Sportovkyní roku se stala Sáblíková

21:53
PRAHA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé stala Sportovcem roku České republiky. Dvojnásobná mistryně světa vyhrála anketu Klubu sportovních novinářů za rok 2007. Letošní ročník byl nejtěsnější v devětačtyřicetileté historii ankety a ovládly jej ženy. Druhá skončila s odstupem 32 bodů oštěpařka Barbora Špotáková, třetí slalomářka Šárka Záhrobská.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na mistrovství Evropy v Hamaru. foto: ČTK

Prvního a třetího sportovce dělilo po hlasování 158 novinářů pouze 41 bodů, mezi druhým a třetím místem je dokonce rozdíl pouze devět bodů.

Nejlepším týmem jsou poprvé v historii fotbalisté České republiky do 20 let, kteří se na trůn dostali díky stříbru na mistrovství světa své věkové kategorie. Od 157 novinářů dostali 406 bodů. Druhá je s 270 body seniorská fotbalová reprezentace, která opět postoupila na mistrovství Evropy. Třetí pozici obsadili fotbalisté Slavie Praha (219 bodů), kteří se poprvé v historii probojovali do Ligy mistrů.

Nadvládu žen v anketě narušil čtvrtý desetibojař Roman Šebrle. S pátou pozicí se musela spokojit další mistryně světa a obhájkyně vítězství Kateřina Neumannová. Běžkyně na lyžích vyhrála loni jako první žena po dvaadvaceti letech a navázala na úspěch své předchůdkyně Květy Jeriové. Tentokrát ženy kralovaly anketě hned dva roky po sobě, což se stalo i před třiadvaceti lety, kdy Jeriová na trůnu vystřídala atletku Jarmilu Kratochvílovou. Víckrát za sebou ženy vyhrávaly jen v šedesátých letech v éře gymnastické legendy Věry Čáslavské.

Sáblíková se na trůn posunula z loňské osmé pozice, před rokem navíc opanovala anketu pro nejlepšího Juniora roku. V uplynulém roce vyhrála mistrovství světa na tratích 3 a 5 kilometrů, na evropském šampionátu ji neporazil nikdo na stejných distancích a navíc byla nejlepší také ve víceboji. Tento titul nyní obhajuje v Rusku. V sezoně vytvořila světové rekordy na 5 a 10 kilometrů a vyhrála celkově Světový pohár na dlouhých tratích.