Strhující finále: O vítězi Stanley Cupu rozhodne až sedmé utkání

4:34aktualizováno  4:54
PRAHA/PITTSBURGH - FOTO + VIDEO - Báječné hokejové představení nabídli fanouškům hokejisté Pittsburghu a Detroitu v šestém finálovém zápase Stanley Cupu. V nejhezčím zápase celé finálové série snů se hrál hokej v obrovském tempu, ve kterém ale měli 45 minut výrazně navrch domácí. Ti vedli zásluhou Staala a Kennedyho 2:0, za hosty již přes enormní snahu v závěru pouze snížil Draper.

Fleuryho atakuje v závěru Hossa, následně se domácím brankáři utvořila valná hromada. foto: ČTK

Těžko, přetěžko se hledají po pěti krásných zápasech další a další superlativa. Přesto to lze, šesté finálové utkání letošního finále Stanley Cupu nabídlo hokej z jiné planety. Takto se bojuje o "svatý grál", nejslavnější sportovní trofej světa.

TŘI HVĚZDY UTKÁNÍ:

1. Marc-André Fleury (PIT): Domácí brankář podal výtečný, soustředený výkon. Neudělal chybu. Za gól nemohl.
2. Tyler Kennedy (PIT): Mladý, dvaadvacetiletý útočník zažil životní zápas, přihrál na první gól, druhý sám dal.
3. Jordan Staal (PIT): Vůdce třetího útoku domácích vstřelil první gól. Kromě útočení zvládl skvěle bránit, ve dvou přesilovkách soupeře strávil na ledě 112 vteřin.

Domácí v "bílém pekle" začali svého soupeře smažit hned od úvodního buly. Jeden útok za druhým se valil na hostujícího brankáře, v polovině první třetiny měli hokejisté "Pens" na svém kontě devět střeleckých pokusů, spoustu dorážek především v přesilovkách navíc pokryli hostující hráči vlastními těly.

Na straně "Tučňáků" se postupně neprosadili Staal, Kennedy, Malkin i Crosby, v dresu "Rudých křídel" byla schopna ohrozit Fleuryho v 1. třetině pouze dvojice Dacjuk-Zetterberg. V parádním představení pokračovali domácí také ve druhé části.

A hned po jedenapadesáti vteřinách se dočkali zasloužené odměny. Staal vystihl rozehrávku Kronwalla ve vlastním obranném pásmu a rozjel se do rychlého protiútoku. V nájezdu 2 na 1 s Cookem vzal zodpovědnost na sebe, první střelu Osgood jen vyrazil před sebe, na dorážku již nárok neměl - 1:0.

MALKIN A DACJUK? NEROZLUČNÁ DVOJICE

Dacjuk vs. Malkin.

Od úvodu druhé třetiny se zároveň pomalu, ale jistě začala rýsovat nerozlučná dvojice tohoto zápasu - Malkin a Dacjuk. Domácí kouč Bylsma překvapivě posílal svého elitního centra na druhý útok soupeře s esy Zetterbergem a Dacjukem. A o devět mladší Malkin si vedl v osobních soubojích s jedním z nejkomplexnějších centrů soutěže skvěle a ve většině případů měl nad zkušenějším sokem navrch.

I po vstřelém gólu měli více ze hry domácí, jenže Talbot a po něm Fedotěnko si vylámali zuby na Osgoodovi. Tomu sice puky vypadávaly z náručí, k dorážkám se ovšem Crosby a spol. dostávali jen zřídkakdy. Hokejisté Detroitu ohrozili v prostřední části hry Fleuryho jen třikrát - nejprve štírek Helm a po něm se v basebalistu proměnil Franzén, který minul branku jen o několik centimetrů.

PITTSBURGH 2:1 DETROIT:

Strhující náboj měly poslední dvě minuty druhé části - hosté si do ní schovali svou poslední, ale největší šanci, když si Zetterberg pohrál s nemotorným Gilem a trefil tyč. po něm na druhé straně kontroval zblízka Fedotěnko a po krásné otočce Malkin. Na skóre se nic nezměnilo.

Tím pohnul až ve 46. minutě životní zápas hrající Tyler Kennedy. Ten se dostal s pukem nerušeně zpoza branky až před Osgooda a nejistého brankáře hostí nadvakrát překonal - 2:0. Domácí tím ovšem pouze otupili pomalu rostoucí tlak hostí. Ti se dočkali snížení již za necelé dvě minuty.

JAK SE MÁLEM PŘIPRAVILI "PENS" O VÝHRU:

Domácí hokejisté odehráli dnes takticky i herně fantastických 48 minut. Poté si ovšem vybrali "oddechový čas", který mohl celou jejich předchozí snahu totálně rozcupovat.

V čase 49:18 totiž hloupě fauluje v útočném pásmu svého soupeře mladý vůdce domácích Jevgenij Malkin a ač nerad musí na trestnou lavici za krosček. Hráči Pittsburghu oslabení s vypětím všech sil přežijí.

Jenže minutu a půl po jeho návratu to přežene s napadáním v útočném pásmu také zkušený Bill Guerin a domácí jdou opět do čtyř. I s pomocí beka Scuderiho přežijí také toto oslabení a nakonec si dokráčí k vítězství. Ani jeden z domácích borců si ovšem na střídačce pochvalu rozhodně nevysloužil.

Jejich stupidita totiž mohla zhatit práci celého týmu v předchozím průběhu utkání, naštěstí pro Pittsburgh Zetterberg a spol. nabídnutou šancí pohrdli a zaslouženě prohráli.

Na Fleuryho vypálil od modré nejmladší bek Red Wings Ericsson, puk se odrazil od dvojice hráčů před Fleurym k volnému Draperovi a ten neměl problém zavěsit do prázdné branky - 2:1.

Domácí znejistěli. Navíc soupeři sami pomáhali na koně hloupými fauly. Nejprve přehnal v útočném pásmu agresivitu Malkin, několik desítek vteřin po jeho návratu z trestné jej napodobil zkušený Guerin. Hosté sice v obou přesilovkách pálili na Fleuryho jako u Verdunu, ten však působil jistě a když už mu prostrčil puk za záda nekrytý Franzén, zastoupil jej obrovitý bek Scuderi.

Ač to již mohl málokdo očekávat, tempo postupně nabíralo na ještě vyšších obrátkách. Po návratu z trestné zavařil hostům Guerin, který uvolnil Kunitze a Letanga, dvě minuty před koncem nepropálil Osgooda aktivní Kunitz. To ale nebylo vše. Necelé dvě minuty před koncem propadl na útočné modré Orpik a na Fleuryho se řítil osamocený Cleary. Jeho blafák ale domácí brankář famózně pokryl.

Hosté odvolali brankáře a přišpendlili domácí do jejich obranného pásma. Fleury ovšem odolával. Třináct vteřin před koncem po sérii tří dorážek jej už už překonával Franzén, ovšem opět zasáhl skvělý "gólman" Scuderi. Na brankovišti se poté utvořila skutečná valná hromada, ve které chyběli snad jen oba obránci "Rudých křídel", kteří čekali na modré.

Domácí následné vhazování vyhráli, vyhodili do středního pásma a bylo rozhodnuto. Po třech letech tak bude muset o vítězi Stanley Cupu rozhodnout až sedmý rozhodující zápas. Detroit něco podobného zažije po dlouhých čtyřiatřiceti letech (v roce 1964 podlehl 3:4 na zápasy Torontu), pro hokejisty Pittsburghu bude podobná zkušenost premiérou. Jak vše dopadne se dozvíme v sobotu nad ránem.

FAMÓZNÍ ZÁKROK FLEURYHO PROTI CLEARYMU:

6. FINÁLE STANLEY CUPU:
PITTSBURGH PENGUINS - DETROIT RED WINGS 1:0 po 2. třetině (0:0, 1:0, 1:1)

Branka: 21. Jordan Staal, 46. Kennedy - 49. Draper
Vyloučení: 2:2. Bez využití. Střely na branku: 31:26. Rozhodčí: Bill McCreary, Marc Joannette - Jean Morin, Steve Miller. Diváci: 17 132. Stav série: 3:3. Rozhodující sedmé utkání se hraje v Detroitu od 2:00 hodin v noci z pátku na sobotu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...