Start do Světového poháru Čechům nevyšel, od Kanaďanů schytali šestigólový debakl

1:41aktualizováno  4:55
TORONTO/PRAHA - Čeští hokejisté vstoupili v Torontu do ostře sledovaného Světového poháru drtivým debaklem 0:6 od domácího výběru. Ten vedl 3:0 už po první třetině a i v dalším průběhu souboje nad partou kouče Josefa Jandače dominoval. Druhý duel čeká na Čechy v pondělí od 21:00 hodin SELČ proti týmu Evropy, který si dnes poradil 3:0 s Američany.

Český tým pod vedením Josefa Jandače. foto: ČTK

Brankářský rébus českého týmu byl vyřešen ve prospěch Michala Neuvirtha, Petr Mrázek zůstal pro utkání s Kanadou na lavičce.

DUEL KANADA VS. ČESKO JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Jandačův výběr byla zámořskými novináři a experty spolu s Výběrem Evropy odsouzena k tomu, aby na Světovém poháru hrála roli otloukánků, zatímco ten se v prvním duelu s Američany tomuto postavení vzepřel, když vyhrál 3:0, Češi dostali od Kanady tvrdou lekci.

Michael Neuvirth inkasuje.
Ondřej Palát před Pricem neuspěl.

Zápas měl ostrý úvod. Jako první ohrozil Priceho tečí po kombinaci s Hanzalem Palát. Vzápětí mohl otevřít skóre domácí kapitán Crosby, ale Neuvirth jeho únik zlikvidoval lapačkou. Češi byli aktivní a při hře čtyř na čtyři zahrozil Voráček, Kanaďané se pak ubránili 15 vteřin ve třech proti pěti a v šesté minutě jim ještě pomohla horní tyč po pokusu Hemského.

Pak se ale začala dostávat do náporu Kanada a v 9. minutě se dostala do vedení. Po Marchandově střele se puk od zadního mantinelu dostal ke Crosbymu, který chytře o Neuvirthova záda skóroval. Kouč Jandač si vybral možnost apelovat u sudích na sporný okamžik, ale u videa se kontakt Marcharda s Neuvirthem jako nedovolený neukázal.

Kanada - ČR 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

(Hokejový Světový pohár - skupina A)

Branky a nahrávky: 9. Crosby (Marchard, Stamkos), 18. Marchand (Burns, Crosby), 20. P. Bergeron (Marchand), 28. J. Thornton (Crosby, Duchene), 35. Toews (Getzlaf, Tavares), 53. Pietrangelo (Doughty, Tavares). Rozhodčí: Furlatt, Lee - Miller, Cormier (všichni Kan.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 50:27. Diváci: 18.978.

Kanada: Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - Perry, Toews, Couture - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, Getzlaf, Tavares - R. O'Reilly, Duchene, J. Thornton. Trenéři: Mike Babcock, Misha Donskov, Claude Julien, Bill Peters, Joel Quenneville a Barry Trotz.

ČR: Neuvirth - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - J. Voráček, Plekanec, M. Michálek - Pastrňák, Hanzal, Palát - Hemský, Faksa, Michael Frolík - Jaškin, Sobotka, Červenka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Neuvirth pak zlikvidoval možnost Tavarese a před dorážkou Getzlafa do prázdné branky sudí přerušili hru. Následovala pasáž bez větších šancí, ale v 18. minutě Kanada znovu udeřila, když po vyhraném vhazování ránou od modré čáry překonal Neuvirtha tečí střely obránce Burnse Marchand.

Sedm setin sekundy před první pauzou upravil favorit už na 3:0. Crosby sebral puk Kempnému a po Marchandově přihrávce zblízka zasunul puk k levé tyči Bergeron.

Od druhé třetiny chyběl v české sestavě Faksa a kouč Jandač měl k dispozici jen jedenáct útočníků. Kanada držela zápas plně ve své moci. Ubránila se při Bouwmeesterově vyloučení a opět byla nebezpečná v útoku. Ve 28. minutě po Crosbyho přihrávce zvýšil na 4:0 Thornton, který zakončoval do odkryté branky.

O chvíli Neuvirth zlikvidoval únik Bergerona. Při vyloučení Zbyňka Michálka ještě český gólman sebral radost Stamkosovi, který zakončoval do odkryté branky, ale po tlaku před brankovištěm už proti Toewsovi neměl šanci. Sebral čisté konto Priceovi mohl před druhou přestávkou Červenka, ale jeho bekhendový pokus skončil na horní tyči.

Jandačův výběr nedokázal brankáři Montrealu sebrat neprůstřelnost při trestech Getzlafa a Duchene. Při Nakládalově vyloučení se v 53. minutě naopak znovu prosadili Kanaďané. Pietrangelo střelou přes stínícího Toewse překonal Neuvirtha, které při dalších šancích Babcockova týmu zabránil většímu rozdílu. Český gólman si nakonec připsal 44 zákroků.