Střídající Rosický Spartě k výhře nepomohl. Plzeň vyhrála souboj titánů v Liberci

16:55aktualizováno  22:20
PRAHA - Na hřiště přišel v 72. minutě až jako střídající hráč, navíc se Tomáši Rosickému v obnovené premiéře v dresu Sparty po 15 letech nepodařilo svůj tým dovést k výhře. Sparta doma ve šlágru 6. kola první ligy remizovala s Mladou Boleslaví 2:2, když se gólově neprosadil ani další navrátilec Václav Kadlec.

Tomáš Rosický příliš povedenou obnovenou premiéru v dresu Sparty nezažil. foto: ČTK

Fotbalový víkend: Rosický láká na Spartu, Slavia se představí pod novým koučem

Při návratu Rosického a Václava Kadlece na Letnou Pražané sice dvakrát vedli po gólech Davida Lafaty a Josefa Šurala, hostům se ale vždy povedlo rychle srovnat zásluhou Golgola Mebrahtua a Jana Chramosty.

Boleslav s letenským týmem bodovala poprvé po sedmi prohrách a na svého soupeře ztrácí na třetím místě stále bod. Sparta pak ztrácí dva body na překvapivého lídra Zlín, na jehož hřišti se představí za týden.

„Nebudu alibista, hráli jsme špatně všichni. Ani dopředu ani dozadu nám to nešlo. Byl to den blbec. Takový klasický poreprezentační zápas. Když už ale dáme dva góly, tak si nesmíme nechat dva takovéhle góly dát. Remíza je pro nás nakonec ještě slušný výsledek,“ připustil trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Zápas ve znamení návratů

Vedle Kadlece a Rosického na straně Sparty se v sestavě Mladé Boleslavi objevil Tomáš Fabián, který po velkých zdravotních potížích nastoupil k prvnímu ligovému utkání po třech letech, když naposledy hrál v 10. kole sezony 2013/14.

6. kolo první ligy:

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:1)
Branky:
36. Lafata, 54. Šural - 42. Mebrahtu, 60. Chramosta. Rozhodčí: Hrubeš - Koval, Hrabovský. ŽK: Vácha, Lafata - Fabián, Diviš. Diváci: 14.091.

FC Hradec Králové - 1. FK Příbram 2:0 (0:0)
Branky:
57. a 66. Pázler. Rozhodčí: Marek - Nádvorník, Kubr. ŽK: Rezek, Laňka, Majtán, Krameš (všichni Příbram). Diváci: 1216.

MFK Karviná - Vysočina Jihlava 3:0 (2:0)
Branky:
12. Budínský, 28. Janečka, 60. Puchel. Rozhodčí: Ardeleánu - Ratajová, Peřina. ŽK: Zelený - Hronek, Rosa. Diváci: 3518.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)
Branky:
90. Komličenko - 21. Hromada, 75. Ďuriš. Rozhodčí: Julínek - Blažej, Myška. ŽK: Baroš, Ekpai - Hromada, Matějů, Kozáčik, Kopic. Diváci: 5656.

Oslavil tak dnešní 27. narozeniny. Trenér Leoš Kalvoda dal šanci i nové posile Marešovi, který zastoupil zraněného Radu. Navíc chyběl i kapitán Magera kvůli problémům se zády.

Zápas nabídl hned několik velkých návratů. Vedle Kadlece a Rosického na straně Sparty se v sestavě Mladé Boleslavi objevil Tomáš Fabián, který po velkých zdravotních potížích nastoupil k prvnímu ligovému utkání po třech letech, když naposledy hrál v 10. kole sezony 2013/14. Oslavil tak dnešní 27. narozeniny. Trenér Leoš Kalvoda dal šanci i nové posile Marešovi, který zastoupil zraněného Radu. Navíc chyběl i kapitán Magera kvůli problémům se zády.

Nejdražší hráč v historii ligy Václav Kadlec na sebe poprvé výrazněji upozornil ve 12. minutě, kdy střelou z dálky prověřil brankáře Diviše. Jinak se však do hry moc nedostával, ačkoli měl na hřišti hodně volnosti a často měnil pozici na hřišti.

Spartě příliš nefungovala záloha a nebezpečnější tak byli hosté. Ve 14. minutě si Mebrahtu obhodil Michala Kadlece a běžel na Koubka.

Stíhat se ho snažil Vácha a alespoň mladoboleslavského útočníka rozhodil a Mebrahtu nedůraznou střelou trefil jen brankáře Koubka. Ten chytil i střelou Hůlky po rohovém kopu.

Boleslav dvakrát rychle srovnala

Trenér Sparty Ščasný už po půlhodině udělal změnu v sestavě a místo Čermáka poslal do hry dalšího útočníka Juliše.

Ve 36. minutě pak domácí udeřili ze standardní situace. Přímý kop tečoval na vlastní branku Hůlka, Diviš reflexivně vyrazil míč jen před sebe a Lafata hlavou vstřelil svůj třetí gól v sezoně.

Rosický láká na Letnou. Nastoupí v sobotním šlágru kola proti Boleslavi?

Mladá Boleslav však měla odpověď. Chramosta dostal kolmou přihrávku za obranu, Koubka znovu nepřekonal, ovšem u míče byl jako první Mebrahtu a z úhlu trefil prázdnou branku. Ukončil tak 401 minut trvající ligovou neprůstřelnost brankáře Koubka v dresu Sparty.

Do druhé půle nastoupila Sparta aktivněji a přišla odměna. Marečka ještě vychytal Diviš, ovšem z následného rohu Karavajeva se hlavou prosadil Šural.

Jenže vedení znovu Letenští dlouho neudrželi. Marešův centr přinesl závar ve vápně a Chramosta podstřelil vybíhajícího Koubka.

Rosický: Vyhrát jsme si dneska nezasloužili

Rozcvičovat se tak začal Rosický, což přineslo bouřlivou reakci publika, které se své hvězdy dočkalo v 72. minutě. Jeho střídání doprovodilo potleskem ve stoje a skandováním jména kapitána reprezentace.

„Pro mě osobně to byl velký zážitek, fanouškům moc děkuji, bylo to nádherné přivítání. Mrzí mě, že jsme jim to nevrátili vítězstvím,“ řekl Rosický.

„Ještě nemám fyzicky na celý zápas, bylo jasné, že začnu z lavičky. Snažil jsme se pak s tím něco udělat, ale nešlo to. My jsme si dnes ani vyhrát nezasloužili,“ dodal pětatřicetiletý záložník.

Tomáš Rosický spolu s Davidem Lafatou na tréninku Sparty.
Tomáš Rosický (vlevo) na tréninku Sparty s Lukášem Váchou.

Rozhodnout však mohla Mladá Boleslav, ovšem Přikryl sám před brankářem neprostřelil Koubka. Na druhé straně mířil těsně mimo Juliš.

„Muselo se to lidem líbit, hráčům musím poděkovat za výkon, vytvořili si hodně šancí, které jsme sice neproměnili, ale nemůžeme být nenažraní. Já bod beru. Samozřejmě mě mrzí, že jsme to nedotáhli k výhře, ale něco tam mohlo spadnout i Spartě a mohli jsme prohrát,“ hodnotil zápas hostující trenér Kalvoda.

Plzeň zvládla duel v Liberci

Fotbalisté Plzně zvítězili v utkání šestého ligového kola v Liberci 2:1 brankami slovenských hráčů.

Obhájce titulu poslal v 21. minutě do vedení svou premiérovou trefou v české nejvyšší soutěži Jakub Hromada a v 75. minutě pojistil hostům triumf Michal Ďuriš. V závěru už jen snížil ruský útočník Nikolaj Komličenko.

Viktoria bodovala v Liberci podeváté za sebou. Na vedoucí tým tabulky Zlín ztrácí tři a na druhou Spartu už jen jeden bod. Slovan má naopak na kontě po šesti kolech jen jednu výhru.