Strachová poprvé v sezoně na stupních vítězů. Porazily ji jen dvě Slovenky

13:45aktualizováno  17:12
ZÁHŘEB - Tak to tu ještě nebylo. Stupně vítězů v závodě Světového poháru ve sjezdovém lyžování patří jen Češkám a Slovenkám. Šárka Strachová skončila ve slalomu v Záhřebu třetí, když nestačila jen na vítěznou Veroniku Velez-Zuzulovou a Petrou Vlhovou. Celkově tak v SP zaznamenala šestnácté umístění na stupních vítězů. O překvapení se postarala americká favoritka Mikaela Shiffrinová, která místo útoku na třinácté slalomové vítězství za sebou po chybě první kolo nedokončila.

Šárka Strachová se potřetí v Záhřebu umístila na třetím místě. foto: ČTK/AP

Buď ráda, že lyžuješ za Česko, slyšela slovensky mluvící slalomářka Dubovská

Strachová tak navázala na dvě třetí místa v Záhřebu z let 2007 a 2009.

Pódiové umístění ve Světovém poháru vybojovala naposledy loni 12. ledna ve Flachau, kde byla druhá.

O překvapení se postarala americká favoritka Mikaela Shiffrinová, jež místo útoku na třinácté vítězství za sebou ve slalomech, které jela, nedokončila první kolo. Stejně dopadly mimo jiné i další dvě Češky Martina Dubovská a Gabriela Capová.

Strachová byla třetí už po prvním kole, po kterém za Velez-Zuzulovou zaostala o 41 setin sekundy. Na průběžně druhou Bernadette Schildovou z Rakouska ztrácela bývalá mistryně světa pouze dvě setiny, ale za ní byla o sedm setin Vlhová.

Šárka Strachová v závodě Světového poháru.
Šárka Strachová v cíli slalomu ve finském Levi.

I ve druhé jízdě měla Strachová třetí čas, ale Vlhová zajela nejlépe ze všech, proto se před ni dostala. Naopak lehce zkazila Schildová.

Velez-Zuzulová náskok z prvního kola uhájila, získala skleněnou korunku pro sněhovou královnu a měla radost z česko-slovenských stupňů vítězů. „Je skvělé, že jsme za sebou dvě Slovenky a že je tam i Šárka, o to je to hezčí,“ řekla Velez-Zuzulová na stadionu.

Výsledky:

1. Velez-Zuzulová 2:02,53 (1:00,40+1:02,13), 2. Vlhová (obě SR) -0,24 (1:00,88+1:01,89), 3. Strachová -0,52 (1:00,81+1:02,24), 4. Hansdotterová (Švéd.) -0,83 (1:00,97+1:02,39), 5. B. Schildová (Rak.) -1,16 (1:00,79+1:02,90), 6. Gagnonová (Kan.) -1,91 (1:01,31+1:03,13), 7. Stieglerová (USA) -2,02 (1:01,44+1:03,11), 8. Costazzaová (It.) -2,11 (1:01,32+1:03,32), 9. Truppeová (Rak.) -2,43 (1:01,80+1:03,16), 10. Geigerová (Něm.) -2,93 (1:01,63+1:03,83), ...Dubovská, Capová nedokončily 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 z 10 závodů):

1. Shiffrinová (USA) 400, 2. Velez-Zuzulová 390, 3. Holdenerová (Švýc.) 260, 4. Vlhová 221, 5. Strachová 201, 6. Lösethová (Nor.) 177, ...40. Dubovská 13.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů):

1. Shiffrinová 798, 2. Gutová (Švýc.) 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiaová (It.) 467, 5. Worleyová (Fr.) 463, 6. Velez-Zuzulová 390, ...15. Strachová 201, 67. Ledecká 29, 83. Dubovská 13.

Jednadvacetiletá Shiffrinová minulý týden v Semmeringu vyhrála dvanáctý slalom v řadě, do kterého nastoupila, což dokázala v jedné disciplíně jako první lyžařka.

„Nesoustředím se na rekordy, jen závodím,“ uvedla olympijská vítězka ze Soči a dvojnásobná mistryně světa před startem.

Na trať v Záhřebu, kde vyhrála v letech 2013 a 2015, se Shiffrinová vydala s číslem pět, ale po chybě v polovině trati skončila.

„Je to škoda. Nejela jsem čistě, ale do budoucna nemám obavy,“ řekla Američanka. Slalom nedokončila poprvé od prosince 2012, kdy vypadla ve druhém kole v Semmeringu.

Shiffrinová mohla osmi výhrami v řadě vyrovnat hvězdy Švýcarku Vreni Schneiderovou (1988-89) a Chorvatku Janicu Kosteličovou (2000-01), která závod v Záhřebu sledovala v hledišti a s Američankou se v cíli vyfotila.

Hodnocení slalomu vede se 400 body Shiffrinová, ale Velez-Zuzulová na druhém místě ztrácí jen deset bodů. Strachová si upevnila páté místo.