Srovnáno. Berdych v Davis Cupu hladce napravil Štěpánkovo zaváhání

Australian Open

18:57
Čeští obhájci titulu hrají po prvním dnu v úvodním kole Davisova poháru s nizozemskými tenisty v Ostravě nerozhodně 1:1. Nejdříve neuspěl Radek Štěpánek, který ve vyprodané ČEZ Aréně vedl nad Robinem Haasem 2:1 na sety, ale prohrál 6:3, 4:6, 7:6, 2:6 a 1:6. O vyrovnání se zasloužil sedmý hráč světa Tomáš Berdych jistým vítězstvím nad Igorem Sijslingem dvakrát 6:3 a 6:0.

Tomáš Berdych. foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Důležitá pro vývoj utkání bude sobotní čtyřhra. Kapitán Jaroslav Navrátil při losu nahlásil Lukáše Rosola a Jiřího Veselého, ale hrát budou od 14:00 Berdych a Štěpánek, kteří mají v Davisově poháru bilanci 14 výher a jediné porážky.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

I Nizozemci nejspíše udělají do čtyřhry změnu. Zatím mají nominovaný pár Thiemo de Bakker, Jean-Julien Rojer, ale kapitán Jan Siemerink může vybrat třeba Haase se Sijslingem, kteří loni došli do finále čtyřhry na Australian Open. Variantou je i Haase s dvaadvacátým deblistou světa Rojerem. Spolu nastupovali v DC loni i předloni a porazili tal= Švýcary Rogera Federera se Stanislasem Wawrinkou.

Padesátý hráč světa Štěpánek prohrál v Davisově poháru svůj pátý pětisetový zápas dvouhry ze sedmi. Pětatřicetiletý tenista v úvodí dvouhře udělal během tří hodin a 39 minut 63 nevynucených chyb a především využil pouze tři z 18 brejkbolů, z nichž pět měl ve ztracených setech.

Radek Štěpánek (vpravo) a nehrající kapitán Jaroslav Navrátil

"Klíčové bylo, že jsem nebyl schopný využít brejkboly. Měl jsem hodně šancí, ale využil jenom pár. Nedohrával jsem správně gamy, jak jsem měl," řekl Štěpánek na tiskové konferenci. "Na konci druhého setu jsem udělal hloupé chyby, a proto o set přišel. Ve čtvrtém setu jsem mohl být brejk nahoře, ale byl naopak brejk dole a on se nadechl a uvolnil. To samé v pátém setu," prohlásil.

Haase si pochvaloval, že při Štěpánkových brejkbolech dobře podával. "Radek jich měl opravdu hodně, ale možná jsem měl více štěstí, protože to bylo vyrovnané" řekl. Nizozemec vzal Štěpánkovi podání celkem šestkrát z jedenácti brejkbolů.

Štěpánek se tradičně snažil hrát pestře. Zkoušel dlouhé výměny, zkrácení i výpady k síti. Právě díky aktivnímu stylu získal důležitý tie-break ve třetím setu, ale psychickou výhodu nevyužil. Ve zbylých dvou sadách vždy špatně začal a Haase, postavený v žebříčku o čtyři místa výše, byl důraznější, zatímco Štěpánek zaostával.

Berdych ve svém 60. utkání v Davisově poháru potvrdil proti Sijslingovi roli favorita. Semifinalista Australian Open lépe podával, za celý zápas nepovolil 62. hráči světa jediný brejkbol a přesnější i razantnější byl ve výměnách od základní čáry. Berdych vyhrál bez problémů za 102 minut hry.

"Jsem strašně rád, že utkání probíhalo, jak probíhalo. Jsem rád, že veškerá únava je zahnaná a na kurtu jsem se cítil jakžtakž dobře a výkon i tak vypadal," řekl Berdych České televizi. "Tomáš výborně podával, hrál agresivně a ukázala se jeho třída. Sijsling byl úplně bez šance," ocenil kapitán Navrátil.

Čeští tenisté mají v moci slavnou stříbrnou "salátovou mísu" už dva roky. Poprvé vyhráli Davis Cup v roce 2012 po dlouhých 32 letech a loni dokázali titul obhájit. Celkem v soutěži vyhráli už devět zápasů za sebou.