11. prosince 2009 12:20 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Sudová chce být před Vancouverem v kontaktu se sudími

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nikola Sudová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikola Sudová. | foto: ČTK

PRAHA Stále ještě neví, jestli při olympijském závodě ve vzduchu roztočí svůj vynález - dvojitou helikoptéru. Nikola Sudová, sedmadvacetiletá akrobatická lyžařka, která docela vážně přemýšlí o medaili z Vancouveru, se prý rozhodne o zařazení své extrémně náročné speciality až v den finále.

"Dvojitou helikoptéru ještě nemám vychytanou natolik, abych ji skočila třeba v noci, když mě někdo vzbudí," připouští. "Jistotu člověk získá až po několika letech."

Její trenér Radek Herot tvrdí, že v poslední době Sudová vypadala po namáhavém tréninku unaveně, takže se do nového skoku raději příliš nenutili. "K medaili se ale docela klidně v Kanadě může protlačit i bez téhle novinky. Až na místě zvážíme, jestli je zapotřebí riskovat, či nikoliv."

Sudové začíná sezona již dnes Světovým pohárem ve finském Suomu, ale svůj vynález na něm nejspíš ještě nepředvede.

Dvojitá helikoptéra ve Vancouveru? Možná ne...
"Při dvojné rotaci člověk na chvilku ztratí orientaci. Stačí malé vychýlení z osy a při dopadu mohou nastat problémy," vysvětluje třetí žena z posledního mistrovství světa v jízdě v boulích.

"Nehodlám zbytečně riskovat zranění, takže dopředu neřeknu, na kterých závodech dvojitou helikoptéru zařadím."

O taktickém plánu pro areál Cypress Mountain Resort v západní části Vancouveru ale jasno má. "Přijdu na kopec, kvalifikaci zvládnu do třetího místa a 13. února vyhraju finále," rozsvítí se oči věčně dobře naladěné brunetě.

I kdyby tanec na zasněženém svahu mezi záplavou boulí zvládla s precizní grácií, radost jí stejně ještě mohou ukrást rozhodčí.

Ostatně, ze hry o medaili ji bez slitování vyšachovali třeba na předchozí olympiádě v Itálii. "Ze strany rozhodčích to v Turíně bylo trochu divné," ví Herot. "Faktem ale také je, že jsme předváděli nový skok, a přestože ho Nikola zvládla, sudí přesně nevěděli, jak ho ohodnotit. Trochu jsme balancovali na hraně a oni trochu z neznalosti nedali dost bodů."

Sudová proto ví, že je dobré před Vancouverem být s rozhodčími v kontaktu.

"Nemyslím to tak, že s nimi hodlám chodit na pivo, tam se skamarádíme a oni mi pak dají body. Je ale dobré zjistit, na co se který rozhodčí bude zaměřovat. Abych se jim trefila do noty. Jestli je třeba lepší jet s rozházenýma rukama, protože to vypadá, že je člověk rychlejší."

Kdo dostane příležitost olympiádu rozhodovat, se prý Sudová se svým trenérem včas dozvědí. Což zní jako docela perspektivní zpráva.

  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!