Sprinty běžkařů ovládli Krjukov a Björgenová, hrdinkou byla Majdičová

23:47
WHISTLER - Ruský lyžař Nikita Krjukov a Norka Marit Björgenová ovládli dnešní olympijské sprinty klasickou technikou ve Whistleru. Krjukov vyhrál překvapivě před krajanem Alexandrem Panžinským, když o jeho triumfu rozhodlo až předkopnutí nohy na cílové pásce. Bronz bral Nor Petter Northug, další z norských reprezentantů a největší favorit Ola Vigen Hattestad skončil na nepopulárním čtvrtém místě.

Zraněná Petra Majdičová. foto: Reuters

Českým reprezentantům se nevedlo. Dušan Kožíšek, Aleš Razým ani Eva Nývltová nepostoupili z kvalifikace mezi třicet nejlepších, byť Nývltové chybělo jen 0,52 vteřiny.

Mezi ženami od kvalifikace až po finále dominovala Björgenová, která se dočkala prvního olympijského zlata a přidala další cenný kov k bronzu z pondělní volné desítky. O 1,1 vteřiny dojela druhá Polka Justyna Kowalczyková. Vedoucí závodnice hodnocení Světového poháru si vylepšila dojem z prvního pondělního startu, kdy dojela až pátá.

Zraněná Petra Majdičová.

Hrdinkou dne ale byla bronzová Petra Majdičová. Třicetiletá Slovinka do závodu nastoupila i přesto, že těsně před startem kvalifikace měla při tréninku těžký pád z několikametrové sráze přímo do potoka, a pak si v slzách a bolestech s pohmožděným bokem a žebry v první části závodu dojela pro 19. místo.

Majdičová nakonec přešla přes čtvrtfinále a časem i ze semifinálové rozjížďky. Ve finále se dočkala třetího místa, ale hned po dojezdu padla do rukou slovinských lékařů, kteří ji museli téměř křísit. Majdičová se ale na svých třetích hrách konečně dočkala vysněné medaile.

Velký souboj nabídlo hlavně mužské finále, v němž ruský dvojblok Krjukov - Panžinskij odrazil očekávaný nápor tria Norů Northuga, Hattestada a Pettersena. Ten krátce po startu po kolizi s Kazachem Poltaraninem upadl a jeho naděje vyhasly. Dvacetiletý Panžinskij, nečekaný vítěz kvalifikace, dlouho na trati vládl.

Ruský sprinter Nikita Krjukov (4) poráží ve fotofiniši Alexandra Panžinského

Před sjezdem na stadion jej ale Krjukov dostihl a v přímém ruském souboji v cílové rovince nakonec svého o čtyři roky mladšího reprezentačního kolegu těsně předstihl, aby pak společně s ruskou vlajkou nadšeně obíhali celý stadion. Triumf Krjukova však úplnou senzací není, sprinterský specialista v sezoně na krátkých tratích už třikrát stanul na třetí pozici.

Nory bronz Northuga nemohl uspokojit, byť lídr Světového poháru nechal zapomenout na pondělní blamáž, kdy na patnáctikilometrové trati skončil až 41. I tak měl ale Northug ve tváři otrávený výraz. Trpké zklamání prožil také Hattestad, který loni na MS v Liberci zvítězil ve sprintu jednotlivců i dvojic a dnes se od něj čekal jasný útok na zlato.

Švéd Emil Jönsson, vedoucí muž SP v hodnocení sprinterů, skončil v semifinále. Jeho krajan Björn Lind, vítěz olympiády v Turíně, kde se ale jelo volnou technikou, vypadl ještě o kolo dřív. Sprint klasickou technikou měl dnes ve Whistleru olympijskou premiéru.

VÝSLEDKY SPRINTŮ

Muži - sprint klasickou technikou (1,6 km): 1. Krjukov 3:36,3, 2. Panžinskij (oba Rus.) stejný čas, 3. Northug -9,2, 4. Hattestad (oba Nor.) -13,7, 5. Poltaranin (Kaz.) -18,1, 6. Pettersen (Nor.) -1:19,9, ...35. Kožíšek, 44. Razým (oba ČR) - nepostoupili z kvalifikace.

Ženy - sprint klasickou technikou (1,6 km): 1. Björgenová (Nor.) 3:39,2, 2. Kowalczyková (Pol.) -1,1, 3. Majdičová (Slovin.) -1,8, 4. Olssonová (Švéd.) -2,5, 5. Genuinová (It.) -9,9, 6. Brunová-Lieová (Nor.) -12,3, ...33. Nývltová (ČR) - nepostoupila z kvalifikace.