Vítězové roku 2013: Vettel, Hejnová, Bayern či daviscupový tým

US Open

6:00
PRAHA - Gesta radosti, slzy štěstí a nekonečné úsměvy. Cílem každého sportovce je zažít právě emoce spojené s vítězstvím. Pojďme si připomenout české i zahraniční osobnosti a týmy, které prožily vůbec nejúspěšnější rok 2013.

Gabriela Soukalová. foto: MAFRA - Petr Lemberk

ČEŠTÍ VÍTĚZOVÉ

Český biatlon. Stačil jediný rok a biatlon se stal jedním z nejsledovanějších českých sportů. Běžci na lyžích s puškami na zádech si získali fanoušky především skvělými výkony a skvěle zvládnutým pořadatelstvím mistrovstvím světa v Novém Městě na Moravě. Největší kometou je bezesporu kráska Gabriela Soukalová, která v roce 2013 vyhrála tři závody Světového poháru a momentálně vede celkové pořadí seriálu v nové sezoně. Mezi muži září Ondřej Moravec, jenž v březnu poprvé vyhrál závod SP. A také ostatní biatlonisté dosahují vynikajících výsledků a pomáhají k úspěchům ve štafetových závodech.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová

Zuzana Hejnová. Česká běžky na 400 metrů překážek neměla v uplynulém roce žádnou konkurenci. Vyhrála všech 13 závodů, do kterých nastoupila. S přehledem ovládla mistrovství světa i prestižní Diamantovou ligu. Hejnová byla vyhlášená nejlepší evropskou atletkou a dokonce se dostala do užší nominace na nejlepší atletku světa, kterou z Čechů dosud vyhrál pouze oštěpař Jan Železný v roce 2000.

Česká překážkářka Zuzana Hejnová

Český daviscupový tým. Čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych se znovu staly ústředními postavami českého daviscupového týmu, který dokázal nemožné. Obhájil triumf v Davis Cupu. Finále v Bělehradě, kde barvy domácího Srbska hájil i druhý hráč světa Novak Djokovič, se změnilo v těžkou zkoušku. Hrdinou víkendu se stejně jako v roce 2012 stal veterán Radek Štěpánek. V rozhodujícím utkání smetl nezkušeného Dušana Lajoviče 6:3, 6:1, 6:1 a tehdy mohly vypuknout vítězné oslavy.

Vítězný daviscupový tým

ZAHRANIČNÍ VÍTĚZOVÉ

Bayern Mnichov. Německý tým převzal po Barceloně titul nejlepšího fotbalového klubu planety. Bavorský velkoklub, který tak dlouho toužil po úspěchu v evropských pohárech, se konečně dočkal období dominance a trofejí. Sestava kolem německých reprezentantů Thomase Müllera, Philipp Lahma, Bastiana Schweinsteigera a zahraničních hvězd Francka Ribéryho a Arjena Robbena vyhrála s přehledem bundesligu, německý pohár, Ligu mistrů, Superpohár UEFA i nedávný šampionát klubů v Maroku. Pod novým koučem Josepem Guardiolou se přitom zdá být ještě silnější než kdy předtím.

Radost fotbalistů Bayernu Mnichov z triumfu na MS klubů

Rafael Nadal. V únoru se španělský tenista vrátil po více než půlroční pauze k tenisu. A odborníci spekulovali, jestli ještě může být tak dobrý jako dřív. Nadal jim během následujících osmi měsíců odpověděl - na 12 ze 13 turnajích postoupil do finále, získal deset titulů, vyhrál grandslamy Roland Garros a US Open. Navíc z tenisového trůnu sesadil Novaka Djokoviče a stal se znovu světovou jedničkou. Tomu se říká comeback.

Radost Rafaela Nadala po vítězném míči

Sebastian Vettel. "Formule 1 je díky němu nuda." I takových reakcí se dočkal jednoznačný vládce sezony Sebastian Vettel. Pilot stáje Red Bull nedal sokům žádnou šanci a počtvrté se stal mistrem světa. Šestadvacetiletý Němec navíc pokořil spoustu rekardů - má nejvíce vítězství v jedné sezoně za sebou (devět), vyrovnal rekord slavného krajana Michaela Schumachera 13 triumfů v jednom roce a měl také nejvíce bodů za jednu sezonu v historii. A podle odborníků může prestižnímu seriálu vládnout i dál.

Vettel vyhrál v Indii a slaví čtvrtý titul pro mistra světa.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...