Štěpánek porazil sám sebe, Češi jsou v kritické situaci

Davis Cup

15:38aktualizováno  22:02
BARCELONA - Čeští tenisté po prvním dni prohrávají 0:2. Překvapení ve finále Davis Cupu se nekonalo. Podle očekávání úvodní zápas získal Nadal v poměru 7:5, 6:0 a 6:2. Ve druhém zápase měl Štěpánek Ferrera už "na lopatě", ale nepochopitelně se mu přestalo dařit a Ferrer zápas obrátil a vyhrál po setech 1:6, 2:6, 6:4, 6:4, 8:6.

Radek Štěpánek z ČR nastoupil ve druhém utkáni proti domácímu Davidu Ferrerovi foto: ČTK

On-line finále

Finálovou bitvu Španělsko - Česko sledujte on-line ZDE

Sobotní čtyřhra začíná ve 12:00

Štěpánek začal své utkání stejně jako Berdych - ztrátou podání. Pak ale vyhrál šest gamů v řadě a získal první sadu za 31 minut poměrem 6:1.

Podobný vývoj mělo utkání i ve druhém setu. Ferrer získal první bod až za stavu 4:0 pro Štěpánka. Byl to navíc brejk, který Španěl hned potvrdil a zdálo se, že se vrací do hry. Český tenista ale vyhrál následující dva gamy a celý set poměrem 6:2.

Ve třetím setu se ovšem vrátil domácí hráč do hry a dokázal pravidelně získávat body ze svého podání a zároveň brejkovat Štěpánkovo. Navíc se Radkovi už tolik nevedly jeho oblíbené kraťasy a více kazil. Španěl tak díky tomu vyhrál vyrovnaný set 6:4 a snížil na 2:1 na sety.

Štěpánek najednou ztratil lehkost, se kterou vyhrál první dvě sady a začal hodně kazit. Ferrer tak mohl získat i svůj druhý set v poměru 6:4. Podobně pokračoval i v rozhodujícím setu. Soupeři přestali ztrácet svá podání a hrálo se hodně vyrovnaně. Klíčový prejk se povedl Ferrerovi hned poté, co svůj brejkbol nevyužil Štěpánek. Domácí tenista vyhrál 8:6 a celé utkání 3:2 na sety.

Španělsko - Česko 2:0 po prvním dni

Nadal - Berdych 7:5, 6:0, 6:2.
Esa: 6:1. Dvojchyby: 2:2. Využité brejkboly: 7/12 - 1/6. Nevynucené chyby: 21:40. Vítězné údery: 29:24. Čas: 2:28.

Ferrer - Štěpánek 1:6, 2:6, 6:4, 6:4, 8:6.

Berdych ale rozhodně svou hrou nezklamal. Sice prohrál hned první podání, ale dokázal si ho hned vzít zpátky. Předváděl agresivní hru na hranici rizika a mnohdy dostal světovou dvojku do úzkých.

Radek Štěpánek

V úvodním duelu nezačal český hráč dobře - ztratil své podání. Hned ale svou chbu napravil a hrál s Nadalem vyrovnaný set. Nervozní domácí jednička, ale nakonec dovedla set k výhře, což ji značně uklidnilo.

Do druhé sady vstoupil Berdych znovu ztrátou podání. V té době už ale světová dvojka hrála, tak jak jsme u ní zvyklí a českého borce vyprovodil z kurtu 6:0.

Nadal byl definitivně na koni a náš tenista nestíhal. Až za stavu 4:0 ve třetí sadě získal první game. I tak Španěl už Čecha do hry nepustil a vyhrál 6:2, celkově 3:0 na sety.

Klíčem k rychlé výhře bylo i podle Nadala vítězství v prvním setu. "Po první sadě jsem se uklidnil a to mi pomohlo. Hrál jsem svojí hru a už jsem tolik nechyboval," zhodnotila španělská jednička.

David Ferrer.

Hodně štěstí týmu v duelu proti Španělům v Barceloně popřál e-mailem Ivan Lendl a nečekaně rovněž Američan Pete Sampras.

Lendl, člen vítězného československého týmu z roku 1980, do katalánské metropole nepřiletěl, ale poslal e-mail majiteli České sportovní Miroslavu Černoškovi, jehož firma finále marketingově a logisticky z české strany zajišťuje. Lendl vyjádřil naději, že oslaví zisk salátové mísy a napsal, že se chystá sledovat zápasy v televizi, a proto si k fanouškovským rituálům nakoupil speciální nápoje.

Tomáš Berdych

Další světová jednička Sampras poslal e-mail Zdeňku Duplákovi, manažerovi České sportovní, který se o sedminásobného vítěze Wimbledonu staral loni v Praze při exhibici. Sampras popřál štěstí s tím, že věří, že bude v televizi sledovat úspěch České republiky.

Rafael Nadal.

V hledišti bude Radku Štěpánkovi a Tomáši Berdychovi fandit trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný, který na barcelonském stadionu, který leží nad tenisovou halou, získal první zlato v roce 1992.

Dorazila i olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová a nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller.