Že sudí pomohl Spartě? Gól Boleslavi neuznal správně, rozhodla komise

17:43
PRAHA - Fotbalový sudí Emanuel Marek v nedělním ligovém utkání správně neuznal gól Mladé Boleslavi v 65. minutě. Míč skončil ve sparťanské bráně po střetu domácího Zahustela s brankářem Štěchem. „Domácí hráč prudce vrazil do brankáře, který chytal vysoký míč,“ oznámila komise rozhodčích a pravidlová komise fotbalové asociace.

Zleva Jan Kysela, Michal Ďuriš a Jan Bořil z Boleslavi se rozčilují na hlavního rozhodčího kvůli nařízené penaltě. foto: ČTK

Vyhrocený duel v Mladé Boleslavi, kde Sparta vyhrála 3:2, výrazně ovlivnila 65. minuta. A během níc sudí Marek nechyboval, byť domácí fotbalisté nad jeho verdikty zuřili.

Nejprve za stavu 1:1 neuznal gól, který padl poté, co sparťanský brankář Štěch chytal vysoký míč a ve vzduchu se střetl s domácím záložníkem Zahustelem. Štěch padl k zemi, míč mu vypadl z rukou a skončil v síti.

Sudí Marek odpískal Zahustelovi faul, podle odborníků správně.

„Šlo o prudké vražení hráče Zahustela do brankáře hostů Štěcha. Rozhodnutí bylo v souladu s pravidly, domácí hráč prudce vrazil do brankáře, který chytal vysoký míč, a v důsledku vražení mu míč vypadl z ruky.

Brankář po nárazu těla soupeře upadl na zem. Útočník nehrál míč (a ani ve své pozici nemohl) a do brankáře naskočil. Jednalo se z jeho strany o přestupek a branka správně nebyla uznána,“ oznámila komise rozhodčích společně s pravidlovou komisí.

Obě komise však připouštějí, že šlo o velmi hraniční situaci a názor členů nebyl zcela jednomyslný. „Většina členů obou komisí se však přiklonila k názoru rozhodčího Emanuela Marka.“

SOUHRN: Slavia je téměř zachráněna, Sparta v Boleslavi odpověděla Plzni

Pravidla říkají, že pokud dojde v souboji o míč ke střetu rameno na rameno, o přestupek se nejedná. Protivníci však musí do souboje jít stejně, ať už na zemi, nebo ve vzduchu. Pokud je jeden ve výskoku a druhý na zemi, už jde o přestupek.

Stejně tak je přestupkem, když jeden hráč přijde do souboje později a do druhého vrazí. To byl případ Zahustela se Štěchem.

Z protiakce sparťanského záložníka Dočkala fauloval stoper Křapka, z penalty pak Kadlec poslal hosty do vedení 2:1.

„Opět správně posouzeno. Domácí obránce Antonín Křapka podrazil hostujícího Bořka Dočkala, a v souladu s Pravidly fotbalu nařídil pokutový kop,“ oznámila komise.

Ta sudímu vyčetla, že v prvním poločase neodpískal faul na sparťanského záložníka Lukáše Marečka, který po zásahu Lukáše Magery musel do nemocnice s tržnou ranou na koleni.

„Rozhodčí měl přerušit hru, nařídit přímý volný kop ve prospěch hostujícího týmu a domácího hráče napomenout žlutou kartou za bezohledné kopnutí protihráče. Šlo o tvrdý souboj o míč, kdy hráč Magera při odkopu míče nešetrně v setrvačnosti svého pohybu zasáhl ještě koleno soupeře.“