Biatlonová paráda: Moravec i Vítková obsadili ve sprintu druhé místo

13:08aktualizováno  16:36
ÖSTERSUND/PRAHA - Skvělá střelba a vynikající běh. Biatlonistům se sprintu v Östersundu povedly. Ondřej Moravec obsadil druhé místo, mezi ženami doběhla na stříbrné pozici Veronika Vítková.

Ondřej Moravec na stupních vítězů. foto: ČTK/AP

Loni na hrách v Soči to byla česká biatlonová pohádka. A pohádka je to i nadále. V Östersundu zažili Češi sobotu ve znamení číslice 2. Výborného výsledku dosáhl mezi muži i Ondřej Šlesingr, který dojel čtvrtý.

Moravce pokořil jen „nezničitelný“ Fourcade

„Nedá se jim nic vytknout, fantazie,“ chválil výkon svých svěřenců reprezentační šéftrenér Ondřej Rybář. „Chvíli to vypadalo i na dva kluky na pódiu, pak tam vlítl Slovinec Fak. Každopádně klobouk dolů.“

Jen jeden biatlonista byl ve sprintu lepší než Ondřej Moravec - biatlonový král králů minulých sezon Martin Fourcade. Francouz napravil svoji „minelu“ z úvodu vytrvalostního závodu a všem ukázal, kdo je obhájcem velkého glóbu. V cíli byl první s ohromující převahou 28,3 vteřiny.

Biatlonistou s mimořádně vyrovnanou formou je však v Östersundu český třicátník Michal Šlesingr. Třetí místo z vytrvalostního závodu a čtvrtá příčka ze sprintu znamenají nesmírně radostný pohled na celkové pořadí Světového poháru. V něm se nyní hřeje na druhé pozici, jen pět bodů za Norem Svendsenem.

Šlesingr je tak blízko k tomu, aby se stal teprve čtvrtým českým biatlonistou v historii, který oblékne žlutý trikot pohárového lídra, po Jiřině Adamičkové, Zdeňku Vítkovi a Gabriele Soukalové. Už v nedělní stíhačce se to může povést.

Vzhůru pohárovým pořadím míří také Ondřej Moravec, celkově je už třetí. Po trablích s hledáním náboje při štafetě a nepovedeném závěru vytrvalostního závodu bylo už ve sprintu v jeho podání všechno jinak. V závodě, kdy jedno trestné kolo znamenalo konec nadějí, byl na střelnici bezchybný.

Martin Fourcade během sprinterského závodu s Östersundu,
Martin Fourcade a jeho vítězný výskok.
Stupně vítězů. Zleva: Ondřej Moravec, Martin Fourcade, Jakob Fak.
Ondřej Moravec na stupních vítězů.

Už po druhé střelbě držel Moravec druhé místo, o 9 vteřin před Šlesingrem. Mezi dva Čechy se vzápětí po odjezdu ze střelnice vklínili ještě Slovinec Fak a Rus Garaničev. Rozdíly byly minimální a drama v boji o 2. až 5. místo vytrvalo až do posledních metrů.

Moravec na posledním kole doslova letěl, chvílemi dokonce stahoval ztrátu na vedoucího Fourcada. Francouz byl sice mimo jeho dosah, řadě soupeřů však český reprezentant naděloval vteřinu za vteřinou. Výjimkou byl jedině mocně finišující Slovinec Fak. Přesto zůstaly Moravcovi čtyři desetiny k dobru.

„Každý ví, že se ta smůla nemůže na člověka lepit pořád, Ondra čekal, kdy už to přestane,“ říkal Ondřej Rybář - a právě to se stalo.

Šlesingr se v závěru závodu posunul před Garaničeva na čtvrtou příčku. Klíčem k jeho úspěchu byla položka vstoje, kde si první rány pohlídal, ale potom chytl dobrý rytmus a po 33 vteřinách opouštěl střelnici s čistým kontem.

K výbornému výkonu dvou Čechů se přidal i Tomáš Krupčík, po dvou čistých střelbách si dojel na 33. místě pro pohárové body. Naopak na Jaroslava Soukupa po dvou trestných kolech nezbyly.

Výsledky jsou zároveň příslibem přitažlivé nedělní podívané. Vždyť odstupy ze sprintu zároveň určily i výchozí pozici do stíhacího závodu! A ta je pro Moravce i Šlesingra vynikající.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 24:46,6 (0 tr. okruhů), 2. Moravec (ČR) -28,3 (0), 3. Fak (Slovin.) -28,7 (0), 4. Šlesingr (ČR) -38,9 (0), 5. Garaničev -45,0 (0), 6. Šipulin (oba Rus.) -48,1 (1), 7. Svendsen -49,4 (1), 8. Björndalen (oba Nor.) -56,6 (2), 9. Smith (Kan.) -1:00,3 (0), 10. Eder (Rak.) -1:02,4 (1), ...33. Krupčík -1:48,4 (0), 49. Krčmář -2:17,6 (2), 56. Soukup (všichni ČR) -2:33,4 (3)

Průběžné pořadí SP (po 2 z 25 závodů): 1. Svendsen 96 b., 2. Šlesingr 91, 3. Moravec 83, 4. Lesser (Něm.) 72, 5. Björndalen 72, 6. Semjonov (Ukr.) 67, ...46. Krupčík 8, 47. Soukup 8.

Vítkovou dělilo od triumfu 4,6 vteřin, Soukalová se zlepšuje

Tři dny před 26. narozeninami si jilemnická biatlonistka řekla o páté individuální stupně vítězů ve své kariéře ve Světovém poháru. Na kontě má nyní tři druhá a dvě třetí místa.

Čtvrtá je nyní v celkovém pořadí Světového poháru. Což sečteno a podtrženo pro Čechy při prvním pohárovém kole v Östersundu znamená: třikrát umístění na stupních vítězů, dva závodníci v elitní trojce celkového pořadí poháru a jedna žena jen těsně za ní!

Přitom to stále není konec... Na další skvělé výsledky v nedělních stíhacích závodech je zaděláno.

Zatímco mužům vládl v sobotu ve sprintu „drtivou pěstí“ Martin Fourcade, mezi ženami to byl naopak vteřinový souboj o vítězství i o další příčky. Vítková vyrážela ze druhé střelby coby nejrychlejší žena, o 7 vteřin za ní v tu chvíli zaostávala Ukrajinka Semerenková, o 11 vteřin Norka Eckhoffová. Až později je po druhé střelbě všechny předstihla Italka Wiererová.

Zezadu se navíc tlačily vpřed dvě velikánky Domračevová a Mäkäräinenová, sice chybující na střelnici, zato běžecky už tradičně excelující.

Wiererová na posledním okruhu ztrácela, hrozbou pro Vítkovou nakonec nebyla ani Semerenková. Zato Eckhoffová, která nikdy předtím nevyhrála závod Světového poháru, pádila za životním triumfem.

Norka startovala dříve než Češka. Vítkové věděla, že její náskok na mezičasech posledního kola postupně klesá, 1200 metrů před cílem měla k dobru jen 4,3 vteřiny - a 300 metrů před metou už o tři desetiny zaostávala. Eckhoffová proťala cíl a čekala, jak na její čas odpoví Češka.

Zleva: Veronika Vítková, Tiril Eckhoffová, Kaisa Mäkäräinenová.

Vítková se vydala ze všech sil, za cílem zhluboka vydechovala. Na Norku to nestačilo, chybělo jí 4,6 vteřiny. Odolala však mocně finišující Domračevové a stejně tak Mäkäräinenové, která v cíli naprosto vyčerpaná padla na zem.

Eckhoffová, jež loni jen dvakrát stála na stupních vítězů, mohla začít oslavovat. Její vítězství nabíralo skutečné kontury.

A slavit mohl i Zdeněk Vítek, trenér českého ženského týmu. Byl to v podání jeho svěřenek výborný sprint: druhá Veronika Vítková, sedmnáctá Eva Puskarčíková, třiadvacátá Jitka Landová. A také běžecký výkon Gabriely Soukalové byl po studené sprše ve vytrvalostním závodu potěšujícím sdělením.

Úvodní položku vleže, kde ve čtvrtek čtyřikrát chybovala, tentokrát vyčistila Soukalová parádně. Její běh byl po pomalejším startu stále rychlejší, mohla bojovat minimálně o první desítku.

Jenže přišla položka vstoje. První rána mimo. Pak i druhá. A potom i třetí chyba. Následná tři trestná kola znamenala velkou ránu ambicím české hvězdy, nesrazila ji však do kolen. Dobrým během si řekla o své první letošní body za 29. místo.

„Byl jsem při závodě dost nervózní, rozestupy nebyly moc velké a kolem Verči to hodně lítalo. Ale nakonec to dopadlo dobře, její druhé místo je perfektní,“ hodnotil pro Českou televizi Zdeněk Vítek.

„Pochválit musím i Evu Puskarčíkovou a Jitku Landovou, jednou chybovaly ve střelbě, ale podaly velmi slušný běžecký výkon. Gabčina ležka byla už výborná, bohužel si to vybrala vestoje. Ale snad to příště už spojí. Forma jde u ní nahoru.“

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 21:35,5 (1), 2. Vítková (ČR) -4,6 (0), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -7,6 (2), 4. Wiererová (It.) -9,4 (0), 5. Domračevová (Běl.) -9,5 (1), 6. Valj Semerenková (Ukr.) -25,8 (0), 7. Gregorinová (Slovin.) -43,4 (0), 8. Oberhoferová (It.) -46,5 (2), 9. Hildebrandová (Něm.) -46,8 (1), 10. Latuilliereová (Fr.) -48,5 (2), ...17. Puskarčíková 1:15,8 (1), 23. Landová -1:22,6 (1), 29. Soukalová -1:29,9 (3), 50. Charvátová (všechny ČR) -2:06,9 (3).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 102, 2. Domračevová 100, 3. Eckhoffová 96, 4. Vítková 94, 5. Valj Semerenková 86, 6. Hildebrandová 70, ...19. Landová 39, 26. Puskarčíková 24, 41. Soukalová 12.