7. června 2017 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Stojíš za prd. Všechno je jen tvoje chyba. Fanoušci Nashvillu zesměšňují gólmana

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Gólman Pittsburghu Matt Murray inkasuje a fandové Nashvillu se mu kvůli tomu vysmívají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gólman Pittsburghu Matt Murray inkasuje a fandové Nashvillu se mu kvůli tomu vysmívají. | foto: Reuters

NASHVILLE/PRAHA Hokejovou halou v Nashvillu zní sborový zpěv. A nezpívá žádnou z populárních písní ve stylu country. Žlutí zalitou arénou zní dunivý chorál: „Murray, Murray, Murray. Střelec střílí a dává gól, ty stojíš za prd. Všechno je jen tvoje chyba, jen tvoje chyba, jen tvoje chyba.“

Fanoušci tak slaví puky v síti Pittsburghu, posledního soupeře jejich favoritů na cestě za Stanley Cupem. Ti v neděli opět vyhráli a srovnali stav finále na 2:2 na zápasy.

Švéd Victor Arvidsson prudkou ranou nad lapačkou překonává Matta Murrayho. V Nashvillu dostal za dva zápasy osm branek, pokaždé navíc odjížděl z ledu jako poražený. Domácí družina, oděná v sytě žlutých úborech, opět ukázala svou sílu před vlastními fanoušky.

Právě díky dominantním výkonům na svém ledě stále usilují o Stanleyův pohár. Rádi opakují, že jim svědčí hlasitá podpora z hlediště. „Atmosféra je trochu podobná té na evropských fotbalových stadionech. Tam jsou také všichni na stejné lodi a přesně vědí, co a kdy dělat,“ srovnává trenér Peter Laviolette.

Také Mike Sullivan, pro změnu pittsburský kouč, bouřlivé prostředí v Bridgestone Areně oceňuje. „V hale je spousta energie. Myslím si, že si to naši hráči užívají.“ Ale co Murray, jehož jméno zní halou v posměšném sloganu? „Jsou to vášniví diváci, čekali jsme to,“ zůstává nad věcí. Zatímco on si zachovává nadhled, hokejová veřejnost se baví. „V Nashvillu je nejlepší atmosféra v NHL,“ shodují se příznivci jiných klubů. A stýskají si, že na svých stadionech nic podobného nemají.

Nashvillské publikum a jeho popěvky se staly fenoménem. Zrodily se v osmdesátých letech, kdy se ve městě country hrála jen farmářská liga ECHL. Už tehdy se formovalo jádro fanoušků, kteří dnes chodí do sektoru 303, odkud se pravidelně ozývá zpěv. Často se přidají i mnozí další. Sektor 303 má vlastní web, kde se vyznává z lásky k hokeji i vysvětluje, že chová značný respekt k hokejistům soupeře.

Hokejisté Nashvillu porazili ve třetím finále zámořské NHL Pittsburgh vysoko 5:1
Finále NHL: Pittsburgh Penguins versus Nashville Predators.

Provokování popisují jako zábavu a chlubí se tím, že se spoustě současných i bývalých hráčů Nashvillu svérázné fandění velmi zamlouvalo. Pochvaloval si to i bývalý český gólman Tomáš Vokoun, generální manažer Dan Poile dokonce zaslal sektoru 303 děkovný dopis. Možná i kvůli tomu, že skandování občas protivníka rozhodí, případně dostane pod tlak rozhodčí. Sudí Paul Stewart přiznal, že pod náporem opakovaně chyboval, někdejšího brankáře Jocelyna Thibaulta prý slogany vyhnaly na střídačku.

Thibault nepochybně slyšel to samé jako Murray. „Střelec střílí a dává gól, ty stojíš za prd. Všechno je jen tvoje chyba, jen tvoje chyba, jen tvoje chyba.“ Murrayho minimálně ještě jedno setkání s nashvillskými fanoušky čeká. Obě předchozí pittsburský gólman prohrál, dokáže příště obstát?

  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz