22. března 2010 16:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportoviště pro hry v Soči mají stát na masových hrobech. Místní se bouří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Masový hrob - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masový hrob - ilustrační foto. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Do olympijských her v Soči zbývají téměř čtyři roky, již nyní ale musí pořadatelé řešit první vážný problém. Původní obyvatelé Kavkazu Čerkésové se totiž začali bouřit a tvrdí: "Sportoviště mají stát na masových hrobech našich předků. To je jako byste pořádali Hry v Osvětimi," stojí v prohlášení organizace "Ne Soči".

Právě v okolí Soči nechal ruský car v roce 1864 vyvraždit na 300 tisíc Čerkesů. Na stejných místech by měly být o 150 let později zahájeny 22. Zimní olympijské hry. Celkem mělo při podmaňování kavkazských národů přijít o život na 1,5 milionů lidí (50% celé populace Čerkesů).

Na tento problém ukazovali místní obyvatelé a sdružení Greenpeace v minulosti již několikrát. "Musí se to zastavit," zlobí se představitelka čerkeských obyvatel Lisa Jarkasiová a hlavní iniciátorka společnosti "Ne Soči", která již kontaktovala jak Mezinárodní olympijský výbor, tak ruskou vládu.

Zatímco Kreml se k celému problému zatím nevyjádřil (Rusové se k vyvražďování Čerkesů nikdy oficiálně nepřiznali), MOV již zareagoval. V prohlášení pro agenturu Reuters uvedl, že Mezinárodní olympijský výbor se k politickým a historickým otázkám kandidátské země vyjadřovat nemůže. Jinými slovy: u nás žádné změny v místě konání příští zimní olympiády neočekávejte.

"Je to stejné, jako kdyby se hry uskutečnily na místě koncentračního tábora v Osvětimi," nevzdávají se zástupci Čerkesů a hodlají dál lobbovat za to, aby se nakonec hry v Soči neuskutečnily. Jejich šance na úspěch ale příliš velké nejsou.Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz