctkrát.
Fanoušci Vancouveru Canucks slaví postup do semifinále play off NHL

"V prvních dvou třetinách jsme hráli stejně dobře jako v předchozím průběhu play off," prohlásil kouč Nashvillu Barry Trotz. "Podle našeho odhadu jsme v první třetině vyhráli 11:2 na gólové šance, ale skóre bylo 0:2. To byla hořká pilulka," přiznal.

Canucks oživili vzpomínky na rok 1994

Canucks se dostali v play off takhle daleko naposledy v roce 1994, kdy nakonec prohráli ve finále Stanley Cupu s New Yorkem Rangers. "S postupem do finále konference se ale určitě nespokojíme. Máme v hlavách mnohem vyšší cíle," ujistil útočník Ryan Kesler, který přihrál na obě branky svého týmu a v celé sérii se podílel na jedenácti ze čtrnácti gólů Vancouveru: pět sám vstřelil, u šesti asistoval.

"Kes v této sérii herně ohromně vyrostl," konstatoval vancouverský obránce Kevin Bieksa. "A myslím, že spíš než svým hokejovým uměním to dokázal především ohromnou bojovností a odhodláním. Chtěl mužstvu pomoct jako nikdo jiný a na ledě to bylo znát," dodal Bieksa.

Ohromnou zarputilost ukázal Kesler i v posledním zápase. Při prvním gólu vypíchl v útočném pásmu puk z hole Ryana Sutera, na dva pokusy jej zadovkou přihrál Raymondovi a ten blafákem poprvé skóroval. U druhého gólu Kesler pohotově vystřelil po přihrávce Henrika Sedina a Daniel Sedin dorazil kotouč do odkryté branky.

"Byla to jednoznačně jeho série. Předvedl něco, na co se nezapomíná. Nebýt jeho, jsem přesvědčený, že bychom si vynutili sedmý zápas," ocenil Keslerovy výkony i kouč Nashvillu Trotz.

"Vždycky je těžké prohrát, ale myslím, že jsme ze sebe vydali úplně všechno a můžeme být na sebe hrdí. Výsledek není takový, jaký bychom si představovali, ale na druhé straně jsme prohráli s velmi dobrým soupeřem," doplnil brankář Predators Pekka Rinne.

NHL - 2. kolo play off, západní konference

Nashville - Vancouver 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 24. Legwand - 8. Raymond, 10. D. Sedin. Střely na branku: 24:19. Diváci: 17.113. Konečný stav série: 2:4.