Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

O čem se mluvilo: fiasko Španělů, tenisové komety i hokejové trápení

US Open

  16:33
PRAHA - Nadmíru bohatý sportovní rok 2014 míří ke svému konci. Kdo zaujal a komu se v uplynulých měsících příliš nedařilo? Server Lidovky.cz vybral pět událostí, které stojí za to si připomenout.

Sergio Ramos (vlevo) a Javi Martinez. foto: ČTK/AP

Jedeme si pro medaili! vykřikli španělští fotbalisté před startem fotbalového šampionátu v Brazílii. Vsadili na ostřílené borce, které mužstvu z Pyrenejského poloostrova vystříleli triumf před dvěma lety na Euru.

Španěl Sergio Busquets nemůže uvěřit, že Španělé do vyřazovacích bojů nepostoupí.

Jenže tentokrát španělský koráb narazil: otřelý styl s nadprůměrným počtem přihrávek nebyl efektivní. Tápali všichni, včetně kapitána a klíčového muže v brance Ikera Casillase. Za dva zápasy dostal favorit sedm gólů, výhra nad Austrálií už mu nepomohla. A tři body na postup ze skupiny ani zdaleka nestačily...

„Španělsko hrálo stejně špatně jako Barcelona v této sezoně. Byla to ostuda a totální kolaps,“ opřeli se do fotbalistů tamní média. V Brazílii nakonec slavilo Německo, pořádající země skončila čtvrtá.

Wawrinka a Čilič se postavili velké čtyřce

V posledních letech nebylo příliš zvykem, aby pohár pro vítěze jednoho ze čtyř tenisových grandslamů pozvedl nad hlavu někdo jiný než kvarteto nejsilnějších. „Jsou zranitelní. Přichází druhá vlna,“ předpověděl v květnu legendární Ivan Lendl.

Stanislas Wawrinka s trofejí.

Jeho slova směrovala i k švýcarskému bojovníkovi Stanu Wawrinkovi, jenž pár měsíců předtím narušil nadvládu Nadala, Djokoviče, Federera a Murrayho na Australian Open. „Nesním?“ ptal se Švýcar sám sebe, když ve finále smetl Nadala 3:1 na sety.

V září pak vystoupal až na zlatý vrchol Chorvat Marin Čilič, jenž si podmanil US Open. A co víc, poprvé od roku 2005 chyběl v grandslamové bitvě o titul jeden ze čtveřice vládců. Dvoumetrovému habánovi stačilo přehrát Japonce Nišikoriho.

Hokejisté strádali, v Česku šířil radost fotbal

Olympiáda v Soči? Druhé Nagano. A pak další triumf na mistrovství světa v Bělorusku... Jenže bohémské cíle se nenaplnily ani z poloviny.

Zklamaný trenér Alois Hadamczik po vyřazení z olympijského turnaje.

Na olympijských hrách nenašel slepovaný kádr pohodu, kouč Alois Hadamczik zběsile točil sestavou a svého času nechával týmové opory jen vysedávat na tribuně. Čechům pak ve čtvrtfinále vystavili stopku Američané.

Hadamczik neunesl výtky novinářů a po turnaji odstoupil. Jeho nástupce Vladimír Růžička mužstvo viditelně pozvedl, na MS v Bělorusku prošel až do semifinále. Češi však nakonec skončili čtvrtí.

Zato fotbalisté zaváleli. Tým kouče Pavla Vrby sice v přípravných zápasech strádal, ale kvalifikací na Euro zatím sviští nečekaně hladce. Setnul Nizozemsko i Island, doteď neztratil ani bod a začíná oprávněně pokukovat po postupu.

Doping: Kreuziger bojuje za očištění, atletice hrozí skandál

Je to běh na dlouho trať. Na jednu stranu se vyvíjí prostředky, které zakázané látky v tělech sportovců odhalí. Hříšníci ovšem hledají stále nové způsoby, jak kontroly fikaně obejít nebo zariskovat. Několik z nich se chytilo do pasti, ostatní zase nařčení odmítají.

PODIVNÝ DOPING. Nesrovnalosti v biologickém pasu zastavily kariéru Romana Kreuzigera. Cyklista se usilovně brání, za nitky však tahají jiní.

Třeba Roman Kreuziger, jemuž Mezinárodní cyklistická unie našla v biologickém pasu řadu nesrovnalostí. „Je to lež,“ reagoval český závodník. Stáj ho však nepustila na Tour de France ani Vueltu. Verdikt vznese soudní arbitráž.

Na obří problémy si zadělala atletika, přesněji řečeno ruští sportovci. Ti podle německého dokumentu Das Erste dopují ve velkém. 99% Rusů má prý zkušenosti se zakázanými látkami, do všeho jsou zapleteni i dopingoví komisaři, kteří údajně provinilcům kryjí záda. Lež? Spekulace? Kdo ví. Případ se začíná rozplétat.

Mocnou společnost zmítá nařčení o korupci

Jakmile vyhrály pořadatelství na fotbalové mistrovství světa v roce 2018 a 2022 Rusko a Katar, začalo se šuškat o podvodech. Vždyť arabská země kandidovala proti „silným“ zemím jako Amerika či Austrálie, muslimský stát navíc sužují nesnesitelná horka.

Přesto FIFA neustoupila. Podivným jednáním, při němž se nejprve snažila detailní zprávy o volbě pořadatelů ututlat, aby je o pár týdnů později zveřejnila, vzbuzuje podezření. Podle listopadové zprávy se ale obě akce uskuteční beze změn.

ČTĚTE TAKÉ

„Je mi z toho zle,“ reagoval například bývalý anglický fotbalista Gary Lineker. „Šéf FIFA si z toho udělal své vlastní diktátorství. Nechutné! Jediný způsob, jak něco změnit, je oba šampionáty bojkotovat,“ líčil. A reakce zainteresovaných osob? „Do Ruska létá Lufthansa, tak proč tam nemůže být MS?“ řekl Platini.

Autor: