28. prosince 2009 8:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportovní hvězdy roku 2009: 9,58 - Muž z jiné planety je v cíli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Usain Bolt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt. | foto: AFP

PRAHA Na loňské olympiádě v Pekingu pobláznil světovými rekordy celou planetu. Ale byl to pouze jeho první velký vzkaz... Tím druhým svá maxima letos ještě vylepšil a z mistrovství světa v Berlíně se stala show jediné tváře. Nosí jméno Usain Bolt. A má vůbec nejrychlejší nohy, s jakými se kdy člověk narodil.

Anketa

Kdo si zaslouží ocenění "nejlepší sportovní výkon roku 2009"?

Usain Bolt 731
Fotbalisté Barcelony 162
Daviscupoví tenisoví reprezentanti 248
Hokejisté Ruska 169
Josef Váňa 1330
Jenson Button 112
Roger Federer 319

Gepard. Letadlo. Muž z budoucnosti. Nebo Superman... Těch přívlastků už dostal král sprintu požehnaně. "Ale já nejsem žádný Superman, jsem jen blesk," pousmál se jednou 23letý Jamajčan. Právě blesk znamená v překladu jeho slavné příjmení - věřte, uslyšíte ho ještě tisíckrát.

Protože Bolt se zdá opravdu býti jako muž z jiné planety, který posouvá hranice lidských možností. Kam vlastně až sahají?

SPORTOVNÍ HVĚZDY ROKU 2009

Fotbalisté Barcelony:
Ligový titul i pohár, Liga mistrů, evropský i španělský Superpohár, titul z mistrovství světa klubů. Šest trofejí v jediném roce ještě nikdo předtím nevyhrál. Úspěšný rok navíc korunoval Lionel Messi oceněním v anketě Zlatý míč a vítězstvím o nejlepšího fotbalistu světa podle FIFA.

Čeští tenisté: Především díky Radku Štěpánkovi s Tomášem Berdychem dokráčel daviscupový tým senzačně až do finále. Porazil Francii, Argentinu a Chorvaty, nestačil jen Španělům.

Hokejisté Ruska: Už dva roky vládnou hokejovému světu. Ve Švýcarsku obhájili titul mistrů světa, před olympiádou platí za nejsilnější současný tým.

Josef Váňa: Už mu téměř nikdo nevěřil, přesto legendární žokej dokázal vyhrát s koněm Tiumenem 119. ročník Velké pardubické. V 56 letech. Třešničkou na dortu bylo třetí místo v anketě Sportovec roku ČR.

Jenson Button: Na titul se s ním nepočítalo, jenže britský pilot formule 1 ho vyhrál s přehledem. Navíc za stáj Brawn GP, která vznikla tři týdny před startem seriálu mistrovství světa.

Roger Federer: Švýcarský tenista se po návratu na trůn zapsal do historie. Ziskem svého 15. grandslamového titulu se stal nejúspěšnějším hráčem všech dob. Dařilo se mu také v soukromí, oženil se a následně oslavil i narození dvojčat se mu dvojčata.

Už když loni vítězil pod olympijskými kruhy, vášnivě se spekulovalo, zda jsou jeho výkony vůbec ještě k překonání. Ta odpověď přišla po roce: Bolt v srpnu na světovém šampionátu vylepšil stovku o 11 setin a stanovil kosmický čas na 9,58. Na dvoustovce pak přidal další zážitek, když vyhrál za 19,19. Po závodě štafet získal v Berlíně dohromady tři velká zlata.

A spustil hotové šílenství... Pamatujete ještě? Bílý úsměv od ucha k uchu, klaunovské pózování televizním kamerám. Nebo třeba tiché modlitbičky před startem. Pak vystřelí z bloků a nikomu kolem sebe nedá svými čapími kroky žádnou šanci. A má-li zrovna chuť, v cíli přidá něco pro publikum.

Přesně za to ho celý svět miluje. On sám mu zase na oplátku vzkazuje: "Pracuji na tom, abych se stal legendou." Je těžké tomu nevěřit. V listopadu svůj úžasný rok zakončil oceněním Atlet roku, o němž nebylo ani na chvíli pochyb. "Byla to úžasná sezona, ale taky dost náročná," prohlásil Bolt. "Tohle je odměna za veškerou práci. Je to pro mě obrovská čest."

Bude i ctí každému, na jehož mítink se v příštím roce sprinterský fenomén dostane. A není zcela sci-fi, že v Boltově programu nebude chybět ani Zlatá tretra v Ostravě.

Třebaže Jamajčanova cena rapidně stoupá. "Ale jsme ochotni splnit i náročná přání," řekl za pořadatele vizionář Miroslav Černošek.

Bolt mezitím bude opět bavit celou planetu a - třeba opravdu ano - pokořovat další z dalších hranic. Brzy ale nemusí zůstat jen u jeho tratí. Už teď se totiž uvažuje, že by mohl zaútočit i na rekord čtvrtky. Není to nemožné. "Blesk" Bolt se přece chce jednou stát legendou...

  • 0Diskuse