Štěpánek vybojoval pátý titul v kariéře

Davis Cup

22:17aktualizováno  23:54
WAHINGTON - Tenista Radek Štěpánek se po dvou a půl letech dočkal turnajového titulu. Český daviscupový reprezentant získal vavřín ve Washingtonu, kde ve finále zdolal nejvýše nasazeného Gaela Monfilse z Francie dvakrát 6:4. Štěpánek tak oslavil pátý titul v kariéře.

Radek Štěpánek. foto: ČTK

Karvinský rodák potvrdil, že se mu na tvrdém povrchu daří, jelikož i při jeho triumfech v Rotterdamu (2006), Los Angeles (2007) a předloni v San Jose a Brisbane se vždy hrálo na podobném podkladu.

Ve Washingtonu nenasazený Štěpánek získal ve finále brejk hned ve třetí hře po tlaku od základní čáry. Pak byl set při servisu českého tenisty v šestém gamu na deset minut přerušen, ale hráči ani neodešli z kurtu. Štěpánek po pauze zvýšil po dvou výměnách na 4:2, načež rozhodčí zápas znovu přerušili a hráče poslali do útrob stadionu.

Štěpánek nejstarší vítěz
Po čtyřiceti minutách zápas pokračoval a Štěpánek už set nepustil. Sice se nemohl trefit do prvního servisu, přesto v duelu nečelil brejkbolu a první set ukončil esem. Hned v první hře druhé sady ukázal Štěpánek svoji sílu i častějšími výpady k síti a podruhé vzal Monfilsovi podání, což mu stačilo k zisku setu i utkání.

Na oslavu výhry pobavil fanoušky tradiční rybičkou, kterou zopakoval dvakrát. Od fanoušků v hledišti si ještě půjčil českou vlajku a na dvorci s ní zamával.

Ve Washingtonu Štěpánek titulem navázal na svého trenéra a bývalého druhého hráče světa Petra Kordu, který v americké metropoli vyhrál před 19 lety.

Navíc se Štěpánek stal v dvaatřiceti letech nejstarším vítězem turnaje po slavném Američanovi Jimmym Connorsovi, jenž zde v roce 1988 triumfoval jako pětatřicetiletý.

Křišťálová lupa 2011

Za titul Štěpánek získal 264.000 dolarů a 500 bodů, díky kterým se v pondělním vydání dvouhry žebříčku ATP posune z 54. místa na dohled elitní třicítky.