Stoner se stal v Austrálii podruhé mistrem světa MotoGP

9:15
Australský motocyklový závodník Casey Stoner na hondě se v den svých 26. narozenin stal podruhé v kariéře mistrem světa MotoGP. Šampion z roku 2007 potvrdil svou letošní suverenitu v domácí Grand Prix na Phillip Islandu, kde vyhrál popáté za sebou. Karel Abraham dojel po pádu desátý.

Casey Stoner foto: Reuters

Vítěz kvalifikace Stoner dostal dárek k narozeninám už před startem, kdy bylo jasné, že nenastoupí jeho nejbližší pronásledovatel Jorge Lorenzo ze Španělska. Loňský mistr světa a jediný muž, který mohl ještě Stonera v celkovém pořadí předstihnout, si během pádu v ranním warm-upu poranil prsteníček levé ruky a místo startu v Grand Prix odcestoval do Melbourne, kde se podrobil plastické operaci.

PSALI JSME:

Stonerovi tak stačilo k zisku titulu po čtyřech letech dojet ve Velké ceně mezi nejlepšími šesti. Lídr šampionátu však nenechal nic náhodě a stylem start-cíl vyhrál před Italy Markem Simoncellim a Andreou Doviziozem na hondách.

Po vynechané Velké ceně Japonska kvůli následkům otřesu mozku z Aragonu se do královské třídy vrátil český debutant Abraham a prožil zajímavý závod. Po startu z 15. místa se postupně propracoval do elitní desítky a v jeden moment byl dokonce osmý, čtyři kola před koncem však skončil mimo trať.

V té době začalo na Phillip Islandu hustě pršet a vypadalo to, že Abraham přišel o jisté body, neboť padali i další jezdci. Brněnský závodník se však i s poničenou ducati dokázal do závodu vrátit a dokončil ho jako poslední desátý se ztrátou dvou kol. Nakonec tak zaznamenal nejlepší výsledek od červnové Grand Prix Británie, kde byl sedmý.

Dva závody před koncem sezony je Abraham v průběžném pořadí čtrnáctý o bod za dalším nováčkem Calem Crutchlowem z Británie. Stoner vede o nedostižných 65 bodů.

V kategorii do 125 ccm bodoval poosmé za sebou druhý stálý český účastník MS Jakub Kornfeil, jenž obsadil třinácté místo. Vyhrál Němec Sandro Cortese, který vedl o více než deset sekund, když byl závod kvůli dešti tři kola před koncem ukončen.

Casey Stoner

Druhý dojel Španěl Luís Salom, třetí byl francouzský vítěz kvalifikace Johann Zarco. Díky tomu snížil náskok dnes šestého lídra šampionátu Nicoláse Terola ze Španělska na 25 bodů.

Osmnáctiletý Kornfeil zaostal za Cortesem o 43,349 sekundy a ziskem tří bodů potvrdil celkové dvanácté místo v MS. Český závodník vyšel bodově naprázdno pouze ve třech z dosavadních patnácti Grand Prix v sezoně.

Nejdramatičtější situace v boji o mistrovský titul je v kategorii Moto2, kde Němec Stefan Bradl převzal díky druhému místu o tři body vedení od Španěla Marka Márqueze. Dosavadní lídr šampionátu startoval kvůli trestu z kvalifikace, v níž zavinil pád, z posledního místa a divokou stíhací jízdou zachránil alespoň stupně vítězů. Závod vyhrál Alex de Angelis ze San Marina.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.