Štěpánek postoupil do čtvrtfinále Wimbledonu

17:43
Londýn - Tenista Radek Štěpánek postoupil poprvé v kariéře do čtvrtfinále Wimbledonu. Čtrnáctý nasazený hráč dnes na trávě v All England Clubu porazil v osmifinále Španěla Fernanda Verdaska v pěti setech 6:7, 6:3, 4:6, 6:4 a 6:2. Štěpánkovým soupeřem v boji o postup do semifinále bude Švéd Jonas Björkman.

Radek Štěpánek foto: ČTK

"Je to fantastické," řekl Štěpánek novinářům po zápase. "Ale já budu dělat všechno pro to, abych třeba za dva dny byl semifinalistou," dodal. Už nyní je v tomto století prvním českým mužem ve čtvrtfinále Wimbledonu. Naposledy to dokázal jeho současný trenér a rádce Petr Korda v roce 1998.

Zkušený Švéd Björkman se mezi posledních osm dostal v Londýně i před třemi lety. Český hráč s ním má zatím negativní bilanci 0:3 na zápasy, přičemž ještě nezískal ani set. Naposledy spolu hráli před rokem ve Vietnamu.

"Hraje spoustu let, je to jeden z nejlepších deblistů na světě. Jeho zkušenosti jsou určitě obrovské a tráva je pro něj nejlepším povrchem, nakterém může hrát," ocenil Štěpánek příštího soupeře. "Ale já si myslím, že vím, co od něj můžu čekat. Bude to souboj stejného typu hry - oba se budeme tlačit co nejvíce k síti. Já se budu snažit se na ten zápas co nejlépe připravit a udělám vše pro to, abych postoupil do semifinále."

K postupu přes Verdaska potřeboval Štěpánek tři a půl hodiny. Španěl se nechal v závěru zápasu dvakrát ošetřovat. Ve čtvrtém setu ho zlobil kotník, v další sadě lýtkový sval. "Ptal jsem se ho po zápase, zda to je vážné, ale řekl mi, že jsem ho prostě uhonil," prohlásil Štěpánek.

Oba jeho španělští soupeři ve Wimbledonu Ferrero i Verdasco prý hráli naprosto stejným stylem. "Oba hráli ze základní čáry, vůbec nechodili na síť. Dneska to bylo jiné hlavně v tom, že Verdasco je levák a hodně toho využíval při servisu. Na trávě to není tak snadné vrátit," řekl nejlepší současný český tenista.

V prvních dvou setech dnes oba hráči výborně podávali, Verdasco měl ještě na konci druhé sady úspěšnost prvního servisu 88 procent. V první sadě nezvládl Štěpánek tie-break, v druhé pak využil svůj první brejkbol, aby získal podání soupeře, a vyrovnal stav utkání na 1:1 na sety.

Třetí sada patřila Španělovi, který k výbornému podání a úderům od základní čáry přidal i přesný return. Štěpánkovy výpady k síti se mu tak dařilo odrážet vlastními prohozy a český hráč třetí set prohrál.

Po čtvrthodině čtvrté sady to už vypadalo s nadějemi českého tenisty černě. Karvinský rodák potřetí v utkání přišel o servis a prohrával 0:3 na gamy. "Už jsem byl skoro po smrti," vyprávěl po zápase s obvyklou nadsázkou. Dřel, zlepšil hru a začal nutit soupeře k chybám. Tím dokázal vývoj zvrátit a dalších pět her získal pro sebe. Španěl se pokusil rozjetého soupeře zastavit ošetřením nohy, ale sebejistý Štěpánek získal čtvrtý a pak hladce i pátý set.

"Ten čtvrtý set byl rozhodující," uvedl po zápase. Právě v něm začal cítit, že získává iniciativu, začíná zápas řídit a Verdaskovi naopak utkání uniká. "Nejdůležitější je, že jsem se nevzdal a že jsem bojoval do posledního míče," řekl Štěpánek.

Český tenista potvrdil, že se cítí ve výborné formě, hraje uvolněně a do každého zápasu jde naplno. "Je těžké říci, že si to užívám, ale trochu to je pravda. Snažím si odlehčit a cítím se v naprosté pohodě. Mám strašnou chuť hrát, a to je pro každého tenisu hodně důležité."

Berdych se s Wimbledonem rozloučil
Tenista Tomáš Berdych nestačil na Švýcara Rogera Federera a v osmifinále se rozloučil s Wimbledonem. Dvacetiletý český hráč, který měl od druhého setu problémy s ramenem, se světovou jedničkou a trojnásobným vítězem turnaje v All England Clubu dnes na londýnské trávě prohrál 3:6, 3:6 a 4:6 za necelou hodinu a půl.